Strony

25 kwi 2016

Hotel Bankrut - Magdalena Żelazowska

 

Tytuł: Hotel Bankrut
Autor: Magdalena Żelazowska
Wydawnictwo: Harper Collins 
Gatunek: Obyczajowa
Liczba stron: 272
Premiera: 27.04.2016


 Magdalena Żelazowska jest dziennikarką, blogerką i pisarką. Pisze felietony i artykuły między innymi dla miesięcznika „Poznaj świat”. Jej bloga podróżniczego można odnaleźć pod adresem www.zgubsietam.pl. W swoich powieściach porusza ważne kwestie społeczne. Jej debiutancka powieść, opowiada o pokoleniu tak zwanych „Słoików”.

Najnowsza powieść autorki pod tytułem „Hotel Bankrut” idealnie opisuje panującą obecnie sytuację w Polsce. Mamy do czynienia z czwórką bohaterów: emerytką, która czuje się niedoceniona przez swoja rodzinę i ledwo wiąże koniec z końcem, przedsiębiorcą, którego zostawiła żona po tym, jak splajtowała ich firma, młodą absolwentką, która wyjechała do miasta w poszukiwaniu dobrej pracy, a skończyła na śmieciowej umowie i pracownicą korporacji, która straciła pracę i z dnia na dzień musiała wyrzec się dobrodziejstw. Wszystkich ich łączy brak pieniędzy i perspektyw oraz bezwzględny bankowiec.

Bohaterowie są różnorodni. Dzieli ich różnica pokoleń, doświadczenie życiowe oraz poglądy. Każdy z nich wnosi do książki coś innego, lecz w połączeniu uzyskujmy ciekawą mieszankę.  Zostali oni przedstawieni w sposób niezwykle realistyczny, dlatego podczas lektury miałam wrażenie jak gdyby akcja toczyła się gdzieś obok mnie. Brak pracy, niska emerytura, zdeptane marzenia, kredyty na ogromną sumę – to wszystko składa się na polskie realia, gdzie zwykłego człowieka nie stać na godne życie, gdzie ciężko znaleźć pracę, a wykształcenie nie ma żadnego znaczenia i gdzie ludzie ledwie finansowo dają radę. Dużym plusem jest to, że każda z postaci jest narratorem powieści. Książka podzielona została na świat przedstawiony oczami każdej z nich. Oprócz tematu przewodniego powieści jakim jest bankructwo, czytelnik ma również możliwość zagłębić się w przeszłość i osobiste perypetie wszystkich osób. Pozwala to dogłębniej poznać ich sytuacje i zrozumieć, co pchnęło ich w miejsce, w którym obecnie się znajdują.

Książkę czyta się szybko i jest ona niezwykle ciekawa. Autorka porusza tematy, które mogą dotyczyć każdego z nas. „Hotel bankrut” cechuje się lekkością mimo iż problematyka nie należy do najłatwiejszych. Uważam, że warto poruszać wątki przytoczone przez panią Żelazowską. Bardzo bym chciała, by pozycja ta trafiła w ręce ludzi, którzy żądzą naszym krajem. Może przekonaliby się oni, że życie Polaków nie rozpieszcza, a Polska potrzebuje gruntownych zmian.

Gorąco polecam wszystkim czytelnikom bez względu na wiek oraz płeć zarówno tę jak i poprzednią powieść autorki. Fabuła nie przytłacza, ale daje do myślenia. Jeśli poszukujecie dobrych książek obyczajowych, to zdecydowanie dobrze trafiliście.

 
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Harper Collins

http://www.harpercollins.pl/

19 komentarzy:

 1. Nawet nie zwróciłam uwagi na tę książkę w zapowiedziach, a tu proszę. Warto!

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie poznam książki autorki, skoro tak realistycznie opisuje polskie realia ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo lubię książki, w których występują różnorodni bohaterowie. Z chęcią się skuszę na tę pozycję. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Czytałam jedną książkę autorki i średnio mi się podobała :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Jestem zainteresowana tym tytułem. Czwórka bohaterów z taką sytuacją życiową to jak przegląd naszego społeczeństwa. Niestety.

  OdpowiedzUsuń
 6. Nie czytam wielu książek obyczajowych, ale zachęciłaś mnie do tej ;)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaję się bardzo ciekawa.
  Lubię książki, których akcja tak jak wspomniałaś " miałam wrażenie jak gdyby akcja toczyła się gdzieś obok mnie", więc może się skuszę, ale jak to ostatnio stwierdziłam "tak dużo dobrych książek, tak mało czasu" i stosiki się piętrzą.

  OdpowiedzUsuń
 8. nie lubię obyczajówek powodują u mnie ziew;p wolę gdy strony krwią spływają xd

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie znam twórczości autorki, ale może właśnie ta książka będzie idealna żeby ją poznać ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wszelkie powieści obyczajowe biorę w ciemno. A skoro piszesz, że fabuła daje do myślenia i warto po nią sięgnąć, to może kiedyś się skuszę :).

  OdpowiedzUsuń
 11. Zastanawiałam się nad jej przeczytaniem, ale ostatecznie wybrałam inną książkę. Może sięgnę po nią w innym czasie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pewnie na "Drugą szansę" - Caren Lissner, bo w tym miesiącu była do wyboru ;)

   Usuń
 12. Widzę, że autorka postarała się, aby bohaterowie byli wyczuwalni niemal namacalnie i chociaż obyczajówki nie są w moim klimacie, po tę pozycję sięgnę z przyjemnością. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Muszę przyznać, że dosyć nietypowe :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Nie przepadam za takimi książki, ale Ci bohaterowie niesamowicie mnie intrygują, takie prawdziwe pozycje są wartościowe.

  OdpowiedzUsuń
 15. O książce pierwszy raz słyszę, ale myślę, że tematyka powieści wpisuje się w moje gusta. Zresztą przekonuje mnie trafność spostrzeżeń autorki, dotycząca rzeczywistości w Polsce, brak naciągania, przekłamań, realność postaci itp.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).