Strony

18 lis 2013

Kalwaria Wejherowska cz. 1

Przychodzę dziś do Was ze zdjęciami bardzo pięknego i wartego uwagi miejsca w którym ostatnio wraz z Przemkiem spędzamy dużo czasu. Z racji tego, że Kalwaria Wejherowska zawiera aż 26 kapliczek postanowiłam post rozbić na dwie części.

Kalwaria Wejherowska to zaspół 26 kapliczek wybudowanych w latach 1649 - 1666, ufundowanych głównie przez Jakuba Wejhera.
Jest dosyć trudna do zwiedzenia z jednego miejsca z uwagi na bardzo rozległy teren jak i usytuowania na wzgórzach morenowych. Cały szlak kalwaryjski liczy 4,6 km długości i przejście jego w całości zajmuje ok. 2,5 godz


       1. Wniebowstąpienie                                  
       2. Ogrójec                                                    
       3. Pocałunek Judasza                                
       4. Grób Matki Bożej                                 
       5. Cedron                              
       6. Brama Jerozolimska                
       7. Dom Annasza                                            
       8. Wieczernik                      
       9. Domek Matki Bożej  
       10. Dom Kajfasza
       11. Pałac Piłata      
       12. Pałac Heroda  
       13. Podjęcie krzyża  

W ramach projektu "Zachowanie i udostępnianie dziedzictwa Pomorza poprzez utworzenie Parku Kulturowego w Wejherowie" współfinansowanego przez Unię Europejską cała Kalwaria Wejherowska została w latach 2006 - 2008  odnowiona, wszystkie obiekty, drogi i ścieżki są w doskonałym stanie.
Zainstalowany jest monitoring obiektów, oświetlenie dróg a wieczorem włączona iluminacja obiektów.
Przed każdą z kaplic ustawiono tablice informatyczne w dwóch językach z krótką informacją o obiekcie oraz jego numerze zgodnym z oznaczeniem na mapce.

1. Kaplica Wniebowstąpienia

Kapliczka Wniebowstąpienia usytuowana jest na szczycie Góry Oliwnej. Została ufundowana przez Joannę Katarzynę Radziwiłównę - drugą żonę Jakuba Wejhera. Została wybudowana w roku 1651 - 1665.
Nawiązuje ona do Wniebowstąpienia Chrystusowego. We wnętrzu znajduje się obraz olejny namalowany na płótnie o tej właśnie tematyce. Ponieważ jest wybudowana w najwyższym miejscu Góry Oliwnej do następnej schodzimy kamiennymi schodami w dól.


A taki właśnie widok zastaniemy przy owej kaplicze2. Kaplica Ogrójec

Schodząc po schodach i zostawiając za sobą piękny widok na Wejherowo naszym oczom ukazuje się kapliczka przypominająca pobyt Chrystusa w Ogrodzie Oliwnym, nawiązująca do Ogrodu Getsemańskiego znajdującego się na zboczu palestyńskiej Góry Oliwnej.


Została zbudowana w 1653 r. z funduszy opata cystersów oliwskich Aleksandra Kęsowskiego. Kaplica jest w stylu barokowym, czworoboczna z trójkątnym szczytem z dwoma portalami. W środku kapliczki znajduje się obraz Chrystusa broczącego krwią.


3. Kaplica Pocałunek Judasza

W bezpośrednim sąsiedztwie kaplicy Ogrójec znajduje się kapliczka Pocałunek Judasza.


Kapliczka została wybudowana przed rokiem 1657, a fundatorem był Jakub Wejher. Jest mała, wybudowana na planie spłaszczonego prostokąta. Wewnątrz znajduje się malowidło przedstawiające pocałunek Judasza oraz pojmanie Jezusa.

4. Kaplica Grobu Matki Boskiej

Schodząc po schodach w kierunku ul. Księdza Rozczynialskiego ukazuje się ostatnia usytuowana na Górze Oliwnej kapliczka Grobu Matki Bożej.


Kaplica została ufundowana przez Joannę Katarzynę Radziwiłównę drugą żonę Jakuba Wejhera.
Wybudowana w roku 1658. Ma bryłę w kształcie spłaszczonego ośmioboku.

