9 maj 2022

Każdy nowy dzień - Ewelina Miśkiewicz


Tytuł: Każdy nowy dzień

Autor: Ewelina Miśkiewicz

Wydawnictwo: Czwarta Strona

Gatunek: literatura obyczajowa

Liczba stron: 328

Premiera: 28.07.2021 r.

 


Życie Ewy leci na łeb, na szyje, a wszystko przez alkohol, który okazał się dla niej podstępnym, zdradzieckim nałogiem. Myślała, że ma wszystko pod kontrolą, że coś jej się od życia należy, że nie jest uzależniona. Co tam jedna lampka wina… przecież, inni też piją. Niestety okazjonalne picie, przerodziło się w rytuał, który z czasem całkowicie wymknął się spod kontroli. Przez zgubny nałóg oddaliła się od męża, zaniedbała dzieci, wdała się w romans oraz naraziła życie swoje i bliskich. Czy picie jest ważniejsze od nich?

Strasznie mnie irytowała główna bohaterka, ale kreacja jej postaci właśnie taka miała być. Przecież nie można ze spokojem patrzeć na alkoholika, który się na własne życzenie się stacza. Jest to widok przykry, przygnębiający i smutny. Na jednej szali znajduje się rodzina, przyjaciele, pasja i dom, a na drugiej zgubne szczęście i spokój, które na chwile daje ukojenie. Ewa jest wykreowaną postacią, ale takich kobiet wokół nas jest wiele. Potrafią się dobrze maskować. Myślą, że dadzą sobie radę same, ale niestety, bez leczenia nie da się wyjść z nałogu. Dzień, tydzień, miesiąc, rok abstynencji, a potem powrót do bagna, cugi, wypieranie problemu. Kontrolowane picie, które staje się przymusem, to również alkoholizm.

Poruszany w książce problem jest ogromny i przejmuje całą fabułę. Czytając poprzednie części, zastanawiałam się, dlaczego tak mało informacji zostało ujawnionych na temat Ewy, miałam zamiar bardziej ją poznać w „Każdym nowym dniu”, w końcu to jej poświęcony został ten tytuł, no i poznałam. Szkoda tylko, że jej losy są takie smutne. Przede mną ostatni tom, jestem ciekawa, co dalej będzie się działa z jej postacią.

Mimo negatywnych emocji, jakie ta książka wzbudziła we mnie, chęci potrząśnięcia Ewą i wykrzyczenia, by się ogarnęła, uważam, że była ona bardzo ciekawa, wciągająca oraz pouczająca. Mam nadzieję, że komuś otworzy oczy, uświadomi, do czego doprowadzić może nałóg.

W tle oczywiście są przyjaciółki Ewy, którym poświęcone zostały pozostałe części serii. Lena prowadzi swój biznes i szykuje się do ślubu. Karolina pozostaje w związku z kolegą z dziecięcych lat, a jej uczucia do malutkiej córeczki rozkwitają, a Anka zaczyna nowy rozdział w życiu, który Ewa w łatwy sposób może rozwalić. Szkoda, że tak mało ich tutaj, ale taki właśnie alkohol, zajmuje w życiu alkoholika pierwsze miejsce i przysłania cały świat.

Gorąco polecam Wam tę serię, lecz zacznijcie lepiej od początku, by odnaleźć się w całej historii.

 

Telefon Zaufania dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin
512 943 854


Post powstał przy współpracy z:

6 komentarzy:

 1. Nie czytałam jeszcze poprzednich części, więc wolałabym zacząć od samego początku.

  OdpowiedzUsuń
 2. akurat czytam teraz serię kryminalną o Kay Scarpeccie więc nie sięgam po inne książki:)

  OdpowiedzUsuń
 3. Rozejrzę się za tą serią w mojej bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawi mnie twórczość tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie znam tych książek i właściwie nie wiem, czy mnie teraz zainteresują

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).