23 gru 2021

Depresja, czyli gdy każdy oddech boli - Monika Kotlarek


 

Tytuł: Depresja, czyli gdy każdy oddech boli

Autor: Monika Kotlarek

Wydawnictwo: Sensus

Gatunek: poradnik

Liczba stron: 360

Premiera: 9.11.2021 r.

 


Jako że problem mnie dotyczy, w swoim życiu już przeczytałam sporo poradników dotykających depresji. Pierwszy raz jednak poczułam się zrozumiana. „Depresja, czyli gdy każdy oddech boli” napisana została w przejrzysty, zrozumiały sposób, a język, którym posługuje się autorka, jest prosty. Monika Kotlarek jest psychologiem, więc książkę odebrałam, jako formę terapii. Oczywiście nie zastąpi ona prawdziwego leczenia, ale może rozjaśni komuś niezrozumiałe kwestie, nakłoni do pójścia po pomoc, albo pozwoli zrozumieć, przez co przechodzi bliska osoba.

Depresja to poważna choroba, nie jest wymysłem ludzi, nie jest chwilowym załamaniem, nie jest sprawą, którą można bagatelizować, albo pozbyć się jej, gdy przyjdzie nam na to ochota. Zespół zaburzeń nastroju prowadzi do upośledzenia funkcjonowania chorego w codziennym życiu. To, że ktoś przestaje dbać o siebie, o dom, o pracę czy szkołę, nie koniecznie oznacza, że jest leniwy. Być może jest mu tak ciężko, że nie może wstać z łóżka, a jedyne, o czym marzy, to by cierpienie w końcu ustało, nawet jeśli oznaczałoby to śmierć. Depresja to nie tylko ból psychiczny, ale również fizyczny. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, skąd się bierze depresja, przyczyn może być całe mnóstwo. Najgorsze jest jednak niezrozumienie oraz poczucie samotności w tym problemie.

Każdy chory od czasu do czasu słyszy teksty typu: „idź pobiegać, przejdzie ci!”, „nie wyglądasz, jakbyś miał depresję, przecież chodzisz do pracy”, „chłopaki nie płaczą”, „masz takie fajne życie, o co ci chodzi” i tak dalej. I wiecie co? Lepiej nie mówić nic, niż mówić takie rzeczy. Przyznajcie sami, w momencie tej czarnej otchłani, niewidzenia żadnych pozytywnych perspektyw na przyszłość, nie chcielibyście czegoś takie usłyszeć. To wpędza osoby z dysfunkcjami psychicznymi jedynie w poczucie winy i o tym jest również ta pozycja.

Monika Kotlarek wyjaśnia, czym jest depresja, jakie są jej objawy, jakie są jej rodzaje, jak sobie z nią radzić, jak ważna jest psychoterapia i pójście po pomoc, gdy czujemy, że coś z naszym zdrowiem jest nie w porządku. Dlaczego ludzie, gdy boli ich ząb, bez problemu idą do dentysty, a gdy boli ich dusza, nie robią z tym nic? Dlaczego w dwudziestym pierwszym wieku choroby psychiczne w dalszym ciągu są stygmatyzowane? Nie ukrywam, że dla mnie bardzo trudnym, ciężkim, a nawet wstydliwym krokiem było pójście na terapię, ale dziś już się nie wstydzę, ponieważ uważam, że nie ma czego.

Można z tego wyjść, można pomóc sobie albo bliskiemu w chorobie, ale trzeba nauczyć się, w jaki sposób można to zrobić. Prezentowana przeze mnie książka jest bardzo dobrą pozycją i jeśli mielibyście wybrać tylko jeden poradnik dotyczący tej choroby, wybierzcie ten.

 

Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji
tel. 22 594 91 00

Telefon zaufania dla osób dorosłych
w kryzysie emocjonalnym
tel. 116 123

ITAKA – Antydepresyjny telefon zaufania
tel. 22 484 88 01

Dziecięcy Telefon Zaufania
Rzecznika Praw Dziecka
tel. 800 12 12 12


Po inne poradniki psychologiczne zapraszam na stronę Taniej Książki

14 komentarzy:

 1. Odpowiedzi
  1. Hmmm... Ja tu piszę o poważnym problemie, jakim jest depresja, a na końcu Twojej wypowiedzi widzę ":D" jakbym pisała o niezłej przygodówce.

   Usuń
 2. Dobrze, że takie dobre pozycje są wydawane, bo depresja to bardzo poważny problem.

  OdpowiedzUsuń
 3. Sama walczę z depresją, więc chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 4. Zazwyczaj nie sięgam po takie pozycje, ale czuję się zainteresowana.

  OdpowiedzUsuń
 5. Książkę chętnie bym przeczytała :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie jestem w stanie zrozumieć tej radosnej minki
   na końcu wypowiedzi...

   Usuń
 6. O depresji trzeba mówić dużo i głośno. Ona zabija.

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie słyszałam wcześniej o tej książce i autorce ;<

  OdpowiedzUsuń
 8. Depresja to poważny problem, coraz częściej dotyka młodych ludzi, więc dobrze, że powstają takie publikacje.

  OdpowiedzUsuń
 9. Mocna książka super recenzja

  OdpowiedzUsuń
 10. Każdy oddech boli ale warto też dodać, że zaczyna się bardzo niewinnie... czasami nawet nie wiesz kiedy.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiem o czym piszesz.. Na szczęście mam nadzieje, że te trudne czasy już za mną. Najgorzej kiedy mówią, wymyśla sobie bzdury, roboty ma za mało, brak zrozumienia jest straszny...Dobrze, że powstaje wiele takich książek, u mnie w pracy bardzo często o nie pytają.

   Usuń
 11. tytuł książki niezwykle adekwatny do opisu depresyjnych objawów i stanów uczuciowych... Książka na pewno warta uwagi

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).