19 mar 2021

Górski. Wygramy my albo oni - Mirosław Wlekły

 

 

Tytuł: Górski. Wygramy my albo oni -

Autor: Mirosław Wlekły

Wydawnictwo: Znak

Gatunek: biografia / piłka nożna

Liczba stron: 672

Premiera: 15.03.2021 r.


Kazimierz Górski – myślę, że tego człowieka nie trzeba nikomu przedstawiać. Kto z nas nie zna ów piłkarza, trenera i działacza piłkarskiego w jednym. Jako napastnik Górski słynął ze świetnego dryblingu. Miał dobrą figurę, dzięki czemu zyskał przydomek „Sarenka”. Jego styl porównywano do Ernesta Wilimowskiego, co było dla niego komplementem, gdyż uważał go za swój wzór godny naśladowania. W latach 1966 oraz 1970-1976 był selekcjonerem reprezentacji Polski, a za jego kadencji, zdobyła ona wiele sukcesów, między innymi triumf na igrzyskach olimpijskich w 1972 roku.

Mimo tego, że jestem kobietą, to jestem również córką piłkarza oraz trenera, chcąc nie chcąc, swego czasu byłam mocno zaznajomiona z tematyką piłkarską, zwłaszcza że od dziecka większą sztamę trzymałam z chłopakami niż dziewczynami. Bardzo często zdarzało się, że moi koledzy przychodzili nie do mnie, a do mojego taty na mecz. Ten sport odgrywał i dalej odgrywa dużą rolę w moim rodzinnym domu. Nie wypadałoby mi nawet w takim wypadku, nie znać Kazimierza Górskiego i sławnych słów piosenki: „Po zielonej trawie piłka goni, albo my wygramy, albo oni…”.

Książka jest bardzo ładnie wydana. Ma twardą oprawę i jest bogata w ilustracje oraz ciekawostki. Jestem pewna, że dla jego fanów oraz dla osób interesujących się piłką nożną, będzie ona miała znaczenie nie tylko informacyjne, ale również kolekcjonerskie. To pierwsza pełna biografia tego piłkarza i zawiera prawie 700 stron, więc zdecydowanie jest co czytać.  Znajduje się w niej zarówno część dotycząca jego kariery, jak i życia prywatnego.

Mirosław Wlekły przy tworzeniu tej pozycji, zrobił kawał dobrej roboty. Dzięki setkom osób, z którymi rozmawiał, możemy poznać całkowity obraz Kazimierza Górskiego. Z książki tej czytelnik może dowiedzieć się też dużo o złotej erze piłki nożnej.

Górski był (jest) niesamowitą postacią. Uwielbiał ryzykować i zawsze ufał swojej intuicji. Łamał reguły, a dla piłki nożnej był w stanie poświęcić wiele. W dzieciństwie ukrywał grę przed matką oraz nauczycielami, a podczas wojny grał przeciwko hitlerowcom. Lato, Tomaszewski, Żmuda to były właśnie jego odkrycia. To on stworzył legendarną drużynę Orłów.

Łza się w oku kręci podczas czytania tej książki. Kazimierz Górski to istotna osoba w historii polskiej piłki nożnej. Polecam tę książkę miłośnikom tego sportu.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:

16 komentarzy:

 1. Dobrze, że powstają książki o takich ważnych postaciach.

  OdpowiedzUsuń
 2. Myślę, że to książka bardziej dla mojego brata niż dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Człowiek legenda jak i jego drużyna :) Piękne czasY :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawa recenzja, jednak książka nie dla mnie, bo nie przepadam za sportem.

  OdpowiedzUsuń
 5. Coś dla mojego mężczyzny. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Zapaloną miłośniczką piłki nożnej nie jestem, ale ciekawi ludzie sportu też mnie interesują. I lubię czytać ich biografie :) Dlatego bardzo chętnie sięgnę po tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 7. Coś dla mmie bo interesuje mnnie piłka nożna :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Coś dla fanów piłki nożnej ale i ciekawi ludzi oraz świata ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo znam dość sporo osób, które chętnie przeczytałyby tą książkę. Myślę, że też bym po nią sięgnęła, lubię biografie.

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo lubię czytać biografię, a że autora znam również z innych publikacji, więc chętnie sięgnę po ten tytuł.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ciekawa propozycja dla mojego męża. :)

  OdpowiedzUsuń
 12. To coś specjalnego dla mojego Męża 😊

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie interesuję się piłką nożną, więc książka nie dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 14. piłka nożna mnie kompletnie nie ciekawi więc książka nie dla mnie;)

  OdpowiedzUsuń
 15. Piłka nożna to coś, co jest ważne w życiu mojego taty; mnie jednak zupełnie to nie interesuje, mimo tego, że mój tato sam był piłkarzem.

  OdpowiedzUsuń
 16. Lubię biografię, ale akurat Górskiego średnio mnie interesuje :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).