12 sty 2021

Moje ulubione książki 2020 roku

Za dużo nie będę się rozpisywać, po prostu pokażę Wam moje ulubione książki, przeczytane w 2020 roku :)

Dziennik Noel - Richard Paul Evans

 Jacob jest poczytnym pisarzem, zarabia dużo pieniędzy i zdaje się, że niczego mu nie brakuje. Niestety mężczyzna czuje się bardzo samotny i mimo tego, iż niejedna fanka zrobiłaby wszystko, by się z nim umówić, on nieustannie szuka swej jedynej, niepowtarzalnej miłości. Kiedy dowiaduje się o śmierci matki, jego życie diametralnie się zmienia. Bohater wraca do rodzinnego domu i stara się uporać z demonami przeszłości. Kim jest kobieta, która nawiedza go w snach? Czy uda się komuś skraść jego serce? Co odkryje w tej osobliwej wycieczce do przeszłości?

 

Światło w środku nocy - Jojo Moyes 

Alice wyszła za przystojnego Amerykanina i przeprowadziła się do Baileyville w Stanach Zjednoczonych. Okazało się, że ślub był jedną wielką pomyłką. Mąż jest w stosunku do niej oziębły, w żaden sposób nie okazuje jej uczuć, a do tego bohaterka musi mieszkać z apodyktycznym teściem, który uważa, że kobieta nie ma prawa głosu, a jedyną książką, którą uznaje, jest Biblia. Ukojenie przynosi jej praca w konnej bibliotece. Jej zadaniem jest dostarczanie ludziom magazynów, powieści i komiksów. Kontrowersję wzbudza zakazana książka, która ma edukować ludzi w kwestii seksualnej. Duża część mieszkańców uważa, że mąci ona w głowach lokalnym kobietom…

Ciemna strona Sary - Danka Braun

Trochę się pozmieniało w życiu mojego ulubionego bawidamka Mirka Filera. To już trzecie moje spotkanie z tym bohaterem i jak zwykle kocham go i nienawidzę jednocześnie, choć w tej części pałam do niego bardziej pozytywnymi uczuciami, niż negatywnymi. Minęło sześć lat, od kiedy detektyw niespodziewanie został ojcem pięciolatki. W tym czasie dorobił się także syna oraz kolejnego dziecka w drodze, przebranżowił się również na właściciela domu starców, który powszechnie nazywany jest pensjonatem. Kiedy w dworku pod Krakowem zostaje zamordowana piękna, zamożna kobieta, która niebawem miała wziąć ślub, Filer podejmuje się śledztwa, ze wszystkich sił stara się dociec, kto stoi za tą zbrodnią. Czy mordercą jest jej narzeczony, jego zazdrosna kochanka, ogrodnik z kryminalną przeszłością, czy może ktoś jeszcze?

Zmuszona, by zabić - Rachel Abbott

Mark jest artystą, który po śmierci żony bardzo cierpi i nie może pozbyć się blokady twórczej. Gdy na jego drodze pojawia się Evie, jego życie na nowo nabiera sensu. Kiedy kobieta zaczyna odnosić różne rany, zawsze tuż przed wyjazdem partnera, ich przyjaciele nabierają podejrzeń i nie wierzą w nieszczęśliwe wypadki. Czyżby burzliwy romans nie był tak kolorowy, jak mogłoby się wydawać? Co działo się za zamkniętymi drzwiami ich domu? Kiedy sierżant Stephanie King zostaje wezwana do ich rezydencji i odkrywa brutalne morderstwo,  jeszcze nie wie, jak trudna do rozwiązania sprawa ją czeka.

