3 maj 2020

Pieśń serca - Richard Paul Evans


Tytuł: Pieśń serca
Autor: Richard Evans
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura piękna
Liczba stron: 336
Premiera:23.03.2020
Tom III (seria: "Opowieści sprzedawcy marzeń")Charles James podąża wyznaczoną przez siebie drogą. Przed sobą ma ostatni fragment Route 66, czy na jej końcu odnajdzie to, czego szukał? Po katastrofie lotniczej samolotu, w którym miał się znajdować, a przez zrządzenie losu nie wsiadł na jego pokład, spojrzał na swoje życie z zupełnie innej strony. Postanowił odpokutować winy, wyruszając w pieszą podróż liczącą cztery tysiące kilometrów. Swoje cudowne ocalenie traktuje, jako drugą szansę od życia. Dla świata jest martwy, jego nazwisko widnieje na liście ofiar. Do myślenia daje mu fakt, że na jego pogrzebie było tylko kilka osób. To dobry moment na rachunek sumienia.

To, co muszę podkreślić, to fakt, że historia choć nieprawdopodobna, to jest na faktach. Charles James istnieje naprawdę. Na swej drodze spotkał Richarda Paula Evansa, którego poprosił o spisanie swojej przygody. Na początku wędrówki, bohater jakby narodził się na nowo. Bardzo polubiłam jego przemianę. Stał się człowiekiem o wielkiej empatii i sercu na dłoni. Każdej osobie na swojej drodze, która potrzebowała pomocy, poświęcał czas. Mimo milionów na koncie nie afiszował się ze swoim bogactwem. Nie sprawiło mu problemu nocowanie w schronisku dla bezdomnych ani ciężka praca w polu. Fakt, że jest to autentyczna historia, wywołał we mnie ogromne emocje.

Richard Paul Evans przykłada dużą wagę do opisów miejsc, w których odgrywa się akcja, do jedzenia spożywanego przez postaci oraz do życiowych mądrości, które przemyca w swoich powieściach. Ma swój charakterystyczny styl, który rozpoznam zawsze, nawet gdyby ktoś wyrwał mi okładkę i stronę tytułową. Jest moim ulubionym autorem i wszystkie jego książki chwytają mnie za serce. Każdy rozdział zaczyna się fragmentem dziennika, co również jest charakterystyczne dla jego twórczości.

Cała trylogia pod tytułem „Opowieści sprzedawcy marzeń” pokazuje, że każdy zasługuje na drugą szansę. Nigdy nie jest za późno, by zacząć wszystko od nowa i naprawić swoje błędy. Nie jest to łatwa rzecz, ale jak najbardziej możliwa do wykonania. Wędrówka Charles’a licząca cztery tysiące kilometrów, jest odzwierciedleniem czyśćca, który sam sobie narzucił. Podziwiam go za to, gdyż sama nie byłabym w stanie tego wykonać.

Zawsze ciężko mi recenzować historie na faktach, ponieważ dziwnie mi oceniać czyjeś życie oraz decyzje, ale mogę Wam zdradzić, że warto sięgnąć po tę książkę, zalecam jednak zacząć przygodę na początku szlaku, sięgając po pierwszy tom, jeśli jednak macie pod ręką tylko tę część, to spokojnie, też odnajdziecie się w tej historii, ponieważ wszystko jest dobrze wyjaśnione. Charles często wraca do przeszłości. Zakończenie trylogii mnie usatysfakcjonowało. Choć nie wszystko ułożyło się tak, jakby tego oczekiwał wędrowiec, uważam, że ta podróż nie poszła na marne. Polecam!

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:

https://www.znak.com.pl/

11 komentarzy:

 1. Nie znam jeszcze poprzednich części serii, ale postaram się nadrobić zaległości. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Poszukam wszystkich części i przeczytam hurtem :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam nic Evansa... a ta historia brzmi ciekawie. Lubię takie książki na faktach ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jeszcze kilka lat temu czytałam książki tego autora. Ostatnio po niego nie sięgałam, ale mam w planach to zmienić. Jednak czekam, aż otworzą biblioteki, bo moja jest dość dobrze zaopatrzona w powieści tego pisarza.

  OdpowiedzUsuń
 5. Znam twórczość tego autora i niestety nie przypadła mi ona do gustu ;/

  OdpowiedzUsuń
 6. Każdy zasługuje na drugą szansę. Muszę przeczytać tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo ciekawa książka. Chociaż nie lubię rozbudowanych opowieści o jedzeniu, budynkach i przyrodzie to lubię przemycane życiowe mądrości, a jeśli książka jest jeszcze napisana na faktach... muszę przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 8. nie wiem czy to dla mnie pozycja

  OdpowiedzUsuń
 9. Czytałam jak dotąd dwie książki autora i podobały mi się. Po tę również chętnie sięgnę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. ciekawa pozycja ;) I jakie piękne kwiaty :)!

  OdpowiedzUsuń
 11. Ależ wstyd, jeszcze nic a nic nie czytałam spod pióra Evansa, chociaż jego nazwisko nie jest mi obce. Zdziwiłaś mnie, że jest to książka tak czy siak na faktach! Myślę, że jak znajdę chwilę wolnego, to sięgnę po całą trylogię :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).