24 sty 2023

Niewinni - Marcel Moss


 

Tytuł: Niewinni

Autor: Marcel Moss

Wydawnictwo: Filia

Gatunek: kryminał

Liczba stron: 400

Premiera: 25.01.2023 r.

 


W Zielonej Górze w tajemniczych okolicznościach znika kilkuletnia Emilka. W tym samym czasie po dwunastu latach na wolność wychodzi człowiek skazany za pedofilię i giną trzy młode kobiety. Do znalezienia dziewczynki zostaje zatrudniona Sandra wraz ze swoim partnerem Ignacym z biura detektywistycznego „Echo”. Czy wszystkie te sprawy są ze sobą powiązane? Czy detektywom uda się rozwikłać sprawę i rozwinąć swoje biuro?

Marcel Moss słynie z mocnych, brutalnych kryminałów. Przyzwyczaiłam się do tego, w końcu nie jedną jego książkę mam już za sobą, jednak tym razem i dla mnie w pewnych momentach okazywało się zbyt wiele. Nie mogłam znieść opisów chorych myśli pedofila, który fantazjował o małych dziewczynkach. Przysłowiowy nóż mi się w kieszeni otwierał na myśl, że po świecie naprawdę chodzą tego typu zwyrodnialce, być może mijamy ich w sklepach lub w okolicy placów zabaw i nie mamy o niczym pojęcia.

Autor jak zwykle potrafił mnie zaciekawić. Ignacego i Sandrę poznałam już w poprzednich tomach serii i bardzo ich polubiłam. Uwielbiam ich przekomarzania oraz pomocną dłoń w opałach. Na pierwszy rzut oka widać, że łączy ich coś więcej niż przyjaźń, choć usilnie się przed tym bronią. Cieszę się, że na końcu powieści znalazłam słowa: „ciąg dalszy nastąpi…” zwiastujące nadejście kolejnej części ich przygód.

Marcel Moss jest jednym z nielicznych pisarzy, którzy potrafią stworzyć zakończenie, którego nie umiem się w żaden sposób domyślić. Prowadzi akcję wielowątkowo, wplatając w treść zdarzenia, które na pozór nie mają ze sobą nic wspólnego, lecz w końcu łączą się w zgrabną całość. Zawsze polecam zaczynać serię od początku, choć jeśli ktoś ma ochotę, może zacząć od którejkolwiek części, gdyż mimo wzmianek z przeszłości, każda z nich dotyczy czegoś innego.

Uważam, że autor jest jednym z najlepszych polskich pisarzy, a jego kryminały mają specyficzny klimat. Nie boi się on poruszać trudnych tematów, odważnie pisze o pedofilii, mafii, narkotykach, samobójstwach i chyba nie ma dla niego czegoś, co znajdywałoby się w ramach tabu. Jego książki zdecydowanie nie są dla każdego, a sięgając po nie, trzeba być gotowym na porządną dawkę mocnych wrażeń.


Post powstał przy współpracy z:19 komentarzy:

 1. Ta książka znajduje się na mojej liście tych obowiązkowych do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. To prawda. Ten specyficzny klimat zachęca do lektury.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też bardzo lubię książki autora, więc i tę na pewno przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Interesujący temat, zachęca do przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 5. Muszę zapoznać się z jego książkami :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie po drodze mi z tym autorem...

  OdpowiedzUsuń
 7. A zastanawiałam sie nad tym tomikiem ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Może i autor porusza ważne tematy w swoich książkach, ale nie podszedł mi jego styl,a sięgnęłam do tej pory po trzy jego książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Jeszcze nie poznałam jego twórczości.

  OdpowiedzUsuń
 10. Czytałam już trochę książek tego autora i lubię.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muszę w końcu sięgnąć po książki tego autora.

  OdpowiedzUsuń
 12. Rzeczywiście zapowiada się bardzo ciekawie. Kryminały bardzo lubię, dlatego chętnie po niego sięgnę :)

  OdpowiedzUsuń
 13. pierwszy raz słyszę o owym pisarzu ale mam ochotę na jego twórczość:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Myślałem, że to pisarz z zagranicy ;) Książkę na ten moment sobie odpuszczam.

  OdpowiedzUsuń
 15. Jak dotąd przeczytałam jedną książkę autora, po której miałam mieszane odczucia. Jestem jednak bardzo ciekawa, twórczości Mossa, dlatego muszę koniecznie przeczytać jeszcze jakiś tytuł. Kto wie, może ten mnie przekona?

  OdpowiedzUsuń
 16. co jak co, ale kryminały to uwielbiam!

  OdpowiedzUsuń
 17. Uwielbiam książki tego autora i tą jestem bardzo zainteresowana ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).