23 cze 2020

Jak przestać się bać? - Ellen Hendriksen


Tytuł: Jak przestać się bać?
Autor: Ellen Hendriksen
Wydawnictwo: Feeria
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 368
Premiera: 3.06.2020 r.Gdzie kończy się introwertyzm i nieśmiałość, a zaczyna się lęk społeczny? Z pomocą i odpowiedzią na to pytanie przychodzi książka: „Jak przestać się bać?”. Każdy z nas czasem znajduje się w sytuacjach, w których dopada nas strach, trema. Niektórzy w każdym towarzystwie czują się, jak ryba w wodzie, a niektórzy w grupie zupełnie obcych ludzi czują się, jak w potrzasku. Wiele osób ma problem z wystąpieniami ustnymi lub wykonaniem telefonu w sprawach urzędowych, czy też zawodowych. Introwertyk ładuje swoje „baterie” samotnie. Po wyczerpującym spotkaniu towarzyskim zaszywa się pod kocem z książką w rękach. Lęk społeczny natomiast wręcz nas paraliżuje, skłania do pozostania w domu i zrezygnowania z planów, na które mamy ochotę. Boimy się, że ludzie pomyślą o nas źle, albo zbytnio się spocimy. Nie powinno tak być, strach przed działaniem nie powinien wykluczać nas z życia towarzyskiego.

Sięgnęłam po tę książkę, ponieważ sama zmagam się ze stanami lękowymi, atakami paniki i depresją i mimo iż lęk społeczny mnie jako tako nie dotyczy, gdyż nie mam problemu z paraliżującym strachem na myśl o kontakcie z drugą osobą, to dowiedziałam się wielu ciekawych rzeczy, między innymi Ellen Hendriksem zawarła w swej książce ćwiczenia, pozwalające uspokoić się, zebrać swoje myśli i skupić się na tym, co jest tu i teraz, a nie na tym, co sobie wyobrażamy, że się stanie. Jak wielką szkodę by wyrządziło to, co rozgrywa się w naszym najczarniejszym scenariuszu? Jakie jest prawdopodobieństwo, że do tego dojdzie? Jak można by sobie z tym poradzić? Zadajcie sobie te trzy pytania, a zobaczycie, że w większości przypadków nie jest tak źle, jak nam się wydaje.

Na ogół nie sięgam po poradniki, ale ten jest prawdę ciekawy, a jego tematyka dotyczy ogromnej grupy ludzi. Tak naprawdę nie mamy pojęcia, jakie walki z samym z sobą toczy nasz rozmówca. Być może odezwanie się do nas kosztowało go całą jego energię. Na szczęście z lękiem społecznym można walczyć, między innymi poprzez wystawianie się na stresujące nas sytuacje. Autorka w swoim dziele przytoczyła kilka historii osób borykających się z tym problemem i ich walce z nim. Być może, w którejś z tych postaci siebie odnajdziesz Ty?

Na co dzień dr Ellen Hendriksen jest psycholożką kliniczną, w swojej pracy pomaga ludziom uporać się z lękiem społecznym, w „Jak przestać się bać?” dzieli się z czytelnikiem swoją wiedzą oraz doświadczeniem w tej dziedzinie. Jest to odpowiednia pozycja dla osób walczących z paraliżującym strachem, dla introwertyków, osób nieśmiałych, ale również dla wszystkich tych, których ciekawi ta tematyka. Pamiętajcie, nigdy nie pozwólcie lękowi przejąć kontrolę nad Waszym życiem. Pewność siebie można wypracować, tak, jak można zmienić swoje myśli oraz nastawienie.


Za możliwość przeczyta książki serdecznie dziękuję:

http://wydawnictwofeeria.pl/pl/

22 komentarze:

 1. Nie czytam takich książek co nie oznacza ze nie znajdzie grona zainteresowanych );)

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że lektura zdecydowanie nie należy do łatwych, bo sam temat o lękach społecznych jest trudny. Warto sięgać po podobne propozycje, dlatego zamierzam przeczytać, ale to w troszke dalszej przyszłości. :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Taką książkę chętnie bym przeczytała :D
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 4. Od czasu do czasu sięgam po poradniki, więc jestem na tak.

  OdpowiedzUsuń
 5. lubię takie pozycji ;) pordniki to coś coc zytam najczęściej ;)

  OdpowiedzUsuń
 6. Lubię czasem przeczytać jakiś poradnik :) Wielu osobom może pomóc taka książka :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Do poradników chętnie zaglądam :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Pierwszy raz zobaczyłam tą książkę u Ciebie na instagramie i z niecierpliwością czekałam na recenzję. Niestety sama zmagam się z lękiem społecznym więc jutro zamierzam kupić tę książkę i zobaczymy czy pomoże mi nieco poukładać w głowie 🙃

  OdpowiedzUsuń
 9. Sama jestem psychologiem, więc bardzo ciekawi mnie ta książka. 😊

  OdpowiedzUsuń
 10. Ja ostatnio bardzo polubiłam poradniki. Tematyka ta mnie interesuje i mimo, że nie mam fobii społecznej to chętnie bym sięgnęła po ta książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Dawno już nie miałam, żadnego poradnika

  OdpowiedzUsuń
 12. ja nie czytam poradników za bardzo:)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie czytałam tej książki, ale zapowiada się bardzo ciekawie. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uważam, że to ważna lektura dla wielu osób, gdy czasy mamy takie, że zawsze czegoś się boimy. Pandemia strachu widoczna jest na każdym kroku :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Ja mam tak, że zmieniam się nie do poznania, gdy jestem w większej grupie osób i gdy przebywam na przykład z jedną lub dwiema innymi osobami. W mniejszym gronie swobodnie się wypowiadam, zaś w gromadce wolę pozostać niezauważana :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Czasem sięgnę po jakiś poradnik. Ten kiedyś też może przeczytam jak będę miała taką okazję. ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Chętnie bym przeczytała. Na pewno wyniosłabym coś dla siebie, chociaż z wiekiem na szczęście zaczęłam być bardziej otwarta na ludzi :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Nie pasuje do opisu osób, dla których ta książka jest ale.. od początku mnie ciekawiła ta i jeszcze jej podobna, niebieska wersja (zabij mnie, ale tytuły nie pamiętam).. więc chyba z czytej ciekawości bym po nią sięgnęła :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Publikacja wydaje się ciekawa. Myślę, że warto przeczytać. Nie tylko po to, by zrozumieć siebie, ale też i innych :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Mam ją na liście do przeczytania ♥

  OdpowiedzUsuń
 21. Książki nie znam, ale zapisałam sobie tytuł na wszelki wypadek. Jesienią i zimą miałam stany lękowe i szkoda, że wtedy nie wiedziałam o tej książce.

  OdpowiedzUsuń
 22. Bardzo ciekawe zagadnienie. Ja jestem typem introwertyka i chętnie bym poczytala

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).