Tytuł: 365 wierszy i rymowanek na każdy dzień
Autor: praca zbiorowa
Wydawnictwo: Wilga
Gatunek: poezja
Liczba stron: 400
Premiera: 24.03.2021 r.
„365 wierszy i rymowanek na każdy dzień”, to jedna z najpiękniejszych książek w mojej biblioteczce. Nie mogłam powstrzymać się, przed rozpoczęciem recenzji od kwestii wizualnych. Kolorowa okładka ze zwierzętami oraz roślinami przykuwa wzrok, twarda oprawa jeszcze bardziej wpływa na jej urok. W środku jest równie piękna. Minimalistyczne wklejki, tematyczne rysunki i folklorystyczne wzory sprawiają, że wciąż mam ochotę ją przeglądać.
Jest to zbiór wierszy na każdy dzień, stworzony w formie kalendarza, w którym na każdy dzień roku przypisany jest jeden wiersz, dodatkowo oznaczone są w nim święta, zarówno te znane, jak i nietypowe. Utwory w nim zawarte należą do najsławniejszych polskich poetów. Znaleźć tu możemy Juliana Tuwima, Jana Brzechwę, Marię Konopnicką, Aleksandra Fredro, a także wielu innych (w sumie aż dwudziestu czterech!).
Uważam, że odczytywanie wiersza każdego dnia, jest ciekawym sposobem na spędzenie wspólnego czasu z dziećmi. Może to być dla nich miła zabawa, która uczy ważnych dat, jak i interpretacji dzieł polskich twórców. Przy lekturze nie zabraknie również miejsca na uśmiech, ponieważ niektóre rymowanki są zabawne. Jest to też interesująca opcja dla dorosłych. Sama nadgoniłam wiersze do dnia dzisiejszego i od teraz będę czytać codziennie po jednym, zgodnie z przypisaną do niego datą.
Utwory zawarte w książce są ponadczasową klasyką, wychowywali się na nich nasi rodzice, wychowywaliśmy się my, a teraz okazję mają wychowywać się na nich nasze dzieci. Uważam, że warto wspierać polskie dziedzictwo kulturowe i doceniać naszych rodzimych twórców. „365 wierszy i rymowanek na każdy dzień”, to idealny pretekst do robienia tego. Może dzięki temu nasze pociechy przekonają się do poezji, albo my sami się z nią polubimy, jeśli do tej pory nie pałaliśmy miłością do tej formy literackiej.
„Gdzie dwóch się bije, tam trzeci korzysta”, „Czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”, „Kto późno przychodzi, ten sam sobie szkodzi” – nawet nie wiedziałam, że są to tytuły utworów Urszuli Kozłowskiej, a przecież wszyscy doskonale znamy te przysłowia, jak widać, człowiek uczy się całe życie.
Gorąco zachęcam Was do zapoznania się z tą pozycją, książki takie jak ta cieszą oczy oraz duszę i zdecydowanie na długo zostają w naszej pamięci.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:
Myślę, że ta książka mogłaby mi się spodobać :D
OdpowiedzUsuńPozdrawiam.
Czytanie dzieciom jest bardzo wazne, szczegolnie teraz w dobie Internetu, smartfonow..tej calej elektroniki warto siegac po tradycyjne ksiazki i czytac je dzieciom, ale rowniez dla siebie.
OdpowiedzUsuńObserwuje Kochana i zapraszam do siebie! ;)
Uwielbiam takie piękne wydania. Muszę mieć tę książkę.
OdpowiedzUsuńKsiążka jest pięknie oprawiona, będzie wspaniałym prezentem dla dziecka :)
OdpowiedzUsuńPewnie też znam niektóre utwory zawarte w tej książce.
OdpowiedzUsuńNa pewno, takie rymowanki szybko wpadną dziecku w ucho.
OdpowiedzUsuńMyślę, że podobałoby mi się.
OdpowiedzUsuńPiękne wydanie i na pewno można w nim znaleźć inspirujące cytaty.
OdpowiedzUsuńmam i zachwycamsię <3
OdpowiedzUsuńPrzepiękne wydanie!
OdpowiedzUsuń