5. Kaplica Cedron

Do tej kapliczki czeka nas dłuższy spacer. Schodzimy lekko w kierunku centrum Wejherowa ul. Księdza Rozczynialskiego. Po prawej stronie mijamy osiedle mieszkaniowe Staszica, następnie skręcamy w lewo z drogi asfaltowej na nieutwardzoną.
Jest to dalej ul.Księdza Rozczynialskiego biegnąca do ul.3-go Maja i Marynarki Wojennej (droga nr 218).

Po ok. 300 metrach dochodzimy do posesji młyna Cedrowskiego - punkt charakterystyczny to kapliczka przydrożna nie zaliczana do Kalwarii Wejherowskiej. Kapliczka postawiona w 1948 r. ku czci  św. Antoniego Padewskiego.


Idąc dalej po prawej stronie widać zabudowania Cedrońskiego Młyna z XVII w. Młyn Cedrowski w roku 1928 został przebudowany i działał do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Po następnych 5 minutach dochodzimy do mniej odwiedzanej przez turystów samotnie stojącej kapliczki Cedron.


Cedron w czasach biblijnych oddzielał Górę Oliwną od Jerozolimy. Żołnierze prowadząc Chrystusa do miasta przechodzili przez ten potok.
Płynący tu strumień pierwotnie nosił nazwę Białej, w czasie powstawania Kalwarii nadano mu nazwę Cedron. Kaplicę oraz mostek na strumieniu ufundował Jakub Wejher. Orginalna kapliczka uległa zniszczeniu, a obecna w roku 1860 została ufundowana przez Ottona Keyserlinga. Stąd właśnie na frontowej ścianie kapliczki znajduje się herb Keyserlingów.
Idąc dalej po ok. 10 min dochodzimy do szosy Wejherowo-Szemud. Przechodzimy na drugą stronę  drogi nr 218  by po chwili dojść do pierwszej kapliczki usytuowanej przed podejściem na Wzgórze Synaj tj. do Kapliczki Brama Wschodnia Jerozolimska.

Poniżej przedstawiam zdjęcie zrobione od tyłu tejże kapliczki.


6. Kaplica Brama Jerozolimska

Kaplica ufundowana w roku 1654 przez Jakuba Wejhera, zwana również Bramą Wschodnią lub Bramą Wód


Kaplica wybudowana w formie bramy na podmurówce kamiennej.
Przechodząc przez Bramę Jerozolimską na sklepieniu podziwiać możemy dwa freski przedstawiające wprowadzenie Chrystusa do Jerozolimy oraz pogrzeb Matki Boskiej.7. Kaplica Dom Annasza

Kaplica ufundowana przez Jakuba Wejhera przed rokiem 1654. Nawiązuje do przyprowadzenia Chrystusa do arcykapłana Annasza.


Według Biblii Annasz i Kajfasz sprawowali urząd arcybiskupów izraelskich. Obaj brali udział w przesłuchaniach i procesie Chrystusa.
Kajfasz był przewodniczącym Wysokiej Rady, natomiast Annasz był teściem Kajfasza - z tego wynika że już w czasach biblijnych urzędy obsadzane były po znajomości.Pojmali Jezusa, związali Go i zaprowadzili do arcykapłana Annasza, a następnie do Kajfasza - stąd dzisiejsze powiedzenie dotyczące załatwiania spraw w urzędach - "od Annasza do Kajfasza"
Wewnątrz kaplicy znajduje się obraz olejny z 1952 roku ukazujący Chrystusa przed arcykapłanem Annaszem.

8. Kaplica Wieczornik

Na Kalwarii Wejherowskiej kapliczki  upamiętniają nie tylko Drogę Krzyżową, ale również miejsca związane z życiem Chrystusa, czego przykładem są dwie następne Kapliczki Wieczernik oraz Dom Matki Bożej.

Kaplica Wieczernik zbudowana po roku 1657 po śmierci Jakuba Wejhera nawiązuje do  Ostatniej Wieczerzy Chrystusa ze swoimi uczniami.
9. Kaplica Domku Matki Boskiej

Kaplica zbudowana po roku 1660 po śmierci Jakuba Wejhera, zbudowano w okolicy Wieczernika zgodnie z przekazem o śmierci Matki Bożej w pobliżu Wieczernika.


W drugiej połowie XIX w. pierwotną kaplicę rozebrano i postawiono obecną.


10. Kaplica Domu Kajfasza

Kaplica zbudowana przed rokiem 1654 ufundowana przez Jakuba Wejhera. Nawiązuje do przyprowadzenia Chrystusa w Wielki Czwartek do arcykapłana Kajfasza - przewodniczącego Wysokiej Rady.


