24 lip 2018

Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur - Dorota Majkowska-SzajerTytuł: Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur
Autor: Dorota Majkowska-Szajer 
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 64
Premiera: 21.05.2018r.
Któż z nas nie zna Bolka i Lolka, to kultowi bohaterowie, którzy od 1962 roku bawią pokolenia polskich dzieci. Dwóch łobuziaków ciekawych świata idealnie sprawdza się w roli przewodników po polskiej kulturze przedstawionej w prezentowanej przeze mnie pozycji. W dobie XXI wieku, w którym istnieje bardzo dużo bajek, o różnej tematyce i postaciach, wolałabym, by moje dzieci oglądały poczynania tych dwóch braci, niż ludzików o kwadratowych głowach, które przeklinają i się mordują.

Polska jest barwnym, ciekawym i pięknym krajem, tak często niedocenianym przez nas – Polaków. Skrywa w sobie wiele interesujących miejsc i tradycji. Jestem dumna z tego, że jestem Polką i zawszę chętnie, dowiaduję się nowych rzeczy o naszym kraju. Warto zaszczepiać w najmłodszych pokoleniach wiedzę o lokalnych zwyczajach.

„Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur” to wyjątkowa pozycja. Jestem nią wręcz zauroczona. Dzięki tej niegrubej książce dzieci mogą poznać polskie tradycje. Co prawda tekst na stronach jest krótki, ale może zainteresować najmłodszych czytelników, którzy kto wie, może zechcą zgłębić temat dokładniej.


W historii uwzględnionych zostało trzydzieści miejsc ukazujących polskie skarby. Bolek i Lolek wyruszają w roczną podróż, by je poznać. Napotykają między innymi Zuzę, która tworzy haft kujawski, pana Mariana, który gra na koźle wielkopolskim i panią Danutę, która tka tkaniny dwuosnowe. Pomagają lepić karaimskie kybyny, uczestniczą w balu tatarskim i skubią natkę na ormiański gandżabur. Żałuję tylko, że na Pomorzu poznają jedynie język kaszubski. Reszta tradycji pokazanych w książcę pochodzi z reszty Polski.

Najbardziej podoba mi się to, że podróż łączy się w jedną całość. Osoby, które odwiedzają Bolek i Lolek dają im wskazówki, gdzie powinni jechać dalej. Każdą stronę zdobią rysunki, przedstawiające aktualnie odbywaną przez chłopaków przygodę.  Obrazki te zawierają ukryte rzeczy, których odnalezienie potrzebne jest to zabawy umieszczonej na końcu książki. Jeśli szukacie ciekawej pozycji dla swoich pociech, to gorąco zachęcam Was do zapoznania się z tą pozycją. 
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Znak
https://www.znak.com.pl/

14 komentarzy:

 1. Świetna książeczka. Pięknie wydana. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jakie świetne połączenie. Rewelacja!

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam mega sentyment do tej bajki :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno sprawię tą książeczkę moim siostrzeńcom.

  OdpowiedzUsuń
 5. Każde dziecko byłoby zadowolone z takiego egzemplarza :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Bardzo lubię takie książki, spodobałaby się mojemu dziecku. ;)

  OdpowiedzUsuń
 7. Sprostuje że autorkami jest Dorota Majkowska-Szajer - autorka tekstu oraz Sara Szewczyk - autorka ilustracji. Anna Nowacka wykonała projekt okładki.

  OdpowiedzUsuń
 8. Sama chętnie sięgnęłabym po tę książkę! Bardzo mile wspominam tych dwóch łobuzów :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Fajna i ciekawa ta książeczka, będę o niej pamiętać jak będę potrzebowała na prezent:)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).