5 cze 2022

Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo - Joanna Kozłowska

 

 

Tytuł: Wysoka wrażliwość. Poradnik dla tych, którzy czują za dużo

Autor: Joanna Kozłowska

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: poradnik

Liczba stron: 272

Premiera: 15.05.2022

 


Wysoka wrażliwość – dar czy przekleństwo? Według mnie po części jedno i drugie. Rozwinięta empatia, artystyczna dusza, krytyczne myślenie, uważność, profesjonalizm, lepsza intuicja,  dobre towarzystwo… WWO mają dużo zalet, lecz mają też cechy, które w znacznym stopniu utrudniają życie, w tym również moje. Nie znoszę w sobie tego, że przejmuję się wszystkim i wszystkimi, wchłaniam jak gąbka emocje innych. Przez to, że jestem dobrym słuchaczem, ludzie chętnie powierzają mi swoje problemy. Ciężko znoszę zmiany, nawet te na lepsze oraz nie umiem podejmować najprostszych decyzji. Jestem nadwrażliwa na dźwięki, intensywniej odczuwam zapachy, a w tłumie czuję się przebodźcowana. Płaczę, gdy jestem zła, gdy mnie coś wzruszy, gdy jestem szczęśliwa. Łzy są nieodzowną częścią mojego życia.

Dopiero około dwa lata temu, przez przypadek dowiedziałam się, dlaczego taka jestem, Wcześniej wyzywałam samą siebie od rozchwianych emocjonalnie, słabych osób. Jest to bardzo krzywdzące. Moje myślenie po przejrzeniu na oczy, zmieniło się diametralnie. Wysokiej wrażliwości się nie leczy, ale trzeba nauczyć się z nią żyć i zamienić ją w swój atut. Joanna Kozłowska w swojej książce w ciekawy sposób wprowadza czytelnika w temat. Ukazuje jak funkcjonować z nią w życiu codziennym, zawodowym, a także w kontaktach międzyludzkich. Dzięki tej pozycji dowiemy się, jak żyć w zgodzie z samym sobą, jaka praca będzie dla nas najodpowiedniejsza oraz jak tworzyć zdrowe relacje z innymi ludźmi.

Niemal każdą stronę zaznaczyłam kolorową karteczką, ponieważ czułam się, jakby autorka opisywała mnie i moje życie, jakby znała mnie od maleńkości. To jest coś niesamowitego. Teraz już stuprocentowo nie mam wątpliwości, że należę do „wysoko wrażliwców”. Jeśli moja recenzja skłania Was do refleksji, jesteście świadomi tego co ja lub zagadnienie to jest Wam całkowicie obce, to gorąco zachęcam Was do zapoznania się z tematem. Prezentowana przeze mnie książka, będzie w tym celu idealna. Należy jednak pamiętać, że życie z wysoką wrażliwości, to nie jest ciągłe cierpienie, ból oraz lęk. Jeśli odczuwamy takie stany, koniecznie powinniśmy udać się do specjalisty.

Pozycja ta zawiera kilka wiele ćwiczeń, które pomagają. Myślę, że spodoba się ona wielu osobom, gdyż zagadnienie to dotyczy wielu z nas. Często jednak mylone jest z depresją lub też jest lekceważone. Najgorsze, co można zrobić, to powiedzieć osobie WWO, by wzięła się w garść lub śmiać się z niej, że przeżywa coś, podczas gdy nic wielkiego się nie dzieje. Takie osoby naprawdę mocno czują, przeżywają i łatwo je zranić. Wiem, co mówię, gdyż sama, tak jak wspomniałam na początku, zmagam się z tym, co dnia.

Musimy polubić siebie i nasze życie, gdyż drugiego nie dostaniemy i tylko od nas zależy, co z nim zrobimy. Możemy zamknąć się w czterech ścianach i płakać albo możemy stawić czoła swoim demonom oraz postarać się je oswoić.


Post powstał przy współpracy z:

9 komentarzy:

 1. Chyba powinnam sobie sprawić tę książkę ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę i na pewno jestem ciekawa tych ćwiczeń. Zajrzę do niej w wolnej chwili.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałam o tej książce, cóż poradzić. Ja czasem zazdroszcze tym ludziom, którzy się nie przejmują wszystkim, zastanawiam się jakie to uczucie?

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja sama jestem osobą wysoko wrażliwą, więc chętnie sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niestety uważam, że wysoka wrażliwość jest przekleństwem, ponieważ człowiek męczy się niekiedy sam ze sobą. Wiem to dokładnie z własnego doświadczenia.

  OdpowiedzUsuń
 6. książka wartościowa dla osób które tak jak Ty mają WW

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).