Tytuł: Wychowanie przy ekranie
Autor: Magdalena Bigaj
Wydawnictwo: W.A.B.
Gatunek: poradnik
Liczba stron: 320
Premiera: 26.04.2023 r.
Mamy XXI wiek, okres, w którym każdy ma swój smartfon i to od coraz młodszego wieku, w większości domów jest również komputer, telewizor, czy też inne sprzęty z dostępem do sieci. Internet to z jednej strony przydatny, ułatwiający życie wynalazek. W jednej chwili możemy sprawdzić rozkład jazdy, definicję słowa, którego nie znamy, przepis na szybki obiad lub też sposób na spędzenie wolnej chwili. Ja doskonale pamiętam czasy, kiedy żeby napisać pracę domową, często musiałam wypożyczać książki z biblioteki lub korzystać z czytelni. Dzisiejsze dzieciaki mają o wiele lepszy dostęp do informacji, również do poznania wiadomości ze świata. Internet to również szybki sposób na komunikowanie się, w łatwy sposób możemy z kimś zamienić parę słów, sprawdzić, co słychać u kuzyna za granicą lub obejrzeć czyjeś zdjęcia. To również miejsce, w którym możemy podjąć pracę.
W sieci niestety czyha również na nas oraz na nasze dzieci mnóstwo niebezpieczeństw. Prócz niewątpliwych korzyści, możemy również natknąć się na nieodpowiednie dla najmłodszych materiały, brutalne sceny. W Internecie jest również mnóstwo oszustów i hejtu, co bardzo mnie smuci. W łatwy sposób można kogoś osądzić, wyśmiać wygląd, przyczepić się do poglądów, ot tak, co niewątpliwie może odbić się na naszym samopoczuciu oraz samoocenie, nie wspominając już o uczuciach naszych dzieci.
Uzależniamy się nie od telefonu, lecz od tego, co może on nam dać. Jest to swoisty złodziej czasu. Jak mamy dawkować pociechom Internet, skoro sami w wolnej chwili mimochodem łapiemy za smartfon? Przyznajcie się, ile razy było tak, że odruchowo sięgnęliście po niego, a nagle okazało się, że przeglądacie różne aplikacje, gracie lub oglądanie śmieszne filmiki od dwóch godzin?
Magdalena Bigaj w swojej książce pokazuje obraz tego problemu na przykładzie maluchów, starszaków, nastolatków oraz dorosłych. Jej celem jest sprawienie, by relacja naszego dziecka ze światem cyfrowym była zdrowa oraz bezpieczna. Niewątpliwie jest to ciekawy oraz ważny temat, lecz przyznam, że miałam nadzieję na ciekawszą lekturę, a tymczasem czułam się, jak podczas czytania podręcznika.
Zauważyłam w książce wiele przydatnych informacji, o których już wiedziałam, na przykład o tym, że przebywanie przy ekranie wpływa na nasze zdrowie fizyczne, że nie jesteśmy złymi rodzicami dlatego, że dajemy dziecku smartfon, że telefony nie nadają się do roli nagród i kar. Uważam, że pomysł na tę pozycję jest ciekawy, lecz miałabym lepsze do niej odczucia, gdyby ten temat został inaczej podany. Może w formie różnych wykresów, tabelek, podpunktów, wyszczególnień itd., bez tego książka była dla mnie bardzo monotonna.
Post powstał przy współpracy z:
Technologia zawładnęła naszym życiem, więc warto sięgnąć po tę książkę.
OdpowiedzUsuńTo temat bardzo mocno na czasie. Muszę koniecznie kupić sobie tę pozycję.
OdpowiedzUsuńO, bardzo ale to bardzo przydatna książka! Sporo współczesnych rodziców powinno ją przeczytać!
OdpowiedzUsuńZupełnie nie dla mnie książka, chociaż z pewnością znajdzie zwolenników.
OdpowiedzUsuńKsiążka jak najbardziej podejmuje problematykę obecnych czasów. Wykresy i tabele byłyby ciekawym dodatkiem
OdpowiedzUsuńNie ciekawi mnie ta książka.
OdpowiedzUsuń