25 wrz 2018

Ada, to wypada! - Sylwia Stano, Zofia Karaszewska


Tytuł: Ada, to wypada!
Autor: Sylwia Stano, Zofia Karaszewska
Wydawnictwo: Znak
Gatunek: literatura dziecięca
Liczba stron: 128
Premiera: 17.09.2018 r.
My kobiety, kobietki, dziewczyny, dziewuchy, damy, panny, baby, wszystkie jesteśmy wyjątkowe! Mamy prawo do rozwijania swojego hobby, do wyboru życiowej drogi, do własnych poglądów. Możemy być kim chcemy, tylko od nas zależy nasz los, bo to nasze życie i nikt go za nas nie przeżyje! Możemy śpiewać, nawet jeśli nie mamy głosu, możemy włożyć garnitur, albo sukienkę księżniczki, możemy sprzeciwić się, jeśli coś nam się nie podoba, możemy się malować, albo wręcz przeciwnie. Wszystko możemy i tego właśnie chciałabym życzyć przyszłym pokoleniom damskiej części ludzkości, nie tylko naszej polskiej, ale i tej na całym świecie.

„Ada to wypada” tworzą znane polskie kobiety o zróżnicowanych zawodach. Mamy tu zarówno aktorkę, piosenkarkę, ekonomistkę, pisarkę, prezenterkę, jak i wiele, wiele innych pań. Każda z nich jest inna, ale wszystkie próbują przekazać nam to, że warto pokonać strach, walczyć o marzenia, nie dać się przeciwnościom losu i iść do przodu z podniesioną głową.

Życie to nie tylko dobra materialne, pieniądze są ważne, ale to jacy jesteśmy dla innych, pozostanie we wspomnieniach innych ludzi. Uczymy się całe życie i nie możemy dać sobie wmówić, że coś jest nieodpowiednie dla nas, mimo że bardzo tego chcemy. Kto nie ryzykuje, nie pije szampana. Do tych wszystkich wniosków doszłam podczas lektury książki. Zapewne każda z nas miała w życiu taki moment, że wolała schować głowę w piasek, zamiast podjąć ryzyko. Takim zachowaniem możemy przegapić życiową szansę, więc może czas najwyższy wyjść z ukrycia i coś zmienić w swoim życiu?

Chciałam zwrócić uwagę również na to, że ta książka nie musi być inspiracją wyłącznie dla kobiet, panowie również mogą spełniać swoje marzenia, śpiewać pod prysznicem i golić nogi, jeśli mają ochotę. A co! Życie jest tylko jedno. Więc jeśli macie coś zrobić, to teraz albo nigdy! Oczywiście wszystko w granicach zdrowego rozsądku. 

Warto wspomnieć, że książka została pięknie wydana. Jest kolorowa i zawiera ciekawe ilustracje. Myślę, że nie tylko dzieci mogą wyciągnąć z niej wnioski.  Serdecznie polecam Wam zapoznać się z nią i z myślą o tym, by nie być idealnym, a po prostu być sobą!


Za możliwość przeczytania serdecznie dziękuję:
https://www.znak.com.pl/

4 komentarze:

 1. Na pewno warto przeczytać ją wspólnie z dzieckiem. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Aż muszę do niej zajrzeć :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Idea bardzo dobra, ale sama książka mnie nie kusi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie nasz klimat ale na pewno wiele kobiet będzie z niej zadowolone :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).