Strony

2 kwi 2013

15-dniowy projekt zdrowy "lifestyle"

Dziś przychodzę do Was z projektem który przyczyni się do zdrowszego trybu życia. Na pewno nie zaszkodzi spróbować. Nie ma konkretnej daty, zaczynacie kiedy chcecie. Zbliżają się cieplejsze dni (dużymi krokami, na pewno w końcu do nas przyjdą) i wydaje mi się, że taki projekt jest odpowiedni w tym okresie. Całkiem nie da się zmienić z dnia na dzień swojego trybu życia, ale można wprowadzić do niego małe zmiany :)

Dzień 1. Przyglądamy się naszej diecie, spisujemy na kartce codzienny jadłospis.
Dzień 2: Każdego dnia staramy się zjeść przynajmniej jedno warzywo i jeden owoc
Dzień 3: Planujemy sen o godzinę dłuższy niż zwykle
Dzień 4: Roimy 40 przysiadów
Dzień 5: Tropimy cukier w jadłospisie i zmniejszamy jego ilość
Dzień 6: Idziemy na 30 minutowy spacer
Dzień 7: Przygotowujemy sobie zdrowe śniadanie!
Dzień 8: Robimy sobie peeling do ciała z naturalnych składników
Dzień 9: Planujemy posiłki z wyprzedzeniem
Dzień 10: Próbujemy naturalnej pielęgnacji
Dzień 11: Pijemy 1.5 litra niegazowanej wody mineralnej
Dzień 12: Próbujemy owoc lub warzywo którego nie znaliśmy
Dzień 13: Samodzielnie wyciskamy sok lub robimy smoothie
Dzień 14: Próbujemy nowej aktywności fizycznej
Dzień 15: Każdą negatywną myśl zastępujemy trzema pozytywnymi


DZIEŃ 1: PRZYGLĄDAMY SIĘ NASZEJ DIECIE, SPISUJEMY CODZIENNY JADŁOSPIS. Dietetycy zachęcają do robienia tego codziennie – a ja zachęcam do spisywania chociaż przez kilka dni. To może zdziałać więcej, niż się Wam wydaje, bo często nie mamy świadomości tego jakie rzeczy i w jakich konkretnie ilościach pochłaniamy. Spisanie jadłospisu ma nam pomóc odnaleźć żywieniowe błędy.

DZIEŃ 2: KAŻDEGO DNIA STARAMY SIĘ ZJEŚĆ PRZYNAJMNIEJ 1 WARZYWO i 1 OWOC. Idealnie byłoby, aby było to te 5 porcji, o których wszędzie trąbią. Jeśli chcecie, to oczywiście możecie tego pilnować :) Jednak ja zaczynam powoli – chcę pilnować, aby ZAWSZE było przynajmniej po jednym :)

DZIEŃ 3: PLANUJEMY SEN O GODZINĘ DŁUŻSZY, NIŻ ZWYKLE. Jeśli śpicie przepisowe 8 godzin, to możecie sobie to zadanie odpuścić. Zróbcie sobie rachunek sumienia i jeśli potrzebujecie, zaplanujcie dodatkową godzinę snu.

DZIEŃ 4: ROBIMY 40 PRZYSIADÓW. Wiem, to trochę zabawne :) Jeśli nie serwujemy sobie regularnego ruchu, nasze nogi i pośladki będą na prawdę wdzięczne i z chęcią odkleją się od krzesła. Może nie zdziała to rewolucyjnych zmian – ale na pewno nie zaszkodzi!

DZIEŃ 5: TROPIMY CUKIER W JADŁOSPISIE I ZMNIEJSZAMY JEGO ILOŚĆ W DIECIE. Przeglądamy opakowania produktów, które zjadamy, zastanawiamy się nad tym jakie potrawy dosładzamy i staramy się to ograniczyć. Słodzone, gazowane napoje wymieniamy na naturalne soki i staramy się polubić kawę bez cukru. A zamiast słodkiego, owocowego jogurtu wybieramy naturalny.

DZIEŃ 6: IDZIEMY NA 30 MINUTOWY SPACER. Taki spacer przyniesie korzyści każdemu, szczególnie tym, które mało ruszają się na co dzień i na dodatek przemieszczają się samochodem. Z każdym dniem robi się coraz cieplej, więc taki spacer to (będzie) sama przyjemność.

