28 cze 2021

Zaplanuj sobie śmierć - Milena Wójtowicz


 

Tytuł: Zaplanuj sobie śmierć

Autor: Milena Wójtowicz

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: komedia kryminalna

Liczba stron: 318

Premiera: 2.06.2021 r.

 


W pewnej firmie odnalezione zostają zwłoki głównego planisty produkcji, o popełnienie zbrodni podejrzani są pracownicy, którzy zamiast martwić się tym, że ich kolega nie żyje, że morderca prawdopodobnie znajduje się wśród nich, martwią się tym, że praca stanęła w miejscu, a ich gonią terminy. Nikt w firmie nie lubił Mirka, toteż jego śmierć nie okazała się dla nich wielką stratą.

Książka należy do gatunku komedii kryminalnych, więc nie można brać na serio tego, co się w niej dzieje. Całość ma charakter lekko prześmiewczy, a sama powieść składa się z dużej ilości niedorzecznych dialogów i czynów postaci, biorących w niej udział. Jeśli ktoś jest miłośnikiem gatunku lub szuka czegoś lekkiego, niewymagającego zbytniego skupienia, to z pewnością spędzi przy niej miło czas.

Bohaterów jest wielu, cała plejada pracowników: kierownicy, inżynier, magazynier, montażysta, planistka, behapowiec, księgowe, specjaliści… trochę ciężko się wśród nich wszystkich połapać, na szczęście tylko kilkoro z nich odgrywa ważniejszą rolę, są oni stereotypowi, głupkowaci, puści, ale kreacji bohaterów nie czepiam się, w końcu jest to komedia, a w tego typu pozycjach postacie rządzą się swoimi prawami.

Akcja rozgrywa się jednego dnia, a dokładnie trzy dni po pechowym dla ofiary piątku trzynastego. Jeśli miałabym do czegoś porównać, to co dzieje się w książce, to porównałabym to z kabaretem, a problem jest taki, że ja za kabaretami nie przepadam, dlatego do „Zaplanuj sobie śmierć” podchodzę, jak to lekkiej pozycji, która mnie ani nie zachwyciła, ani nie rozśmieszyła, ale też nie zirytowała. Dlatego klasyfikuję ją jako średnią półkę. Ciężko w dzisiejszych czasach o dobrą komedię kryminalną, a przynajmniej ja na takową trafić nie mogę.

To, co mi przeszkadzało, to brak porywającej fabuły, przez większą część książki zupełnie nic się dzieje, poza gdybaniem na temat pracy, która stoi w miejscu, braku rozpaczy z powodu śmierci Mirka, próby oczyszczenia się z zarzutów i zaczepnych komentarzy w stronę policjantów. Liczyłam na porywające śledztwo okraszone poczuciem humoru, a nie na przegadany, stojący w miejscu gag rodem ze stand upu.

Jeśli w całym domu nie miałbym innej książki, a miałabym ochotę coś poczytać, to owszem sięgnęłabym po „Zaplanuj sobie śmierć”, ale jeśli w zasięgu mojej ręki znalazłabym coś innego, to zdecydowanie sięgnęłabym po inną powieść. Nie jest to pozycja, do której planuję kiedykolwiek wrócić. Ot, „zabijacz czasu” na dwa wieczory.14 komentarzy:

 1. Książka zbytnio mnie nie zaciekawiła :/
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiem komu polecić tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 3. chyba bym sobie ziewnęła raz lub dwa podczas lektury tejże powieści;p jakoś mnie nie skusiła

  OdpowiedzUsuń
 4. Hmm ja póki co nie mam tej książki w planach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Szkoda, że książka zawiodła, bo tytuł jest intrygujący.

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja czasem lubię absurdalne historie. Chmielewską, Rogozińskiego - fakt, to jest takie czytadełko, ale czasami takie też są potrzebne :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Szkoda, że fabuła nie była dla ciebie porywająca.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lubię czasem sięgać po komedie kryminalne, ale chyba tę sobie odpuszczę. ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię komedię kryminalne, pod warunkiem, że śmieszą, więc nie wiem, czy sięgnę po tę książkę...

  OdpowiedzUsuń
 10. Skoro fabuła nie porywa, to chyba się na nią nie porwę

  OdpowiedzUsuń
 11. Tytuł intrygujący ale po recenzji widzę, że raczej nie sięgną po tę propozycję książki.

  OdpowiedzUsuń
 12. Szkoda, że średniawka.. Ale tak to jest, teraz każdy wydaje książki, i wiele z nich jest po prostu słabych. Plus dla książki, że ma kolorową okładkę.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).