8 lip 2022

Uśpiona - Alia Sinicka

 

 

Tytuł: Uśpiona

Autor: Alicja Sinicka

Wydawnictwo: W.A.B.

Gatunek: thriller/kryminał

Liczba stron: 350

Premiera: 15.06.2022 r.

 


Weronika cierpi na narkolepsje. Codziennie ucina sobie dwie drzemki w ciągu dnia, by funkcjonować w miarę normalnie. Zawodowo zajmuje się nauką języka angielskiego. Uczniów przyjmuje w swoim domu, co pozwala jej wkomponować w plan zajęć czas na sen, który jest w jej życiu niezwykle ważny. Pewnego dnia po przebudzeniu odkrywa ciało martwej kobiety, sen Weroniki jest na tyle głęboki, że żaden dźwięk jej nie obudził. Okazuje się, że od jakiegoś czasu ktoś odwiedza ją w momentach, gdy nie jest tego świata.

Alicja Sinicka, jak zwykle stworzyła powieść na poziomie. „Uśpiona”, to wciągający thriller, który toczy się między jawą a snem. Bohaterka niekiedy nie jest w stanie rozróżnić, co działo się naprawdę, a co było wytworem jej wyobraźni. Ciężko żyć z narkolepsją, która bywa niezrozumiała przez społeczeństwo. Własna matka postrzega ją jako osobę, która lubi się wylegiwać. Łatwo takiego kogoś wykorzystać, co wyczuwa intruz, któremu wydaje się, że wraz ze śpiącą bohaterką tworzy jakąś więź. Przychodzi o stałych porach i obserwuje ją.

Spodziewałam się zaskakującego zaskoczenia, lecz to, co zafundowała nam autorka, przeszło moje wyobrażenia. Choć miałam w głowie różne scenariusze, to żaden z nich się nie sprawdził. Znów zostałam przechytrzona. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ lubię być zaskakiwana. Z czystym sumieniem mogę zatem napisać, że ta książka jest nieprzewidywalna.

Postaci w tej pozycji nie ma zbyt wielu i tak naprawdę każda z nich wydaje się podejrzana. Mamy tu najemcę Weroniki, który jest ekscentrycznym malarzem, jej partnera, który wpada do niej od czasu do czasu, byłego chłopaka, którego bohaterka uczy języka angielskiego, męża i córkę kobiety, która umarła w jej domu oraz kilku bohaterów drugoplanowych. Czy któraś z tych osób w niezdrowy sposób uzależniła się od Weroniki? Sprawdźcie to sami.

Ciekawym zabiegiem, który zauważyłam w historiach Alicji Sinickiej, jest nawiązywanie mimochodem do jej poprzednich powieści, tak było i tym razem. Znalazłam wzmiankę dotyczącą „Będziesz tego żałować” oraz „Stażystki”.

Gorąco zachęcam Was do przeczytania „Uśpionej”. To powieść, w której panuje niepokojący klimat. Dom, w którym wcześniej zmarły dwie osoby, ogródek, za którym nie ma żadnych sąsiadów, tylko bezkresne łąki i samotna kobieta, która do pewnego czasu pozostaje nieświadoma, że znajduje się śmiertelnym niebezpieczeństwie. Wszystkiemu towarzyszy tajemnica i niepokój.


Post powstał przy współpracy z:

13 komentarzy:

 1. Bardzo chcę, aby ta książka trafiła w moje ręce.

  OdpowiedzUsuń
 2. Muszę koniecznie przeczytać tę książkę. Koniecznie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawie się za ta książka, na pewno warto przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na pewno kupię sobie tę książkę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam jedną książkę tej pani i była wspaniała! Słyszałam o tej, po nią też sięgnę ☺️

  OdpowiedzUsuń
 6. Z chęcią przeczytam. Zainteresowałaś mnie.
  Pozdrawiam i zapraszam do obejrzenia mojego nowego obrazu ^^

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja również chętnie przeczytam

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem bardzo ciekawa tej książki.

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię kiedy autor tworzy takie luźne nawiązania do innych książek, czy to swoich, czy innych twórców. Myślę, że przez to powieść staje się o wiele ciekawsza, zwłaszcza dla osób, które znają wcześniejsze książki autora/książki, do których autor nawiązuje :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Bardzo zachęcająca recenzja!

  OdpowiedzUsuń
 11. Bardzo lubię książki autorki, dlatego i tę z chęcią przeczytam! ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).