Strony

7 cze 2015

Perfrkcyjna kobieta to suka 2. Powrót - Anne-Sophie i Marie-Aldine Girard

 

Tytuł: Perfekcyjna kobieta to suka 2. Powrót
Autor: Anne-Sophie i Marie-Aldine Girard
Wydawnictwo: Feeria
Gatunek: poradnik 
Liczba stron: 158
Premiera: 3.06.2015 r.
8/10


Zaczynając swoją recenzję muszę w pierwszym zdaniu zaznaczyć, że książkę należy traktować z przymrużeniem oka. Nie zlecam sięgania po nią osobom bez poczucia humoru. Czytanie bez zrozumienia i dystansu do świata grozi pogorszeniem nastroju i  zgryzotą. Ideałów jak wszyscy dobrze wiemy nie ma… ale jeśliby istniały byłyby to niewątpliwie suki.

Przyznam szczerze, że nie umiem powiedzieć, która część podobała mi się bardziej. Obie postrzegam raczej w kategorii całości. Może nie turlałam się ze śmiechu i nie spadłam z krzesła, ale parę razy uśmiechnęłam się myśląc „Jakie to prawdziwe”. Wielokrotnie podkreślałam, że nie lubię poradników (poza tymi dotyczącymi fotografii i książkami kulinarnymi), ale dla tej jednej serii jestem skłonna zrobić wyjątek. W końcu porad zawartych w jej wnętrzu nie należy brać w stu procentach na serio, choć do niektórych, typu: „Nie publikuj zdjęć codziennie. Brajan kończy dziś 467 dni, zupełnie nie zauważyłam, kiedy tak wyrósł”, każdy powinien się ustosunkować. Książkę czyta się szybko i przyjemnie, ma niewiele ponad sto pięćdziesiąt stron i mało tekstu na poszczególnych kartkach. Godzina relaksu przy lampce wina. Groteskowe porównania, paradoksy i zabawne komentarze – właśnie to można znaleźć w poradniku. Ciekawa oprawa graficzna przyciąga wzrok i kusi do zajrzenia wewnątrz.

Ile razy spotykamy się z nieakceptacją własnej osoby i swej niedoskonałości. My kobiety wciąż dążymy do bycia ideałem, a przecież ideały nie istnieją. Choćbyśmy były nie wiadomo jak ładne, mądre i zaradne, zawsze znajdziemy w sobie coś co nam nie odpowiada. Karcimy się za swe lenistwo, za brak umiejętności krawieckich czy zepsuty obiad. Musimy jednak pamiętać, że nikt nie jest idealny we wszystkim co robi. Moim zdaniem, każdy ma w sobie jakiś talent. Ja na przykład jestem niezdarną, marudną, humorzastą, roztrzepaną, złośliwą, apodyktyczną, zagubioną, rozkojarzoną, posiadająca na swój sposób urok osobisty małą osobą o miękkim sercu i twardym tyłku. Poradnik pod tytułem „Perfekcyjna kobieta to suka 2” pozwala inaczej spojrzeć na życie i codziennie wykonywane czynności. Najważniejsze to nabrać dystansu zarówno do siebie jak i do całego świata.

Jestem pewna, że każda z czytelniczek znajdzie w tej krótkiej pozycji coś z siebie. Czasami zachowujemy się i myślimy absurdalnie, tylko nikt nam tego typu rzeczy nie rozkłada na czynniki pierwsze – tak jak to zrobiły autorki. To co chcę dodać od siebie to to byście kobitki nie dążyły do bycia ideałem, bądźcie po prostu sobą i zaakceptujcie swoje niedoskonałości. W przeciwnym razie nigdy nie będziecie szczęśliwe!

Wyzwania:
Przeczytam tyle ile mam wzrostu (łącznie 104 cm i 1 mm na 161cm)


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Feeria
http://wydawnictwofeeria.pl/pl/

26 komentarzy:

 1. Pierwsza część w ogóle do mnie nie przemówiła. Widocznie dobry tytuł, to 70% sukcesu. Zobaczymy jak będzie z drugą. :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie wczoraj ją czytałam i mam podobne odczucia do Ciebie, mi najbardziej został w głowie fragment, o gotowaniu dla ukochanego pół dnia, a on daje na talerz pół tony ketchupu :D

  OdpowiedzUsuń
 3. Na pewno gdybym przeczytała tę książkę, uświadomiłabym sobie wiele rzeczy.

  OdpowiedzUsuń
 4. Skoro 8/10 to możliwe,że przeczytam.CIekawi mnie

  OdpowiedzUsuń
 5. przeczytałam pierwszą część, "Powrót" też muszę:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Te dwa poradniki to chciałabym akurat przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię takie lekkie, dowcipne, pisane trochę z przymrużeniem oka poradniki. Niby nie należy brać dosłownie na serio podanych porad, ale na wiele spraw mamy okazję spojrzeć trochę z dystansu:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja mam bardzo duży dystans do siebie i poczuciem humoru pałam, więc sięgnę tym bardziej ;D Lubię takie książki z przymrużeniem oka :)

  OdpowiedzUsuń
 9. łe mimo wszystko poradniki nie dla mnie;p

  OdpowiedzUsuń
 10. Mam poczucie humory, więc książka może mi się spodobać :)

  OdpowiedzUsuń
 11. Ostatnio właśnie gdzieś mi mignęła jakaś reklama tej książki i stwierdziłam, że to chyba musi być fajna lektura i zastanawiam się nad nią :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Sam tytuł ciekawi i zachęca do przeczytania :) Może przypadłaby nam do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Heh, czytałam wcześniej na innym blogu już recenzję pierwszej części i stwierdziłam, że definitywnie muszę to mieć, a tu jeszcze druga część?! Jak pierwszą przeczytam, to i za drugą się wezmę ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja podziękuję :) raczej nie znalazłabym przyjemności w czytaniu

  OdpowiedzUsuń
 15. Muszę sięgnąć po pierwszą część :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Tytuł jakoś do mnie nie przemawia :D

  OdpowiedzUsuń
 17. W ostatnim akapicie masz 100% racji :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Ja cały czas krytykuje, ze coś w moim wyglądzie mi się nie podoba. Jestem trochę zagubiona, marudna, humorzasta. To może to coś dla mnie
  http://panialeksandria.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 19. Aaaa ja się skuszę, jak tylko przebrnę przez "dlaczego mężczyźni poślubiają zołzy" xD

  OdpowiedzUsuń
 20. To zdecydowanie nie mój typ literatury, ale brzmi to całkiem ciekawie. I pewnie zaskakująco często można siebie znaleźć w tekście. :D

  OdpowiedzUsuń
 21. Nie czytałam pierwszej części, ale nie zaprzeczam jestem zainteresowana tymi książkami :)

  OdpowiedzUsuń
 22. Z reguły nie czytam takich książek, ale muszę przyznać że mnie zaintrygowałaś. Muszę się rozejrzeć za częścią pierwszą :)

  OdpowiedzUsuń
 23. uuuuuuuuu, muszę przeczytać :d

  OdpowiedzUsuń
 24. I okładka i sam tytuł przyciąga wzrok :) poradniki zawsze mnie śmieszą :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).