18 lip 2019

Uziemieni - praca zbiorowa


Tytuł: Uziemieni
Autor: Praca zbiorowa
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Gatunek: Literatura młodzieżowa
Liczba stron: 408
Premiera: 24.04.2019 r.
„Uziemieni” to książka o grupie młodych ludzi, którzy znaleźli się w niewłaściwym miejscu, o niewłaściwym czasie. Wsiadając do windy, nie mieli pojęcia, jakie zmiany w ich życiu wywoła ten dzień i że sytuacja, która miała miejsce w zamkniętym pomieszczeniu, połączy ich losy na zawsze.

Sasha, chciała tylko jak najszybciej dostarczyć przesyłkę, która zawieruszyła się z tymi przeznaczonymi dla innego piętra, Kaitylyn powoli traci wzrok, ale za wszelką cenę nie chce, by ktoś się o tym dowiedział i myślał, że dostała staż tylko z litości, Hugo jest nadętym dzieckiem bogatych rodziców, myśli, że skoro ma pieniądze, to wszystko mu wolno, Joe w ogóle nie miał znaleźć się w windzie, ale tak bardzo pragnął dostać się tam, gdzie stażyści, że odłączył się od grupy zwiedzającej budynek, Dawson był niegdyś gwiazdą serialu, ale po jego zakończeniu, jego kariera telewizyjna stanęła pod wielkim znakiem zapytania, Velvet, którą matka skłoniła do złożenia podania o staż, doskonale wie, co znaczy spojrzenie Hugo w jej kierunku. Jest jeszcze jedna osoba…

No właśnie… Ta osoba łączy grupę tych młodych, jakże różnych osób. Od pamiętnego dnia w windzie postanawiają oni spotykać się każdego roku w rocznice. Z ich spotkań dowiadujemy się, jak potoczyły się ich losy. Spoglądając na blurb znajdujący się na tylnej okładce, myślałam, że fabuła potoczy się trochę inaczej. Jako uziemieni w moim wyobrażeniu, byli zablokowani w widzie na dłużej, niż zostało to przedstawione.

Książka została napisana przez siedmiu pisarzy, może właśnie dzięki temu, każdy z bohaterów ma tak odrębny charakter i właśnie za tą różnorodność polubiłam powieść najbardziej. Pozycja ta została podzielona na lata podczas których postacie spotykają się ze sobą oraz na części, w których każda z postaci jest narratorem. Tak naprawdę nie dowiadujemy się zbyt wiele o bohaterach, właściwie są to tylko szczątki informacji. Niektórym przeznaczone jest więcej miejsca, a niektórym mniej, bo w końcu, jak można streścić cały rok w kilka stron.

Jest to pozycja  zdecydowanie przeznaczona dla starszej młodzieży, ponieważ poruszane są w niej różne „dorosłe tematy”. Myślę, że dla młodych ludzi, którzy dopiero powoli wkraczają w dojrzały świat, będzie ona jak znalazł. Młodzi czytelnicy mogą poniekąd utożsamiać się z bohaterami, którzy są zagubieni, potrzebują zrozumienia, akceptacji i atencji, mają problemy, jak każdy. Polecam.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:

http://www.zielonasowa.pl/

10 komentarzy:

 1. Cieszę się, że są książki, które poruszają ważne tematy - takie książki są potrzebne

  OdpowiedzUsuń
 2. Mnie ta opisana różnorodność bardzo mocno zachęca. Będę miała tę książkę na uwadze.

  OdpowiedzUsuń
 3. Dużo o niej słyszałam - skoro polecasz, to może i ja polecę "starszej młodzieży" :)
  ściskam Pi

  OdpowiedzUsuń
 4. Ja raczej spasuję, ale polecę tę książkę mojej nastoletniej bratanicy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Poważne tematy poruszane w książce zdecydowanie zachęcają do jej przeczytania. 😊

  OdpowiedzUsuń
 6. Dla młodych ludzi jak najbardziej:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Lubię książki młodzieżowe, które poruszają ważne tematy. Z chęcią po nią sięgnę. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. młodzież pewnie znajdzie w tym fajną lekturę;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Zielona sowa ma na ogół dobre publikacje dla młodzieży :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).