18 sty 2021

Jak nie bać się bliskości? - Stefanie Stahl


Tytuł: Jak nie bać się bliskości?

Autor: Stefanie Stahl

Wydawnictwo: Otwarte

Gatunek: poradnik psychologiczny

Liczba stron: 352

Premiera: 4.01.2021 r.


Stephanie Stahl jest pochodzącą z Niemiec psycholożką, terapeutką i autorką poradników psychologicznych. Prowadzi seminaria na temat poczucia własnej wartości, miłości oraz lęku przed związkami i ta ostatnia kwestia jest przedmiotem mojej dzisiejszej recenzji.

Zdawać by się mogło, że strach przed bliskością, objawia się unikaniem związków. Otóż nie, filofobia, jak fachowo  nazywa się ten stan, cechuje się jednoczesnym pragnieniem zażyłości z drugim człowiekiem oraz paniczną obawą przed tym. Nierzadko takie osoby randkują, zawierają związki małżeńskie i nawet nie mają świadomości, że jakiś kłopot znajduje się w ich psychice, a jeśli nawet zdają sobie z tego sprawę, to nie wiedzą, że jest to filofobia. Autorka w swojej książce podała wiele przykładów zachowań ludzi z problemami w relacjach międzyludzkich oraz związkach. Klasycznym przykładem jest tzw. gonienie króliczka, czyli staranie się o czyjeś zainteresowanie, a kiedy już się je uzyska, stopniowe oddalanie od tej osoby. Fobia ta często objawia się uciekaniem w pracę lub hobby, byleby tylko nie spędzać czasu z partnerem, reagowanie opryskliwością na wszelkie próby rozmów o związku itd.

Główna przyczyna tego typu lęków ma swe korzenie w dzieciństwie. Mogą mieć na nie wpływ choroby psychiczne rodziców, przemoc fizyczna i psychiczna, alkoholizm, obojętność, nieokazywanie uczuć. Wszystko, czego doświadczamy w naszym dziecięcym życiu, może się odbić na nas w przyszłości, nie tylko w przypadku filofobii, ale również innych zaburzeń nerwicowych.

Jeśli widzicie w sobie lub w innych symptomy strachu przed bliskością, warto udać się do terapeuty. Problem ten można rozpracować, choć potrzebna jest do tego ciężka praca. Jest to zdecydowanie lepszym rozwiązaniem niż ciągłe huśtawki nastrojów, samotność, zastanawianie się, dlaczego nie potrafimy nawiązać z nikim zdrowych relacji. Nieświadomi problemu, mogą tłumaczyć się tym, że samotność im służy. Tak naprawę nikt myślący racjonalnie, nie chce być sam, w końcu jesteśmy istotami stadnymi.

Uważam, że warto zagłębić się w temat, nie tylko jeśli przedmiot mojej recenzji Was dotyczy, ale jeśli najzwyczajniej w świecie interesujecie się psychologią, albo konkretnie ten temat Was zaciekawił. Umysł ludzki jest niesamowity, skrywa masę sekretów, polecam je zgłębiać, ponieważ nauka ta uczy oraz zaskakuje.

Stefanie Stahl w swojej książce odwołuje się do doświadczeń swoich pacjentów, pokazuje jak budować szczęśliwy związek oraz dobre relacje z innymi. Dokładnie wyjaśnia różne oblicza filofobii, jej przyczyny, drogi do wyjścia z  lęku, a także przeznacza cały rozdział partnerom osób cierpiących na lęk przed związkiem. Polecam.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:

16 komentarzy:

 1. Muszę przyznać, że nie słyszałam zbyt wiele o filofobii i pewnie gdyby nie Twoja recenzja to przeszłabym obojętnie obok tej książki. Zaciekawiła mnie ta pozycja, z ciekawości i ja ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. pierwszy raz spotykam sie z tym terminem. uwazam, ze wczesnie wykryty problem zawsze da sie szybko wyleczyc ;) a jezeli chodzi o choroby psychiczne to na prawde jestesmy wielu rzeczy nieswiadomi... czytajac wlasnie ksiazki tego typu, artykuly itp, zawsze mozemy zwrocic uwage na poszczegolne zachowania i... za wczasu zaczac reagowac ;) super, ze podsunelas ten temat. pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 3. Nie słyszałam wcześniej o tej publikacji. Porusza ciekawy temat, więc nie mówię jej nie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo ciekawy problem przedstawia ten poradnik, myślę że pomoże on wielu osobom ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ciekawią mnie takie książki i często jestem z nich zadowolona, więc może po nią sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie spotkałam się z tym tytułem. Zapowiada się ciekawie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej ksiażce ale myślę, że porusza ważny temat ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Z pewnością książka będzie pomocna dla niektórych osób.

  OdpowiedzUsuń
 9. ja średnio czytuję takie pozycje:) ale polecę koleżance

  OdpowiedzUsuń
 10. Jako psycholog chętnie zapoznam się z tą publikacją.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rzadko czytam poradniki, ten raczej też odpuszczę ;)

  OdpowiedzUsuń
 12. Ciekawi mnie chociaż za poradnikami nie przepadam.

  OdpowiedzUsuń
 13. Zawsze twierdziłam, że nie przepadam za takie typu książkami, ale ostatnio zaczynam się im bliżej przyglądać.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).