DZIEŃ 7: PRZYGOTOWUJEMY SOBIE KRÓLEWSKIE, ZDROWE ŚNIADANIE. Nie od dzisiaj wiadomo, że to najważniejszy posiłek w ciągu dnia. Może chociaż kilka razy w tygodniu uda się zamienić grzankę z serem na omlet z warzywami?

DZIEŃ 8: ROBIMY SOBIE PEELING SKÓRY Z NATURALNYCH SKŁADNIKÓW. Fusy z kawy, sól i cukier sprawdzają się o niebo lepiej, niż najlepsze sklepowe wynalazki, serio! 

DZIEŃ 9: PLANUJEMY POSIŁKI Z WYPRZEDZENIEM. Dzięki temu nie będziemy zjadać byle czego, bo nie mamy pomysłu na to co można by przygotować i będziemy dokonywać rozsądniejszych wyborów na zakupach.

DZIEŃ 10: PRÓBUJEMY NATURALNEJ PIELĘGNACJI. Robiłyście sobie kiedyś maseczkę do twarzy czy maskę do włosów z produktów, które macie w lodówce? :) 

DZIEŃ 11: PIJEMY MINIMUM 1,5 LITRA WODY NIEGAZOWANEJ. Wszyscy wiemy, że tak trzeba. Ale przyznajcie się, czy zawsze tego pilnujecie?

DZIEŃ 12: PRÓBUJEMY OWOC LUB WARZYWO, KTÓREGO NIE ZNAMY. Wybieramy się do sklepu i kupujemy coś, czego jeszcze nigdy nie jedliśmy. A nóż okaże się to nowym, kulinarnym odkryciem?

DZIEŃ 13: SAMODZIELNIE WYCISKAMY SOK LUB ROBIMY SMOOTHIE. Z owoców, warzyw, z czego chcecie. 

DZIEŃ 14: PRÓBUJEMY NOWEJ AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ. Na pewno jest coś, czego jeszcze nie robiłyście. Nie wszystkim musi sprawiać przyjemność siłownia czy fitness – na szczęście jest mnóstwo innych możliwości.

DZIEŃ 15: KAŻDĄ NEGATYWNĄ MYŚL ZASTĘPUJEMY TRZEMA POZYTYWNYMI. Tak jest! Na temat siebie, swojego ciała, na temat innych. Obowiązkowo! Zdrowy lifestyle to nie tylko sport i odżywianie. To również bycie łaskawym dla samego siebie :)

Kto przyjmuje wyzwanie? :)


14 komentarzy:

 1. No siostra. dałaś mi do myślenia;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Ciekawy plan, ja już jestem zniesmaczona takim czymś, ćwiczyłam kilka dni z Ewą Chodakowską, ale szybko zrezygnowałam ;*

  OdpowiedzUsuń
 3. przyjęłabym ale jestem taaaaaka leniwa haha :D

  OdpowiedzUsuń
 4. Już wiem, że byłabym baaardzo niekonsekwentna i martwię się, że to nie ma sensu.

  OdpowiedzUsuń
 5. Ambitny, bardzo fajny projekt :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Nominowałam Twój blog do "LIEBSTER AWARD". Więcej info i pytania u mnie na blogu: http://7szminek.blogspot.com/2013/04/liebster-award.html

  OdpowiedzUsuń
 7. Świetny pomysł, jestem za :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyjmuję, ale jak urodzę małego Wojtka.
  Życzę wytrwałości, bo Ty przyjęłaś wyzwanie? :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 9. Takiego wyzwania to jeszcze nie widziałam, trzymam kciuki za powodzenie:)

  OdpowiedzUsuń
 10. małe kroczki, ale mogą przynieść spore efekty!
  świetny pomysł :) bardzo dobrze zorganizowane :)

  OdpowiedzUsuń
 11. hmm nie wiem, czy dam radę :D w każdym razie dzień 15 jest bardzo ważny według mnie.

  OdpowiedzUsuń
 12. ja się wzięłam za siebie! jeden dzień skaczę na skakance, drugi robię abs i tak na zmianę. do tego porzuciłam żelki i batoniki na poczet musów owocowych, oraz słodkie napoje na soki 100% i wode. trzymaj za mnie kciuki bo chcę tak wytrwac do wakacji :D

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).