Wrzask - Izabela Janiszewska

Larysa Luboń jest bezwzględną dziennikarką, która nie cofnie się przed niczym, gdy złapie odpowiedni trop, a tak się składa, że zdobyła informacje na temat sadystycznego sponsora i chce go dopaść. Ekscentryczny policjant Bruno Wilczyński, skrywający za kurtyną twardziela traumę z przeszłości, próbuje rozwikłać zagadkę tajemniczej śmierci młodej dziewczyny. Wszystko wskazuje na samobójstwo, ale bohater nie wierzy w to, tym bardziej że spawa ta, przypomina mu o zdarzeniu z jego życia. Trzecią bohaterką jest Emilia, która po tym, jak na zdjęciach z urodzin swoich synów zobaczyła nieznajomego, wyglądającego podejrzanie mężczyznę, zaczyna bać się o życie swojej rodziny. Czy ma to jakiś związek z seryjnym mordercą?

Pieśń serca - Richard Paul Evans


Charles James podąża wyznaczoną przez siebie drogą. Przed sobą ma ostatni fragment Route 66, czy na jej końcu odnajdzie to, czego szukał? Po katastrofie lotniczej samolotu, w którym miał się znajdować, a przez zrządzenie losu nie wsiadł na jego pokład, spojrzał na swoje życie z zupełnie innej strony. Postanowił odpokutować winy, wyruszając w pieszą podróż liczącą cztery tysiące kilometrów. Swoje cudowne ocalenie traktuje, jako drugą szansę od życia. Dla świata jest martwy, jego nazwisko widnieje na liście ofiar. Do myślenia daje mu fakt, że na jego pogrzebie było tylko kilka osób. To dobry moment na rachunek sumienia.

Szlam - Andrzej Mathiasz

W centrum Lublina dwie uczennice odnajdują odcięte męskie genitalia, niebawem znajduje się również reszta ciała. Szybko okazuje się, że celem mordercy są pedofile. Prokurator Adam Szmyt, wraz z dwoma ambitnymi kobietami: komisarz Anetą Brudką oraz psycholog Magdaleną Chorobą próbuje schwytać bezwzględnego oprawcę oraz odkryć jego motyw. Ile mężczyzn ucierpi i odpokutuje za swoje grzechy? Czy prokuratorowi uda się dopaść zbrodniarza? Czy jednocześnie upora się on z własnymi demonami?

Tam gdzie mieszkam - Brenda Rufener

Linden Rose wydaje się zwykłą nastolatką, chodzi do szkoły, ma przyjaciół, tworzy gazetkę szkolną. Ma jednak pewną tajemnicę… jest bezdomna. Kiedy wszyscy opuszczają szkolne mury, ona zakrada się do nich, by spędzić noc w miejscu, które od ponad roku jest jej domem. Bardzo się tego wstydzi i nie dzieli się prawdą nawet z najbliższymi jej ludźmi. Kiedy dziewczyna, której nie lubi, po raz kolejny zostaje pobita, może jej pomóc, ale ceną jest wyjawienie własnego sekretu. Co zrobi Linden?

Lista, która zmieniła moje życie - Olivia Beirne

Amy nagle zachorowała na stwardnienie rozsiane i nie jest w stanie wykonać listy rzeczy, które miała zamiar zrobić przed trzydziestką, dlatego modyfikuje ją i prosi Georgie o jej wykonanie. Początkowo bohaterka jest nastawiona do tego sceptycznie, ale z czasem traktuje tę listę, jako swoją osobistą misję i nic nie jest w stanie zatrzymać jej, by wykonać życzenie siostry. Nie ma pojęcia, jak bardzo zmieni to jej życie.

Przeklęty. Historia domu Smurlów - Ed Warren, Lorraine Warren

Janet i Jack Smurl to małżeństwo z dwójką dzieci, które wprowadziło się do zbudowanego w 1896 roku domu w West Pittson. Z czasem na świecie pojawiły się kolejne dwie córki. Ich sielanka nie trwała zbyt długo. Podobno każdy, kto mieszkał w tym miejscu, doświadczał tajemniczej, złej mocy. Nawet gdy budynek stał pusty, smród i odgłosy, które się z niego wydobywały, wprowadzały sąsiedztwo w przerażenie. Sprawa nabrała na sile, kiedy to Smurlowie postanowili w nim zamieszkać. To, co ich spotkało to koszmar kołyszący ich na granicy obłędu.

