11 maj 2016

Tylko Twoimi oczami - Valerie Bielen + wyniki rozdania

 

Tytuł: Tylko Twoimi oczami
Autor: Valerie Bielen
Wydawnictwo: Prozami
Gatunek: obyczajowa
Liczba stron: 304
Premiera: 26.04.2016Valerie Bielen – autorka „Tylko Twoimi oczami” jest czterdziestopięcioletnią córką dziennikarki i autorki książek dla dzieci. Jako młoda kobieta wyjechała do Wenecji, dzięki czemu mogła w pełni oddać jej klimat w swej debiutanckiej powieści. Ukończyła studia we Florencji, a obecnie wraz z mężem i dziećmi mieszka w Brazylii.

Książek o miłości na przełomie wieków powstało bardzo wiele. Jest to wdzięczny temat, który można przedstawić na wiele różnych sposobów. Tym razem wyruszamy wraz z Alice Breuer w przygodę do przepięknej, klimatycznej Wenecji. W miejscu tym bohaterka zaczyna pracę jako Au pair – pomoc domowa i opiekunka do dzieci. Mimo braku czasu udaje jej się poznać Tobię – bogatego, niewidomego mężczyznę. Między bohaterami zaczyna rodzić się uczucie, które za nic nie chce zostać stłumione. Alice nie wie, że oddając swe serce naraża się na niebezpieczeństwo.

Książka niezmiernie mnie wciągnęła zwłaszcza, że pojawia się w niej wątek kryminalny. Przedstawione uczucie, nie jest zwyczajnym romansem, choć mamy do czynienia z bogatym mężczyzną i biedną kobietą. Schemat łamie niepełnosprawność Tobiego, który na skutek tragicznych zdarzeń w przeszłości, stracił wzrok. Opis jego życia daje do myślenia. Podczas lektury na moment zamknęłam oczy, by wczuć się w jego sytuację. Zastawiałam się jak to jest nigdy więcej nie zobaczyć zachodu słońca, nie przeczytać książki, nie móc dostrzec ukochanej twarzy bliskiej osoby. Jako osoba niepełnosprawna wiem, że inaczej odczuwa się kalectwo rodząc się z nim, a inaczej nagle stając się kaleką.

W niemal idealną scenerię książki włączone zostały elementy dramatyzmu oraz niespodziewane zwroty akcji, dzięki którym powieść nie jest monotonna, a wręcz przeciwnie kipi akcją. Główna bohaterka momentami wydaję się nazbyt naiwna, delikatna i bujająca w obłokach, jednak jej postać rekompensują pozostali bohaterowie, silnie kontrastujący na jej tle. Przez całą książkę możemy oczami wyobraźni poznawać według mnie niekwestionowaną stolicę romantyzmu – Wenecję. Wraz z bohaterami przechadzać się klimatycznymi uliczkami, kosztować włoskiego jedzenia w licznych knajpkach i płynąć gondolą, która jest największym symbolem tego miasta. Autorka idealnie połączyła ze sobą bogate opisy krajobrazu, na tle którego toczy się akcja, z historią ludzi, gotowych sprostać wszelkim barierom występującym w ich związku.

„Tylko Twoimi oczami” potraktowałam nieco jak bajkę, ponieważ mało realnym jest, by człowiek który stracił wzrok wciągu czterech lat nauczył się samodzielnie funkcjonować, chodzić po ulicy bez laski, obsługiwać komputer, a przy tym wszystkim mieć w bród pieniędzy, miłość u swojego boku i żyjąc wśród śmietanki towarzyskiej organizować bale przebierańców. Nie uważam jednak by był to minus, wręcz przeciwnie, miło było mi się na moment oderwać od szarej rzeczywistości. Szkoda, że pozycję tę czyta się tak szybko. Zostałabym jeszcze przez jakiś czas we Włoszech.

Polecam książkę miłośnikom romansów, książek obyczajowych i prozy współczesnej. Jestem pewna, że zauroczy Was ona równie mocno jak mnie. 


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Prozami

http://www.prozami.pl/


*************************************************

Przechodząc od razu do meritum sprawy ogłaszam, że:

Książka nr 1 wędruje do Pasażerki
Książka nr 2 wędruje do Alicji B

Zaraz zabieram się do wysłania do Was maili. Na odpowiedź czekam  3 dni. Po upływie tego czasu losowanie odpędzie się ponownie.

16 komentarzy:

 1. Muszę koniecznie przeczytać. Romans z kryminałem to musi być połączenie idealne. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. To rzeczywiście mało realna fabuła. Ale nie mówię nie, może przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Taka mało realna fabuła też ma swój urok, kto nie chciałby żyć w bajce? ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. bym odpłynęła z tą fabułą;p

  OdpowiedzUsuń
 5. ostatnio mam ochotę na jakąś piękną historię więc myslę, że ta bajkowa przypadłaby mi do gustu. a skoro romans łączy się tu z wątkiem kryminalnym to tym bardziej brzmi to ciekawie.

  za wygraną serdecznie dziękuję! przyznam, że myślałam, iż wraz z wynikami okaże się co to za tajemnicze książki były wybrane przez Ciebie, ale wygląda na to, że zostanie to niespodzianką do samego końca. co w sumie też jest fajne :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Obyczajówki mnie nie kręcą. Gratuluję zwyciężczyniom! :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię bohaterów z tego typu defektami, więc myślę, że i ta bajka przypadnie mi do gustu. Myślę, ze dam się jej rozczulić.

  OdpowiedzUsuń
 8. ja to lubię takie książki. Przede mną dwie nowości które sobie sprawiłam, więc chętnie i to przeczytam :) od czerwca jestem na campingu więc będzie duuuużo czasu na czytanie znowu :D

  OdpowiedzUsuń
 9. Może też historia wydawać się nieco banalna ale mimo wszystko książka pewnie by nas zaciekawiła :) Z

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapowiada się całkiem ciekawie :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Faktycznie trochę mało realna fabuła, ale zaintrygowałaś mnie, więc będę miała książkę na uwadze ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Mogłaby mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie zainteresowała mnie ta książka ze względu na swoją fabułę. Gratuluję zwyciężczyniom!

  OdpowiedzUsuń
 14. To raczej nie książka dla mnie, mimo że tak dużo się w niej dzieje ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).