Kaplica Dom Kajfasza jest najwyżej położoną w Kalwarii - wybudowana na wysokości 112 m n.p.m. Stoi pośród ogromnych buków - wiele z nich jest pomnikami przyrody.


Nad wejściem do kaplicy umieszczony jest kogut symbol zdrady Piotra.
W dolnej części kaplicy znajduje się kamienna rzeźba uwięzionego Chrystusa.
Natomiast w górnej części kaplicy malowidło pokazujące przyprowadzenie Chrystusa do arcykapłana Kajfasza.

11. Kaplica Pałac Piłata

Kaplica zbudowana przed rokiem 1654 ufundowana przez Jakuba Wejhera.Jest to zarazem pierwsza kaplica Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana.


Kaplica symbolizuje miejsce w którym mieszkał i sprawował sądy Piłat.
Kaplica barokowa wybudowana na rzucie krzyża greckiego.
Nad wejściem znajduje się dobrze zachowana polichromowa płaskorzeźba obrazująca moment proklamacji "Ecce Homo" - Oto Człowiek.


12. Kaplica Pałac Heroda

Kaplica zbudowana w roku 1654 ufundowana przez Joannę Katarzynę Radziwiłównę - drugą żonę Jakuba Werhera. Jest to jedna z większych kaplic w Kalwarii Wejherowskiej.


13. Kaplica Podjęcie Krzyża

Kaplica zbudowana przed rokiem 1654, ufundowana przez Cecylię Eleonorę młodszą córkę Jakuba Wejhera z pierwszego małżeństwa z Anną Elżbietą Schaffgotsch. 


W Kalwarii Wejherowskiej Kaplica Podjęcia Krzyża jest zarazem drugą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa.
Nawiązuje ona do podjęcia krzyża przez Chrystusa. Została wybudowana z piaskowca w formie krzyża łacińskiego.
Dla ochrony piaskowca w roku 1866 staraniem ówczesnego gwardiana Klasztoru została obudowana neogotycką budowlą widoczną na powyższym zdjęciu. 

Na tym kończę dzisiejszą wędrówkę po Kalwarii Wejherowskiej. W wolnej chwili dodam drugą część przedstawiającą kapliczki od numeru 14 do 26
Mam nadzieję, że Wam się podobało (choć i tak jestem pewna, że nikt nie przeczyta co napisałam pomiędzy zdjęciami)

12 komentarzy:

 1. takie miejsca są niesamowite :) lubię je odwiedzać szczególnie w takie jesienne dni :) tam mnie jeszcze nie było ale kiedyś się może wybiorę :)

  http://just-be-yourself-coca.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. po co wklejasz swój adres przecież każdy normalny człowiek wie jak trafić do osoby któa zostawiła komentarz

   Usuń
  2. Też zawsze mnie to zastanawia po co inni to robią ;-)

   W Wejherowie nigdy nie byłam, ale miejsce jest jak najbardziej warte zwiedzenia, kapliczki są piękne, każda inna :-)

   Usuń
 2. Ja przeczytałam od początku do końca! Super,aż sama mam ochotę przejsć się tym szlakiem!

  OdpowiedzUsuń
 3. Poczułam się, jakbym spacerowała tam z Tobą :) Kaplica Gromu Matki Boskiej spodobała mi się najbardziej :)

  OdpowiedzUsuń
 4. tą ciemną użyłam tylko do zdjęć bo nie czułabym się jakbym miała w niej wyjść :) hehe. Ciekawe jest to miejsce, które opisałaś i że jest tam aż tyle kapliczek tak blisko siebie. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 5. Dobry przewodnik z Ciebie, umiesz opowiadać, nie wiedziałam, że aż tyle kapliczek jest w kalwarii, jest co oglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ale cudne miejsca!!! Tym bardziej jesień dodaje im klimatu... Magia!

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczyta, przeczyta :) Uwielbiam takie miejsca i wycieczki. Bardzo urokliwe, zwłaszcza w tej jesiennej aurze :) Nawet nie wiedziałam o istnieniu tych miejsc i że ich aż tyle

  OdpowiedzUsuń
 8. Ładne budyneczki! Zdjęcia wyszły Ci super!

  OdpowiedzUsuń
 9. 2 razy tam byłam ale niestety bez aparatu :(

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).