22 lip 2020

Troskliwa - Stephanie Wrobel [przedpremierowo]


Tytuł: Troskliwa
Autor: Stephanie Wrobel
Wydawnictwo: Otwarte
Gatunek: thriller
Licz stron: 352
Premiera: 29.07.2020 r.
 Patty zostaje skazana na pięć lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad swoją córką. Przez osiemnaście lat podtruwała ją, dodając jej do pokarmu syrop z ipekakuany. Mimo że Rose Gold była całkowicie zdrowym dzieckiem, wciąż wymiotowała, a lekarze nie mogli znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Patty wymyślała najróżniejsze choroby oraz sposoby leczenia. Teraz gdy jej kara dobiegła końca, córka postanawia przygarnąć ją do siebie, ale ich stosunki tylko pozornie wydają się naprawione.

Wow! Jaka ta książka jest dobra! Dawno nie czytałam tak wciągającego thrillera psychologicznego. Od pierwszej strony trzyma w napięciu i aż do samego końca zostaje na tym samym poziomie. Ta mistrzowsko uknuta intryga oraz zakończenie, które wbija w fotel, sprawiają, że czytelnik zaczyna żałować, że ma już lekturę za sobą. Tak wiele chciałabym Wam napisać, ale niestety nie mogę, by nie zdradzić czegoś istotnego, co zniechęciłoby Was do lektury.

Historia poprowadzona została z perspektywy obu głównych bohaterek. Poznajemy Rose Gold w czasach, kiedy jej matka została skazana oraz w czasach teraźniejszych, kiedy to Patty jest narratorem historii. W pewnym momencie już sama nie wiedziałam, komu mam wierzyć. Czy Patty naprawdę truła swoją córkę? Czy ma zamiar robić to dalej? Czy zapłaciła już za błędy i zamierzała się zmienić? A może to córka ją po prostu wrobiła? Miałam tak wiele pytań. Na wszystkie znalazłam odpowiedź, ale musiałam cierpliwie czekać do samego końca.

Uwielbiam thrillery i musicie wiedzieć, że jeśli coś polecam, to naprawdę jest według mnie warte przeczytania. Bardzo krytycznie podchodzę do tego gatunku, ponieważ dreszczowce są moimi ulubionymi powieściami. Przeczytałam ich bardzo dużo. „Troskliwa” ma wszystko, co powinna mieć tego typu pozycja. Przede wszystkim zawiera niepokojący klimat, intrygę obmyślaną w stu procentach oraz tajemnicę. Można przeczuwać zakończenie, ale i tak znajduje się w nim element zaskoczenia.

Jestem pełna podziwu nad kreacją bohaterów oraz nad samym zarysem fabuły. Do tej pory nie czytałam niczego o podobnej tematyce, a wszystko, co jest oryginalne na rynku czytelniczym, jest warte uwagi. Cieszę się, że nie jest to po raz milionowy historia oparta na tym samym schemacie.

Pozycję tę czyta się szybko. Mimo że jest to fikcja literacka, to myśl o tym, że naprawdę istnieją matki, które zachowują się w ten sposób, jest przerażająca. Te zaburzenia psychiczne nazywają się przeniesionym zespołem Münchausena. Chore kobiety znęcając się nad swoimi dziećmi, chcą wywołać wśród ludzi z najbliższego otoczenia współczucie. Potrafią one głodzić swoje potomstwo, podtruwać, chodzić do lekarza z wymyślonymi objawami, a nawet dodawać swoją krew do moczu malucha. Wszystko jest dogłębnie planowane, żeby nie zostać przyłapanym.

Jak widzicie, temat jest bardzo ciekawy. Całym sercem Wam polecam tę książkę!


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:

https://www.otwarte.eu/

17 komentarzy:

 1. bardzo chętnie bym przeczytała:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jezeli jest to tak dobra powieść jak piszesz to na pewno warto ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Po takiej recenzji, mam wielką ochotę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 4. Książka wydaje się niesamowicie interesująca, szczególnie że tak ją polecasz. :)

  OdpowiedzUsuń
 5. To już druga pozytywna recenzja tej książki dzisiaj jaką czytam. Z chęcią ją sprawdzę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Chętnie na przeczytam. Lubię książki które wbijają w fotel :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Tematyka książki bardzo mnie interesuje. Mam nadzieję, że mnie również książka przypadnie do gustu. 😊

  OdpowiedzUsuń
 8. To książka dla mnie, przeczytam ją na pewno. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. a jak przeczytałam że matka podtruwała córkę, to skojarzyło mi się nieco z tym duchem dziewczynki z 6 zmysłu:D Tam niania ją chyba truła

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam thrillery zwłaszcza te psychologiczne więc to zdecydowanie książka dla mnie! :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Hmm czytając ta recenzję nie byłam dalej przekonana do tej książki, ale jak tylko przeczytałam, że jeśli coś polecasz to to musi być naprawdę dobre, to chyba jednak się przekonam do tej książki!

  OdpowiedzUsuń
 12. Zaintrygowałaś mnie! Fabuła wydaje się dość przerażająca...

  OdpowiedzUsuń
 13. Skoro to jest t a k wciągający thriller psychologiczny, to muszę go mieć!

  OdpowiedzUsuń
 14. Przeczytałam dwa pierwsze zdania Twojej recenzji i już wiedziałam, że jest to książka zdecydowanie dla mnie :D Zapowiada się naprawdę ekstra. Muszę ją koniecznie przeczytać.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).