9 sty 2023

Adam Kay - Nielekarz

 

 

Tytuł: Nielekarz

Autor: Adam Kay

Wydawnictwo: Insignis

Gatunek: autobiografia

Liczba stron: 336

Premiera: 9.11.2022 r.

 


Adam Kay, czyli nasz tytułowy „Nielekarz”, jest jedynym pisarzem, który w sposób tak bezpośredni, zabawny i luźny, potrafi pisać o swoich problemach. Jest to człowiek, który ma ogromny dystans do siebie, co mogłam już wcześniej zauważyć w książce pod tytułem „Będzie bolało”.

Jeśli ktoś przebranżawia się z jednej skrajności w drugą, nikt tego nie komentuje, życzy powodzenia w nowej pracy, więc dlaczego rezygnacja z bycia lekarzem jest okryta taką hańbą? Dlaczego najbliżsi autora nie mogli zaakceptować drogi, jaką sobie obrał? Człowiek ten nie miał łatwo, chociażby ze względu na homoseksualizm, który był traktowany jako jego chwilowe widzimisię. Nie było lżej, gdy odłożył stetoskop i został artystą komediowym oraz autorem scenariuszy filmowych oraz telewizyjnych. Ciągle ciągnie się za nim łątka byłego lekarza.

Adam Kay stworzył kolejną mocną, autobiograficzną powieść z ostrym żartem i bolesnymi wspomnieniami. Kilkukrotnie skrzywiłam się, czytając o jego perypetiach, a przez kilka aspektów, których sama doświadczyłam (na przykład kamica nerkowa, uśpienie kota), stał mi się on bardziej zrozumiały, choć ja nie potrafiłabym tak poetycko i zabawnie opisać rodzenia kamienia.

Podziwiam lekarzy z powołania, którzy poświęcają swoje życie, by leczyć i ratować życie innych. Niemniej jednak nie jest to łatwy zawód, zwłaszcza gdy na ich rękach umiera pacjent. Niestety to jest nieuniknione w tym zawodzie i prędzej czy później dochodzi do takiego zdarzenia. Ja nie potrafiłabym się pozbierać po czymś takim, potrzeba do tego ogromnie silnej psychiki i nie każdy człowiek da sobie z tym radę. Nie ma nic złego rezygnacji, a jeśli mamy wokół siebie kogoś, kto boryka się z tym, powinniśmy go wpierać, zamiast na nowo wpychać w szpony czegoś, co staczało go na dno.

Życie pisze przeróżne scenariusze, czasami może się odwrócić o sto osiemdziesiąt stopni i sprawić, że wszystko wywróci nam się do góry nogami, jednak po każdej burzy wychodzi słońce, a życie mamy tylko jedno, więc powinniśmy czerpać z niego jak najwięcej i nie poddawać się, gdy los nam pcha kłody pod nogi. O tym właśnie jest ta pozycja.


Po inne wciągające pozycje z gatunku literatury faktu, zapraszam Was na stronę TaniaKsiazka.pl


Post powstał przy współpracy z:

8 komentarzy:

 1. Mam tę książkę, ale jeszcze nie miałam jeszcze czasu aby do niej zajrzeć.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo mocno zachęciłaś mnie do sięgnięcia po tę publikację.

  OdpowiedzUsuń
 3. ciekawi mnie tematyka lekarska swego czasu jak szalona oglądałam każdy możliwy serial z wątkiem lekarzy i czytałam każdą książkę xd

  OdpowiedzUsuń
 4. Na razie nie mam jej w planach :) Może kiedyś, jak będzie taka możliwość.

  OdpowiedzUsuń
 5. Tę książkę mam w planach. Podobnie jak inne dzieła autora.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie kojarzę tego tytułu :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Juz czytam kolejna recenzje pozytywna do tego autora. Muszę w końcu poznać te historię

  OdpowiedzUsuń
 8. U mnie ta ksiazka czeka na swoja kolej ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).