26 lis 2021

Paddington za granicą - Michael Bond


 

Tytuł: Paddington za granicą

Autor: Michael Bond

Wydawnictwo: Znak

Gatunej: literatura dziecięca

Liczba stron: 144

Premiera: 13.10.2021 r.

 


Kocham Paddongtona całym sercem, ale jakbym miała takiego osobnika w domu, to chyba bym oszalała. Niedźwiadek zawsze ma głowę pełną pomysłów i nigdy nie ma złych intencji, ale zawsze nieświadomie ładuje się w tarapaty oraz robi bałagan. Tym razem wraz z rodziną Brownów oraz Panią Bird wyjeżdża na zagraniczne wakacje. A dokąd? Do Francji! Zanim wyjechał, zdążył jeszcze zrobić zamieszanie w banku i wpaść w tarapaty na lotnisku. Na samym wyjeździe natomiast poznaje mnóstwo nowych przyjaciół. Bierze też udział w Tour de France, tego jeszcze nie było!

Michael Bond, autor, który stworzył postać Paddingtona, ma na swoim koncie ponad sto książek. Inspiracją do serii powieści o rezolutnym niedźwiadku był znaleziony w wigilię na półce domu towarowego pluszowy miś, dzięki niemu w 1958 roku powstał pierwszy tom szesnastoczęściowej serii. Bond podarował samotnego niedźwiadka swojej żonie. Uważam, że to urocza, warta wspomnienia historia.

Paddington pochodzi z Mrocznych Zakątków Peru. W Anglii znalazł się zupełnie przez przypadek. Został znaleziony na stacji kolejowej przez rodzinę Brownów i to właśnie na jej cześć zyskał swoje imię. Przyjaźni się z Panem Gruberem, który prowadzi antykwariat na Portabello Road, a swoje przygody chętnie opisuje w listach do ciotki Lucy. Brownowie kochają go i akceptują, takim, jaki jest, ale sprytny sąsiad lubi go wykorzystywać. Znają go wszyscy na targowisku. Nie oszukujmy się, jego nie da się nie lubić!

Myślę, że każdemu obiło się o uszy choćby jego imię. Nawet jeśli nie czytaliście książek, to nakręcone zostały o nim dwa filmy w reżyserii Paula Kinga. Powstał również serial animowany, który był emitowany między 1997, a 2001 rokiem. Miś ma charakterystyczny, znoszony, czerwony kapelusz, brązowe futerko oraz niebieski kubraczek.

„Paddington za granicą” to książka pełna empatii, zawiera w sobie siedem opowiadań o różnych perypetiach niedźwiadka. Historie są ciekawe, zabawne, ale również pouczające. Paddington ma w zwyczaju zadawać wiele interesujących pytań, dociekać odpowiedzi na to, czego nie rozumie, swoim pokręconym tokiem rozumowania daje do myślenia. Uważam, że książki z tej serii są dobrą rozrywką zarówno dla tych najmłodszych czytelników, jak i dla tych starszych. Nie stawiałabym przy nich widełek wiekowych, ponieważ uważam, że Paddington jest odpowiedni dla wszystkich.


Post powstał przy współpracy z:

14 komentarzy:

 1. Mamy już tę część przygód misia u siebie. Dzieci na pewno będą ją czytały w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ojej, jaka ta książka urocza! :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam koleżankę, która uwielbia tego misia. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Dzieckiem już nie jestem, ale tego misia nadal kocham.

  OdpowiedzUsuń
 5. Oj, chyba muszę nadrobić braki z dzieciństwa :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Paddington jest super. Mam z Londynu zdjecie z misiem Paddingtonem :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Bardzo przyjemna wydaje się ta książeczka ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Nie znam jeszcze przygód Paddingtona, muszę to koniecznie nadrobić ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Bardzo lubiłam tego misia jako dziecko, a na jednym z filmów byłam w kinie z młodszym rodzeństwem. PS Czytałam, że niedawno niemieccy naukowcy odkryli w Peru rzeczywisty pierwowzór Paddingtona. ;)

  OdpowiedzUsuń
 10. Całkiem fajna książka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 11. Czasami lubię wrócić do takich historii mimo ze jestem dorosła 😂

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).