25 paź 2020

Gó*** prawda - Alexandra Reinwarth

 

Tytuł: Gó*** prawda

Autor: Alexandra Reinwarth

Wydawnictwo: Otwarte

Gatunek: poradnik

Liczba stron: 352

Premiera: 30.09.2020 r.

 Sceptycznie podchodzę do życiowych poradników, ale ten mi się wyjątkowo spodobał, w zasadzie jest to nie tyle poradnik, ile literatura faktu. Podobał mi się z dwóch powodów: ciekawego tematu oraz humoru autorki. To niesamowite, jakie figle płata nam mózg. Może nie uzyskałam w tej książce odpowiedzi, jak nie wpadać w pułapki myślowe, ale dużo mi ta pozycja uświadomiła. Alexandra Reinwarth w przenośni zobrazowała nam pana w garniturze oraz klauna, którzy siedzą w naszej głowie. Ten pierwszy zajmuje się racjonalnymi myślami, ten drugi odpowiedzialny jest za wszelkie głupoty, które popełniamy.

Wiecie, co jest najśmieszniejsze? Wszyscy zachowujemy się w podobny sposób. Może nie w tych samych sprawach, ale każdy z nas łapie się w pułapki myślowe. Wyobraźcie sobie, że chcecie coś sobie kupić, żal Wam jest jednak wydać na to pieniędzy, zaraz znajdziecie milion usprawiedliwień, by wejść w posiadanie tej rzeczy. Tak samo w przypadku czegoś, czego nie chcecie robić. Pomyślicie: „Zrobię to jutro/pojutrze/za tydzień”, ponieważ teraz… (i tu wymyślamy cokolwiek).

Czy pomyśleliście kiedyś o tym, że w czasie pełni gorzej się śpi? Mój mąż zawsze to powtarza, a prawda jest taka, że o ile księżyc nam nie świeci w twarz, to faza księżyca nie ma żadnego znaczenia dla naszego snu. A może zdarza Wam się myśleć, że „kiedyś to było lepiej, nie to, co teraz”? Mam wrażenie, że ludzie zawsze za czymś tęsknią i nigdy nie jest im dobrze w chwili, która trwa.

Wyobraźcie sobie, że ktoś, kogo nie lubicie, robi coś, co Was irytuje, a potem wyobraźcie sobie, że to samo robi Wasz przyjaciel, na kogo się bardziej wkurzycie? O, albo kolejny przykład: były partner jest prawie zawsze podłym draniem, a jego nowa kobieta jest kretynką. Tak samo z byłymi partnerami naszych obecnych mężów/żon. Z założenia ich nie lubimy. Miałam tak! A gdy poznałam jedną z nich, okazała się przemiłą osobą, z którą dziś utrzymuję kontakt.

Autorka zwraca uwagę na to, że musimy dbać zarówno o swoje zdrowie fizyczne, jak i psychiczne. Kiedy chce nam się pić – pijemy, kiedy chce nam się jeść – jemy, dlatego, kiedy jesteśmy zmęczeni, powinniśmy odpocząć, a najważniejsze jest to, by dotrzymanych danych samemu sobie obietnic, bo o wiele łatwiej złamać dane słowo sobie, niż komuś innemu.

Nie wiem, czy też to zauważyliście, ale zdarza nam się automatycznie zwalać winę na coś innego, spóźniliśmy się do pracy – bo jakiś kretyn spowodował wypadek, a nie dlatego, że za późno wyszliśmy z domu. Mamy problemy emocjonalne przez trudne dzieciństwo, usprawiedliwiamy się. Jak ja potłukę szklankę (co miało miejsce dzisiaj), to tłumaczę sobie, że zdarza się, jeśli mąż stłucze szklankę, krzyczę, że jest fajtłapą.

„Gó*** prawda” jest fascynującą książką, w której każdy znajdzie coś, co rozpozna w swoim własnym zachowaniu. Nasz mózg oszukuje nas cały czas, a my właściwie nie zwracamy na to uwagi. Alexandra Reinwarth w swojej pozycji zawarła dużo ciekawostek, przytoczyła kilka ciekawych eksperymentów, po każdym rozdziale umieściła pytania oraz miejsce na odpowiedzi czytelnika. Myślę, że warto sięgać po takie pozycje, ponieważ można dowiedzieć się czegoś nowego lub uświadomić sobie coś, na co nie zwracaliśmy wcześniej uwagi.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:


14 komentarzy:

 1. Bardzo podoba mi się tytuł, czasami lubię sięgać po takiego typu poradniki ;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Jestem bardzo ciekawa tych eksperymentów, o których piszesz. Interesująca publikacja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Tego typu książki nie są raczej dla mnie.

  OdpowiedzUsuń
 4. Zamierzam po nią sięgnąć od dawna. Dlatego miło mi czytało się twoją recenzję.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie mam w planach czytania tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 6. haha już za sam tytuł bym brała i czytała:D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo fajna pozycja, chętnie bym przeczytała. Też się czasem łapię na tym, że powtarzam pewne schematy myślowe.

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja lubię czasem poczytać takie ksiażki :D Myślę, że ta przypadłaby mi do gustu :)

  OdpowiedzUsuń
 9. A ja zawsze myślałam, że z tą pełnią księżyca to prawda ;) Książka idealna dla mnie

  OdpowiedzUsuń
 10. Książka najwyraźniej dla mnie :) Faktycznie tych pułapek myślowych jest bardzo dużo...

  OdpowiedzUsuń
 11. Czytałam już sporo książek o tej tematyce..

  OdpowiedzUsuń
 12. ojaaa! to jest coś dla mnie ;D muszę przeczytać ;D

  OdpowiedzUsuń
 13. Raczej odpuszczę, nie moja tematyka ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).