11 wrz 2020

Nie wiesz wszystkiego - Marcel Moss


Tytuł: Nie wiesz wszystkiego
Autor: Marcel Moss
Wydawnictwo: Filia
Gatunek: Thriller
Liczba stron: 384
Premiera: 12.08.2020 r.
W tajemniczych okolicznościach śmierć ponosi dwoje uczniów prestiżowej, warszawskiej szkoły. Wszyscy przyjmują, że było to samobójstwo, do którego Otylia zmusiła Alana, pociągając go za sobą z dachu opuszczonego budynku. Marta jednak nie wierzy w to, by jej przyjaciółka mogła dopuścić się czegoś tak potwornego i stara się na własną rękę rozwikłać zagadkę. Co dziewczyna będąca szkolnym wyrzutkiem oraz popularny uczeń, kapitan drużyny siatkówki robili razem w nocy na dachu hali?

Książka porusza wiele bardzo trudnych tematów, przewijających się nie tylko wśród młodzieży: są to problemy z brakiem akceptacji siebie i wśród rówieśników, popadanie w nałogi, seksualność pod różnym względem, brak pomocy oraz zainteresowania ze strony rodziców. Często mówi się: „Co taki dzieciak może mieć za problemy? Co on w ogóle wie o życiu?” Otóż ludzie powtarzający takie rzeczy są w błędzie. Nie mają pojęcia, czego mogą doświadczać młodzi ludzie, z jakimi traumami oraz „demonami” muszą się zmagać. Często za arogancją lub uśmiechem kryje się depresja, lub straszne przeżycia.

Historię poznajemy z perspektywy kilku osób. Przede wszystkim narratorem jest Marta, otyła dziewczyna, której nikt nie toleruje ze względu na jej tuszę, jej jedyną przyjaciółką była Otylia, która była ekscentryczną nastolatką, drugą najważniejszą postacią jest Julia, wychowawczyni Marty, która darzy ją sympatią i widzi w Marcie siebie. Nie wierzy w samobójstwo nastolatków, dlatego wymyśla skrzynkę zwierzeń, mając nadzieję, że ktoś ma jakieś informacje na ten temat i podzieli się z nią nimi w ten sposób. Poznajemy również Sarę, będącą rozkapryszoną córką znanej aktorki, jej matkę, której zależy jedynie na sławie oraz dobrym wizerunku, Wiktorię, będącą przyjaciółką Sary, która zdaje się mieć poważny problem. Jest jeszcze Nina, Kuba, Olek. Jeśli chcecie wiedzieć, jaki udział mają oni w tej historii, koniecznie się z nią zapoznajcie.

Niektóre rozdziały zostały poprowadzone z perspektywy nieżyjącego Alana i Otylii. Autor zastosował skoki w czasie, dlatego raz poznajemy teraźniejszość postaci, a raz skaczemy do różnych etapów sprzed tragedii. Muszę przyznać, że niektóre informacje zawarte w tej powieści mnie zaskoczyły, a zakończenia w żaden sposób nie mogłam przewidzieć.

„Nie wiesz wszystkiego” to mroczy thriller psychologiczny, kryjący w sobie wiele tajemnic. Każdy z bohaterów kryje w sobie coś, o czym nikt nie wie. Całość składa się w niesamowitą układankę, by na zakończenie ukazać wszystkie brakujące elementy na właściwym miejscu. Jeśli lubicie dreszczowce, w których główną rolę odgrywają nastolatki z problemami, to jestem pewna, że „Nie wiesz wszystkiego” jest książką idealną dla Was, ja byłam nią zachwycona.

Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:

http://www.wydawnictwofilia.pl/

20 komentarzy:

 1. Cieszę się że ta książka czeka na swoją kolej w mojej biblioteczce. Jestem jej bardzo ciekawa. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam 2 książki autora, ale nie przypadły mi do gustu...
  Tę chyba sobie daruję

  OdpowiedzUsuń
 3. Dawno nie czytałam thrillerów psychologicznych, a ten konkretny tytuł kusi mnie od daty premiery. Chyba się wreszcie skuszę. Tym bardziej że Ty się nią tak zachwyciłaś. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam zgłębiać takie mroczne thrillery.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam dwie pierwsze książki autora, więc pewnie po tą też sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 6. Przydało by mi się na kolejny weekend,ale nici:(

  OdpowiedzUsuń
 7. Fanom gatunku pewnie się spodoba ale to nie moje klimaty ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mnie niestety książka niezbyt się podobała, cieszę się jednak, że z Tobą było inaczej. ☺️

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zbytnio nie w moich klimatach, ale może kiedyś skuszę się przeczytać.
  Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
 10. Już sam początkowy opis zapowiada się ciekawie . Ze sporo się będzie dziać

  OdpowiedzUsuń
 11. Zamierzam przeczytać ten tytuł jak tylko zdobędę trochę wolnego czasu.

  OdpowiedzUsuń
 12. Powiem szczerze, ze książka ta bardzo mnie zainteresowała! Świetna recenzja :)

  OdpowiedzUsuń
 13. przeczytam:) mój klimacik ulubiony:D

  OdpowiedzUsuń
 14. Bardzo mi się podobała ta książka i chętnie sięgnę po kontynuację jeśli powstanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Jesteś kolejną osobą, która jest tą książką zachwycona. Chyba najwyższy czas się za nią zabrać!

  OdpowiedzUsuń
 16. NIe czytałam książek tego autra.. być może kiedyś to zmienię ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. Myślę, że właśnie osoby dorosłe powinny też czytać takie książki, żeby zrozumieć, że nastolatkowie też potrafią mieć problemy. Najgorsze jest to, że takie sytuacje na prawdę się dzieją

  PS. Jestem pierwszy raz na Twoim blogu i spodobał mi się design i do tego treść więc zostaję na dłużej hehe

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).