Troskliwa - Stephanie Wrobel

Patty zostaje skazana na pięć lat pozbawienia wolności za znęcanie się nad swoją córką. Przez osiemnaście lat podtruwała ją, dodając jej do pokarmu syrop z ipekakuany. Mimo że Rose Gold była całkowicie zdrowym dzieckiem, wciąż wymiotowała, a lekarze nie mogli znaleźć przyczyny tego stanu rzeczy. Patty wymyślała najróżniejsze choroby oraz sposoby leczenia. Teraz gdy jej kara dobiegła końca, córka postanawia przygarnąć ją do siebie, ale ich stosunki tylko pozornie wydają się naprawione.

Typowy kot - Kot Nieteraz

Możemy znaleźć dużo publikacji na temat odpowiedniej opieki nad kotem, ciekawostek o nim lub po prostu wiedzy ogólnej. Tym razem prezentuję Wam książkę zupełnie inną. „Typowy kot” przedstawia historię z perspektywy czterech łap. Rezolutny sierściuch dzieli się z czytelnikami przemyśleniami na temat ludzi oraz psa, którego niezwłocznie powinni się oni według niego pozbyć.

Odwet - Claire Douglas

Libby Hall dostaje propozycję tygodniowej zamiany mieszkań z zamożną rodziną. Po dłuższym namyśle zgadza się, ponieważ po tym, co przeszła w ostatnim czasie przeszła, należy jej się odpoczynek. Wraz z mężem mają do dyspozycji duży dom nad brzegiem morza, z którego mogą korzystać tak, jakby należał do nich. Wkrótce po ich przybyciu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Drzwi, które były na pewno zamknięte są otwarte na oścież, telewizor sam się włącza, a Libby odnosi wrażenie, że ktoś ich śledzi. O co w tym wszystkim chodzi? Co ukrywa kobieta?

Służąca - Alicja Sinicka

Julia miała być pomocą domową, lecz stała się służącą. Kiedy trafiła do domu Borewskich nie miała pojęcia, co ją czeka. Chciała po prostu robić to, w czym jest najlepsza – porządkować, by z czasem móc otworzyć swoją firmę sprzątającą. Dom, do którego trafiła, zamieszkuje Maria – czterdziestoletnia pani domu, jej mąż Mikołaj - adwokat zafascynowany średniowieczem oraz od czasu do czasu Kacper – syn Mikołaja, będący wziętym pisarzem. Nikt nie wie, co tak naprawdę dzieje się za zamkniętymi drzwiami, ani do czego będzie musiała posunąć się bohaterka. Pierwszego dnia, gdy odkrywa tajemniczy, zakurzony pokój z szafą pełną dziwnych sukienek, jeszcze nie wie, jaka historia się za nim kryje. Kiedy przy kolejnej wizycie traci przytomność, odkrywa, że zaczął się jej koszmar.

Likwidacja - Nadia Szagdaj

Kaja poznaje przez Internet mężczyznę, po kilku miesiącach wirtualnej znajomości postanawia przyjechać z Olsztyna do Wrocławia, by go poznać, na miejscu okazuje się, że Daniel ma żonę, a to całkowicie pokrzyżowało losy głównej bohaterki. Na szczęście niecały weekend poszedł na marne. Wieczorem w klubie Kaja poznaje Monikę, znajomą Daniela, z czasem ich relacje stają się coraz bliższe. Monika nie ma pojęcia, w jak niebezpieczną grę przypadkiem dała się wciągnąć.

Co powiesz na spotkanie? - Rachel Wintrs

Evie musi coś zrobić, by rozkapryszony scenarzysta w końcu zaczął pisać komedię romantyczną, do której się zobowiązał. Kobieta odkrywa, że Gbur, jak nazywa go za jego placami, ma blokadę twórczą i postanawia mu pomóc. Jeśli niczego nie zrobi, nie tylko nie dostanie awansu, ale też straci pracę, dlatego wpada na pomysł polegający na odgrywaniu scenek z najpopularniejszych filmów z gatunku, by odnaleźć miłość, a dzięki raportom zdawanym z nich, skłonić Ezrę do pisania.

