Tytuł: Dobre bajki o tym ,że wszystkie emocje są ważne
Tytuł: Małgorzata Korbiel
Wydawnictwo: Świetlik
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 64
Premiera: 15.01.2025 r.
„Dobre bajki, o tym że wszystkie emocje są ważne”, to książeczka, którą każdy rodzic posiadający w domu kilkuletnie dzieci, powinien mieć w swojej biblioteczce. Jak sam tytuł mówi, zawiera w sobie historie, w których uczucia odgrywają ważną rolę. Poznajemy Franka, który dostał niespodziewaną paczkę, Olka i Basię, którzy przeprowadzili się wraz z rodzicami do nowego domu, Wojtka, który zgubił swoją ulubioną maskotkę, Marysię, której rysunki trafiły do kolorowanek, które znalazły się w różnego rodzaju placówkach, Kazika, który był zazdrosny o nowego kolegę, z którym Filip spędzał więcej czasu oraz Helę, która miała pewne zachwycające marzenie. Te zdarzenia mogą wywołać poruszenie, prawda?
Emocje są bardzo ważne w życiu każdego człowieka. Zarówno te pozytywne, jak i te negatywne. Niestety często mówi się dzieciom: „Nie rycz, nie bądź babą”, „Jak będziesz się złościł, to zabierze cię pan” itd. Co według mnie jest absolutnie niedopuszczalne. Choć moja córeczka jest jeszcze malutka, od początku uczę ją tego, że ma prawo wyrażać swoje uczucia. Moim zadaniem jest rozmowa, uwaga i wychowanie. Kiedyś będąc z nią na pobieraniu krwi, po policzkach poleciały mi łzy, kiedy krzyczała ze smutkiem „mama”, a ja nie mogłam jej pomóc. Cóż, jestem wrażliwa, tym bardziej, gdy chodzi o cierpienie mojego dziecka. Usłyszałam wtedy „Nie rycz! Dziecko patrzy!”. Wyszłam, na odchodne mówiąc, że w emocjach nie ma nic złego.
Trzeba wiedzieć, że wszystkie odczucia nas czegoś uczą. Gdybyśmy niczego się nie bali, moglibyśmy zrobić sobie krzywdę, zamiast zachować należytą ostrożność. Jeśli czujemy zazdrość w stosunku do osiągnięć innych, daje nam to motywację do działania, zwiększa czujność. Smutek zwiększa empatię, skłania do refleksji, jest naszą reakcją obronną, w której łzy działają oczyszczająco. Tak samo jak ważne jest by wspierać dziecko przy tego rodzaju emocjach, tak samo ważne jest docenianie go, gdy robi postępy, radość z jego radości itd.
Publikacja składa się z sześciu historyjek, które w prosty sposób przekazują to, o czym wspomniałam wyżej. Jej bohaterami są przedszkolaki, które mierzą się z codziennymi wyzwaniami. Wzbogacona została ona kolorowymi rysunkami autorstwa Natalii Berlik, które uatrakcyjnią dzieciom wspólne czytanie oraz ułatwią zrozumienie przedstawionych w tekście zagadnień. Myślę, że książka ta będzie dobrym wstępem do rozmów o emocjach. Pamiętajmy, że nie tylko dzieci mają do nich prawo, my dorośli również!
Post powstał przy współpracy z:
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz
Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).