28 lut 2017

Wybrany - Urszula SowińskaTytuł: Wybrany
Autor: Urszula Sowińska
Wydawnictwo: W Punkt
Gatunek: literatura współczesna
Liczba stron: 304
Premiera: 17.01.2017
„Wybrany”, to iście życiowa historia, przedstawiająca typowe polskie realia ludzi średniej klasy. Opowieść, w której ludzie walczą o to, by jakoś przeżyć od dziesiątego do dziesiątego w nielubianej pracy dostarczającej marne środki, z współlokatorami, których muszą znosić, ponieważ nie stać ich na samodzielny wynajem mieszkania, między znienawidzonymi ludźmi. Codzienna nudna egzystencja doprowadza ich do szału, zmusza do zmian, na które nie ma w tym smutnym państwie szans.

Staszek odciął się od rodziny i wyjechał po studiach do dużego miasta. Z nadzieją na dobrze płatną, intelektualną pracę, podejmuje zatrudnienie w supermarkecie. Uważa to za stan przejściowy, oszukuje matkę nie mówiąc jej prawdy o swojej pracy, mimo ciężkiej harówki z trudem starcza mu pieniędzy na opłacenie pokoju i wyżywienia. Z czasem przestaje się łudzić o poprawę swoich warunków, w desperacji posuwa się do czynu ostatecznego.

Książka powoli rozwija się delikatnie stopniując napięcie. Jest przepełniona wewnętrznymi pragnieniami bohatera, jego ambicjami, pytaniami, na które nie może znaleźć odpowiedzi, poczuciem niesprawiedliwości i bezradności. Staszek jest raczej zamkniętą w sobie osobą, stroniącą od innych ludzi, zazdrość innym, którą w sobie tłamsi zabija go od środka, przepełnia go nienawiść, gardzi ludźmi, którzy do niczego w życiu nie doszli. Jestem w stanie zrozumieć jego frustracje, ponieważ sama zmagam się z podobnym problemem, choć ja osobiście mam innych stosunek do ludzi niż on.

Zakończenie totalnie mnie zaskoczyło. Książka zdecydowanie daje do myślenia. Jej prosty język sprawia, że czyta się ją niebywale sprawnie. Urszula Sowińska poruszyła bardzo istotny temat. Jak daleko jest w stanie posunąć się zrezygnowany człowiek, który marzy tylko o tym by godnie zarabiać i żyć? Czy praca fizyczna jest hańbiąca? I w końcu czy w dzisiejszych czasach warto kończyć studia? Tak mało osób pracuje w swoim wyuczonym zawodzie, tak dużo ludzi bezskutecznie szuka pracy, tak wiele odmawia sobie małych przyjemności, by móc opłacić rachunki.

Jestem dogłębnie poruszona tą pozycją, a zwłaszcza tym do czego posunął się główny bohater. Od początku powieść trzyma w napięciu, ferment sięga punktu kulminacyjnego w momencie, gdy życie Staszka wymyka mu się z jego własnych rąk.  Polecam Wam tę pozycję jako przestrogę oraz jako dogłębne spojrzenie w głąb ludzkiej natury. 


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję wydawnictwu W Punkt


9 komentarzy:

 1. Ciekawa jestem do czego zdolny był Staszek... Zaciekawiłaś mnie. Z chęcią bym przeczytała tę książkę.
  Pozdrowionka cieplutkie :)
  PS: Skarpetki - rewelacja! :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Taka życiowa książka to coś, co chętnie bym przeczytała. Podejrzewam, że z wieloma aspektami bym się utożsamiała...
  Btw genialne skarpetki :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Jestem ciekawa tego zaskakującego zakończenia.

  OdpowiedzUsuń
 4. Brzmi fajnie. Notuję tytuł!

  OdpowiedzUsuń
 5. zastanawia mnie ten czyn ostateczny do jakiego się posunął...

  OdpowiedzUsuń
 6. Uwielbiam powieści,które trzymają w napięciu,więc z chęcią po nią sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Z reguły nie czytam tego typu książek, ale do tej mnie zachęciłaś :)
  Pozdrawiam serdecznie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Przyciągnęło mnie zdjęcie, ale opis naprawdę mnie zaciekawił! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. O proszę, brzmi mega ciekawie, jestem do tyłu z nowościami, muszę nadrobić zaległości, na ,,Wybranego" mam chęć!

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).