10 paź 2019

Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat - G. L. Marvel


Tytuł: Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat
Autor: G. L. Marvel
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura dla dzieci
Liczba stron: 176
Premiera: 30.09.2019 r.
Wiadomo, że zwierzęta odgrywają ważną rolę w życiu człowieka. „Opowieści o zwierzętach, które zmieniły świat” ukazują, jak wiele im zawdzięczamy. Gdyby nie owca Dolly, nie zostałyby poczynione postępy w klonowaniu, a gdyby nie suczka Łajka, nie wiadomo, czy dziś istnieliby astronauci. Co jakiś czas w mediach społecznościowych czy też w telewizji słychać o zwierzętach, które dokonały czegoś niesamowitego. Zawsze wzruszam się, gdy słyszę o stworzeniach, które uratowały komuś życie. To piękne i niesamowite. Czasami mam wrażenie, że zwierzęta mają w sobie więcej empatii i inteligencji niż ludzie. Nasi bracia mniejsi nie krzywdzą dla zabawy, a my nierzadko to robimy, chociażby w imię nauki przeprowadzając na nich eksperymenty lub zabierając im naturalne warunki na rzecz klatki.

Prezentowana przeze mnie pozycja to zbiór pięćdziesięciu jeden historii o prawdziwych bohaterach. Poznajemy między innymi psa, który uratował życie wszystkim dzieciom w miasteczku, niedźwiedzia, który był żołnierzem podczas II wojny światowej, papugę, która uczyła się mówić, czy też konia, który pomagał wygrywać rycerzowi bitwy nawet po jego śmierci. Jest tu wiele opowieści, które wywołują uśmiech na twarzy, wzruszają oraz wzbudzają podziw.

Książka została pięknie wydana: twarda oprawa, przyciągająca wzrok okładka oraz rysunki dołączone do każdej anegdoty, powodują, że ciężko przejść koło niej obojętnie. Rozdziały podzielone zostały na historie o zwierzętach, które ratowały życie, które pomogły w nauce, zasłynęły czymś niezwykłym oraz były „gwiazdami”, a na samym końcu znaleźć możemy  test zawierający opisy trzynastu stworzeń. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, które z nich są prawdziwe, a które zostały wymyślone, jest też „karta zwierzaka”, w której można opisać swoje ulubione zwierzę. Pięknym pomysłem jest pozostawienie przez Wydawnictwo Znak adresu, pod który młodzi czytelnicy mogą wysyłać swoje opowieści lub rysunek. Kto wie, może pojawią się w następnej książce?

Ja część historii znałam, ale niektóre były dla mnie nowością. Myślę, że młodzi ludzie mogą dowiedzieć się z tej pozycji wiele ciekawych rzeczy, tym bardziej że jest ona o zwierzętach. Z całą pewnością się im spodoba. Opowieści napisane są przystępnym językiem, a najważniejsze fragmenty zostały wyszczególnione kolorowym drukiem. Do tej pozycji chętnie się wraca. Dobrą zabawą będzie również czytanie wraz z rodzicami.


Za możliwość przeczytani książki serdecznie dziękuję:
https://www.znak.com.pl/

11 komentarzy:

 1. może w jakiś jesienny, wolny wieczór bym nawet i przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Urocza i chętnie bym przejrzała ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Jakie piękne róże :) a książka warta poznania.

  OdpowiedzUsuń
 4. Czuję, że przy tych opowieściach mogłabym się mocno wzruszyć.

  OdpowiedzUsuń
 5. Raczej nie moje klimaty, więc nie sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. A ja bym chętnie przeczytała. Bardzo lubie takie historię :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Jaka fajna pozycja książkowa, nie tylko dla starszych , ale też tych mlodszych :-)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ale róż! moja mama kiedyś dostała od mojego taty 40 róż na 40lecie małżeństwa. A zwierzaki jak zwierzaki, nigdy nie wiesz co im trafi, do głowy.

  OdpowiedzUsuń
 9. Ważna książka.. nie tylko dla dzieci :) Ciekawe, czy ja znam którąś z tych historii ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).