3 wrz 2018

Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat - Małgorzata Ceremuga


Tytuł: Montessori dla każdego. Samodzielnie odkryj świat 
Autor: Małgorzata Ceremuga 
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: edukacja
Liczba stron: 224
Premiera: 20.08.2018 r.
Metoda Montessori to system wychowawczy przeznaczony dla dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, którego twórczynią jest Maria Montessori. Jej celem jest wpływ na pozytywny rozwój dziecka. Głównym punktem tego programu jest pomoc najmłodszym w kształtowaniu pełnego potencjału w różnych dziedzinach życia. Ma mu on pomóc w przyswajaniu zdolności społecznych, fizycznych oraz w wysiłku intelektualnym.  System ten pomaga dzieciom w czerpaniu radości z nauki. Nauczyciel jest kreatorem środowiska, który wspiera uczniów w edukacji. Na tym systemie wychował się między innymi książę William, czy też Beyonce.


Książka została podzielona na działy: życie codzienne, zmysły, kształty i kolory, język, matematyka oraz kosmos. Na każdej stronie czeka na dziecko kreatywne zadanie. Czasem dotyczy ono wycięcia czegoś, czasem pomalowania, wyklejenia, odnalezienia, wymacania, a głównym celem jest nauka samodzielności. Dziecko musi mieć dostępne rzeczy niezbędne do wykonania polecenia i czuć sens w tym, co robi. Ćwiczenia nie są trudne, a na pewno pozytywnie wpłyną na rozwój naszych pociech, nawet jeśli nie wyznajemy tego systemu wychowawczego. 


Według mnie ta książka nadaje się zarówno do zabawy w domu, jak i do przyswajanie wiedzy w pierwszych latach edukacji w szkołach. Byłabym zadowolona, gdyby została ona wprowadzona do listy podręczników. Dzięki niej dziecko uważniej przyjrzy się światu przyrody, zgłębi tajniki rozwiązywania problemów, współżycia w grupie oraz empatii, a także wyrobi sobie koordynację „oko-ręka”. W pozycji tej zostały również zawarte wskazówki dla rodziców oraz wyjaśnienie, na czym dokładnie polega system. Każdy dział zaopatrzony jest we wstęp, w którym Małgorzata Ceremuga tłumaczy założenia Marii Montessori.

Polecam Wam tę pozycję, jeśli macie małe dzieci lub tak jak ja, planujecie je mieć. Odkładam książkę  na półkę i jestem pewna, że w przyszłości na pewno się jeszcze przyda. 


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję: 
https://www.znak.com.pl/

6 komentarzy:

 1. Znam tę książkę i jako psycholog, a przede wszystkim ciocia małego Karolka, gorąco ją polecam. 😊
  Pozdrawiam serdecznie i zapraszam w moje skromne blogowe progi. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Widzę, że to bardzo wartościowa książka. Dobrze, że takie wychodzą.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa pozycja, która by mi się przydała. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. O Montessori uczyłam się na studiach, ta książka na pewno jest godna polecenia:) W mojej okolicy są nawet dwa przedszkola oparte o jej metodę.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).