Tytuł: wierszyki i zabawy logopedyczne z pingwinkiem Piko
Autor: Małgorzata Korbiel
Wydawnictwo: Wilga
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 48
Premiera: 14.07.2021 r.
Myślę, że nie trzeba Was przekonywać do tego, że pociechom miłość do książek powinno się wpajać od najmłodszych lat. Dzieci lubią naśladować dorosłych, więc jeśli mamy w domu czytelników, bardzo możliwe, że z kolejnego pokolenia również wyrosną miłośnicy literatury. Czytanie rozwija wyobraźnię, uczy nowych słów, ułatwia koncentrację, ćwiczy pamięć, przenosi w świat wyobraźni, zachęca do wspólnego spędzania razem czasu rodziców z dziećmi. Uważam, że inne zabawy, takie jak gry planszowe, sportowe, układanie klocków czy puzzli, są równie ważnym oraz ciekawym sposobem na rozwój, lecz dziś w centrum mojej uwagi jest książka i to nie byle jaka, ponieważ są to „wierszyki zabawy logopedyczne”.
Jest to pozycja, która nie przypomina nudnego podręcznika, ponieważ zawiera w sobie historię pingwinka, który podróżuje po Antarktydzie, a na swej drodze spotyka mnóstwo interesujących stworzeń. Książeczka jest przepięknie wydana, posiada kolorową okładkę, bardzo ładne ilustracje wykonane przez Ilonę Brydak, ale przede wszystkim są w niej również zabawy logopedyczne, takie jak chuchanie w dłonie powietrzem lub wciągane warg do środka, mają one na celu wydobywanie konkretnych dźwięków. Fabuła ma formę rymowaną oraz zabawny wydźwięk, a z boku każdej strony znajduje się kilka rzeczy, zawierających w nazwie prezentowane na danej stronie głoski.
Do dzieci powinno się mówić poprawnie, czyli nie seplenić, nie używać „języka dziecięcego”, nie zdrabniać nadmiernie, nie mówić do nich w trzeciej osobie i nie „dziubdziać” – jak zwykłam to określać. Oczywiście nie jest powiedziane, że nie możemy, zamiast „twarz” powiedzieć „buzia”, zamiast „buty”, „buciki”, robimy to po to, by pokazać im czułość, ale jeśli tego nadużywamy, dziecko zacznie porozumiewać się z innymi w ten sam sposób, o ile w wieku niemowlęcym taka forma, nie jest jeszcze tragedią, tak u dzieci w wieku przedszkolnym może być już kłopotem, sprawić, że będzie ono miało problemy logopedyczne oraz psychologiczne.
Warto zatem uczyć dzieci poprawnej wymowy, a ku temu dobrym pomysłem jest, sięgniecie po „Wierszyki i zabawy logopedyczne”, które skupiają się na poszczególnych głoskach. Jest to dobry sposób na jednoczesną zabawę i zdobywanie wiedzy.
Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:
Spodobała mi się ta książeczka. Jak moja córeczka podrośnie to jej kupię :)
OdpowiedzUsuńDla młodych mam i dzieci na pewno to przydatna książeczka.
OdpowiedzUsuńDobrze wiedzieć, że taka pozycja jest dostępna na rynku.
OdpowiedzUsuńZgadzam sie z Toba w stu procentach! takie ksiazeczki na pewno pomoga w prawidlowym rozwoju dziecka ;) poza tym na pewno mozna sie dowiedziec wielu ciekawych rzeczy o pingwinkach, mieszkajacych na Antarktydzie ;) Musze popatrzec za czyms takim dla mojej chrzesnicy ;)
OdpowiedzUsuńMój siostrzeniec uczestniczy w zajęciach logopedycznych, więc ta książeczka na pewno mu się przyda.
OdpowiedzUsuńŚwietna propozycja dla dzieci i pracy z nimi.
OdpowiedzUsuńFajnie, że powstają takie książeczki. Niestety, nie mam w otoczeniu dzieci.
OdpowiedzUsuńja jeszcze swoich dzieci nie mam, więc polecę książeczkę kumpeli:)
OdpowiedzUsuńWłaśnie studiuję pedagogikę i kiedyś pojawił się ten temat na zajęciach, by do dzieci mówić normalnie - całkowicie popieram. Jestem ciekawa jak to wygląda, gdy mówi się do nich zdrobnieniami cały czas - czy wiesz może, co się wtedy dzieje? Pozdrawiam.
OdpowiedzUsuńTak, jak napisałam w recenzji, mogą mieć problemy logopedyczne i psychologiczne. Często rodzice mówią do dziecka w trzeciej osobie i potem takie dziecko mówi o sobie: Krzysiulek był zrobić kupkę itd.
UsuńFajna i wartościowa książeczka :)
OdpowiedzUsuńBardzo przydatna wydaje się ta książka ;)
OdpowiedzUsuń