I przemówiły ludzkim głosem - Jagna Kaczanowska

 „I przemówiły ludzkim głosem”, to zbiór siedmiu opowiadań, w których głównymi bohaterami są zwierzęta. Poznajemy między innymi chłopca chorego na nowotwór, któremu ze względu na brak kontaktu z ludźmi, brakuje przyjaciela, w którego miejscu znalazł się chomik, mamę z dziećmi, która przeżywa żałobę po stracie męża, w której domu znalazł się karp, mający dokonać żywota w ich wannie oraz bizneswoman, która stawia pracę na pierwszym miejscu, żyjąc w pięknym apartamencie niczym w pudełku, nie dostrzegając ważnych rzeczy, do czasu, aż na jej drodze stanęły dziki.

Nie krzycz - Marcel Moss

 „Nie krzycz” to historia przedstawiona z trzech perspektyw. Poznajemy Anitę, która straciła pracę, a właściciel wynajmowanego przez nią mieszkania podwyższył opłatę. Kobieta jest zdesperowana, rozsyła swoje CV, ale wciąż otrzymuje odmowy. W końcu trafia na dziwną ofertę, postawiona pod ścianą postanawia ją przyjąć. Jej zadaniem ma być wykonywanie zleceń, polegających na rozsyłaniu obraźliwych komentarzy. Nie ma pojęcia, w jak niebezpieczną grę dała się wciągnąć. Jej przyjaciółka Ewa, nie może sobie poradzić ze straszliwą rzeczą, jakiej dopuściła się kilka miesięcy wcześniej, popada w alkoholizm i paranoję. Ma wrażenie, że wszyscy wiedzą, co zrobiła. Jest jeszcze Michał, mężczyzna gnębiony fizycznie i psychicznie przez swoją żonę. Jedyne, o czym marzy, to to by wyrównać rachunki i by Agata poczuła się tak, jak przez lata czuł się on. Wszystkich tych ludzi coś ze sobą łączy.

 

 Czytaliście którąś z tych książek? Jakie były wasze ulubione książki?

11 komentarzy:

 1. Jesteś kociarą, dlatego książki o kotach nie mogło zabraknąć ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Uwielbiam książki Evansa, ale akurat tych tytułów jeszcze nie czytałam. Na pierwszy mam rezerwację w bibliotece :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książka Jojo Moyes mnie także wciągnęła. Fajne zestawienie.

  OdpowiedzUsuń
 4. O niektórych książkach słyszałam i mam je w planach.

  OdpowiedzUsuń
 5. Służacą mam na liście do przeczytania :) Piękne fotki :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Zmuszona by zabić bardzo mi się podobała, jednak w Troskliwą, nie było aż tak pozytywnie.

  OdpowiedzUsuń
 7. Przeczytałam tylko jedną książkę, którą wymieniłaś i jest to powieść "Nie krzycz", która mi również bardzo przypadła do gustu. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdjęcie z kotem rządzi :D Nie czytałam niestety żadnej z tych książek.. Moim numerem jeden w zeszłym roku był ,,Jeśli tylko potrafiłyby mówić".

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajne tytuły wybrałaś. Co prawda ja mam trochę inne zdania o niektórych książkach, ale to są twoje ulubione książki. Od siebie dodam, że do Służącej planuję wrócić, a ,,Ludzkim głosem" chciałabym przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 10. Świetne zdjęcie z kotem ;) Uwielbiam książki Evansa, Rachel Abbott i Claire Douglas, niestety żadnej z tych książek nie czytałam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawe tytuły. Nie czytałam ale słyszałam o nich i mam nadzieję, że niektóre uda mi się poznać.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).