Strony

28 kwi 2017

Uśmiech - Cezary Harasimowicz

 
Tytuł: Uśmiech
Autor: Cezary Harasimowicz
Wydawnictwo: Zielona Sowa
Gatunek: dziecieca
Liczba stron: 216
Premiera: 29.03.2017 r.
Wiek: 9+
 
 
Tekla jest smutną, naburmuszoną, zbuntowaną dziewczynką, dla której wszystko jest beznadziejne: pasta do zębów jest beznadziejna, jej imię jest beznadziejne, jej koledzy z klasy są beznadziejni. Tak naprawdę Teklę przepełnia olbrzymi smutek po śmierci matki. Nie potrafi sobie poradzić z jej odejściem. Wraz z tatą całkowicie przestała się uśmiechać. Pewnej nocy odwiedziła ją pani z bilbordu, która miała dosyć uśmiechania się za pieniądze. Obie wyruszyły w podróż w poszukiwaniu szczęścia i uśmiechu rzecz jasna.

Książka jest zarazem smutna, jak i wesoła. Tak wiele dzieci boryka się z podobnym problemem. Dorosły człowiek nie potrafi pozbierać się do kupy po odejściu bliskiej osoby, a co dopiero dziecko, które nie do końca wszystko rozumie. Koszmary senne, bunt, wyalienowanie – to rzeczy cechujące takie osoby. Emocje są procesami psychologicznymi związanymi z uczuciami i myślami ich dotyczącymi, każdy człowiek jest inny i w inny sposób radzi sobie z różnymi sytuacjami. Tekla wyimaginowała sobie smutek w postaci ciemnej mazi, która próbuje ją pochwycić. Cezary Harasimowicz doskonale oddał powagę sytuacji, zachowując przy tym lekki, zabawny styl, co nie jest łatwym zadaniem.

Powieść skierowana jest do dzieci powyżej dziewiątego roku życia. Młodsze mogą nie zrozumieć młodzieżowego slangu, którym posługuje się główna bohaterka, choć rodzice są od tego, by wszystko wytłumaczyć. Uważam, że Tekla może przypaść do gustu młodym czytelnikom, ponieważ mimo smutku oraz ciągłego naburmuszenia się jest sympatyczna i ma dobre serce. Tak naprawdę trzeba z niej wydobyć radość, która dobrze się ukryła pod płachtą smutku oraz rozżalenia. Muszę zaznaczyć, że nie jest to historia wyłącznie dla dzieci, może się ona spodobać również dorosłym czytelnikom, tak jak to miało miejsce ze mną.

Autor w klarowny sposób przedstawia szeroki wachlarz emocji i skomplikowany umysł ludzki. Na przykładzie Tekli ukazuje co dzieje się z dzieckiem po stracie rodzica. Sama nie doświadczyłam nigdy tego bólu, ale znam dorosłych już ludzi, którzy do dziś walczą z demonami przeszłości po utracie matki czy też ojca. „Uśmiech” może okazać się pomocny dla takich dzieci, a dzieciom mających oboje rodziców pomoże zrozumieć kolegów, których spotkała tragedia.

Plusem historii jest lekki ton, zabawne wtrącenia, ciekawe ilustracje, rozwinięta akcja, absorbujące dialogi.  Nawet czarne charaktery, nie są aż tak czarne i choć nie są pozytywnymi postaciami, to bawią swym zachowaniem. Nie doszukałam się żadnych minusów. Bardzo polecam Wam zarówno tę pozycję, jak i inne, równie piękne książki wydawnictwa Zielona Sowa. 


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję Wydawnictwu Zielona Sowa

http://www.zielonasowa.pl/

8 komentarzy:

 1. Mam w rodzinie kilka kuzynek, którym mogłabym polecić :)
  Fajna książka.
  Pozdrawiam! Udanego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo ciekawa książeczka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Kolejna książka dla dzieci i młodzieży, która zbiera pochlebne opinie. Już nigdy więcej nie powiem, że literatura tego typu upadła.

  OdpowiedzUsuń
 4. Myślę, że to bardzo dobra książka dla ciut starszych dzieci :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Będę mieć na uwadze, super, że na rynku coraz większy jest wybór w pięknych książkach dla dzieci :)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).