Strony

4 wrz 2015

Przebudzona - Róża Lewanowicz

 


Tytuł: Przebudzona
Auto: Róża Lewanowicz
Wydawnictwo: Replika
Gatunek: Dramat, sensacja
Liczba stron: 496
Premiera: 2015
7/10


Róża Lewanowicz jest z pochodzenia Dolnoślązaczką. Obecnie mieszka w Warszawie. Z wykształcenia jest polonistką i dziennikarką. W czasie studiów współpracowała z dziennikiem „Wieczór Wrocławia”, lecz później wykonywała wiele rożnych zawodów, od bycia kierownikiem pensjonatu poprzez kontrolera jakości produktów, aż po menagera w fast foodzie. Obecnie pracuje w jednej z warszawskich korporacji. Lubi pisać i szydełkować.

Justyna i Łukasz – główni bohaterowie „Przebudzonej” muszą poradzić sobie z nową rzeczywistością. W pierwszej części cyklu kobieta zostaje porwana, a na jaw wychodzą skrywane przez nią tajemnice, które w obecnej części wystawiają ich małżeństwo na próbę. Łukasz nie wie czy da radę poradzić sobie z przeszłością Justyny. Sprawa jej porwania toczy się dalej, nieoczekiwanie zmieniając bieg wydarzeń. 

Nie mogę uwierzyć, że „Przebudzona” została napisana przez kobietę i to polską autorkę. Gdyby ktoś wyrwał mi okładkę pomyślałabym, że jest to thriller napisany typowo męską ręką. Róża Lewanowicz w umiejętny sposób przenosi czytelnika do świata wojen i polityki, gdzie ufać nie można nikomu, ponieważ wróg czai się tuż za rogiem. Czytanie tej pięciuset stronicowej książki momentami szło mi opornie. Nie mogłam połapać się w gąszczu przeróżnych osób i nazwisk. Może byłoby mi łatwiej gdybym przeczytała pierwszą część. Niestety swoją lekturę zaczęłam od drugiego tomu. Zrozumienie całej akcji nie jest trudne ponieważ w tekst wplecione zostały wspomnienia bohaterki z przygód zawartych w „Porwanej”, gorzej z masą osób w nich uczestniczących. Wartka akcja i ciągle następujące po sobie zmiany całkowicie rekompensują powodujące dyskomfort aspekty. 

Główna bohaterka jest w stylu moich ulubionych: niepozorna szara myszka pod której przebraniem znajduje się silna pani komandos. Umie na łopatki powalić niejednego zwalistego mężczyznę, dowodzi grupą operacyjną, w Afganistanie czuje się jak ryba w wodzie i bez problemu potrafi zabić każdego kto zagrozi jej życiu. Ma tylko jedną słabość –męża. Tylko przez niego roni swoje łzy. Łukasz natomiast jest nieświadomym przeszłości swojej żony policjantem. Nie może pogodzić się z tym o czym się o niej dowiedział. Zaczyna być w stosunku do niej opryskliwy, wyalienowany, obcy. 

Kwestia małżeństwa Meyerów jest niezwykle ciekawa ponieważ z jednej strony nie warto oszukiwać czy zatajać informacji o sobie w stosunku do kogoś z kim chce się dzielić życie, ale z drugiej strony czy wiedząc o tym, że osoba  z którą ma się zamiar związać zabiła kogoś, uczestniczyła w wielu niebezpiecznych akcjach w kraju który nigdy demokratyczny nie będzie i jest silniejsza od mężczyzny, czy w dalszym ciągu chciałby się z nią związać? Justyna w pewnym momencie przyznała, że nie żałuje, iż nie wyjawiła Łukaszowi prawdy ponieważ małżeństwo z nim to najpiękniejsze cztery lata w jej życiu. Ludzie czasem błądzą, ale Bóg nakazał wybaczać. Ślub to nie tylko pusty papierek, to zgoda na trwaniu przy czyimś boku w doli i niedoli. Łukasz szukając z determinacją Justyny dowiódł tego, iż miłość nie zna granic.

„Przebudzona” to połączenie dramatu, thrillerów i sensacji. Polecam ją, ale zdecydowanie nie każdemu. Książka znajdzie fanów wśród osób lubujących się w śledzeniu poczynań policji i wojskowej otoczce. Całość napisana jest w sposób składny i nieskomplikowany, dlatego też czytanie jej nie powinno sprawić najmniejszego problemu. Tajemnice, które wkradły się w fabułę dodatkowo podnoszą atrakcyjność powieści. Piękna szata graficzna dopełnia ogólny wizerunek.


Wyzwania czytelnicze:
Przeczytam tyle ile mam wzrostu (łącznie 144 cm i 2 mm na 161cm)
Polacy nie Gęsi


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Replika

http://www.replika.eu/

20 komentarzy:

 1. Co za historia! Książka jest już dostępna?

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękna okładka i ciekawa fabuła :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Idealna dla mnie :) Lubię obyczajówki z jakimś wątkiem kryminalnym w tle lub na odwrót :) Tytuł zapamiętam na pewno!

  Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie czytam jeszcze pierwszej części dlatego teraz nie zdecydowałam się na "Przebudzoną". :)
  Ale na pewno kiedyś nadrobię i przeczytam oba tomy :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Z chęcią poznam historię, ale zacznę od pierwszej części :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Po książkę z chęcią bym sięgnęła, sądząc po opisie, spodobała by mi się :-) A co do wybaczania, to są rzeczy, których nie da się wybaczyć, zatajanie prawdy to kłamstwo, nie ważne czy w słusznej sprawie...

  OdpowiedzUsuń
 7. To coś zdecydowanie dla mnie, ale najpierw sięgnę po "Przebudzoną", lubię czytać serie w odpowiedniej kolejności ;D

  OdpowiedzUsuń
 8. Czytałam już o tej książce i mam na nią wielką ochotę. Uwielbiam takie klimaty :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka zapowiada się bardzo dobrze, może sięgnę po pierwszy tom :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Nie czytałam jeszcze pierwszej części, ale mam na swojej liście :)
  Pozdrawiam Justyna

  OdpowiedzUsuń
 11. Gdyby nie te policyjne, wojskowe i polityczne otoczki byłoby fajnie, ale to są czynniki których nie lubię ani w książce ani w filmie! ;(

  OdpowiedzUsuń
 12. Nie przepadam za thrillerami, ale skoro jest tak dobra, to może się skuszę ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Naprawdę wydaje się ciekawa, dopiszę do swojej listy:)

  OdpowiedzUsuń
 14. Brzmi bardzo intrygująco. Mnie w każdym razie zainteresowałaś swoją recenzją.

  OdpowiedzUsuń
 15. Na chłodne, jesienne wieczory :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).