2 sie 2023

Podróżniczek - Anna Śliwińska


 

Tytuł: Podróżniczek

Autor: Anna Śliwińska

Wydawnictwo: Lemoniada

Gatunek: literatura dziecięca

Liczba stron: 56

Premiera: 19.07.2023 r.

 


Podróżniczek mieszka wraz ze swoimi rodzicami, którzy go przygarnęli w niegdyś pięknej, przyjaznej wszystkim krainie. W miejscu tym roślinność przybiera wszystkie odcienie zieleni. Można tam znaleźć Szumiące Drzewa oraz Szalone Wodospady, a także całe mnóstwo cudownej urody motyli. Sielanka kończy się, gdy wśród ptaków, pojawia się podstępny Sępnik, który przejmuje nad wszystkimi władzę, budzi strach i grozę. Pawie Oczku traci swe barwy oraz urok. Lecz nieznośny sęp zapomniał o Podróżniczku, który umie nieźle namieszać.

Tytułowy bohater jest rezolutnym ptaszkiem, który nie lubi nudy. Jego rodzice zabraniają mu ruszać się z gniazda, kiedy wylatują na polowanie, ale on nie może usiedzieć na miejscu. Jest do wszystkich przyjaźnie nastawiony i gdy jego opiekunowie o tym nie wiedzą, wyrusza na spotkania z Panem Edwinem, będącym bardzo mądrą sową. Nieposłuszeństwo Podróziczka sprowadzi wielkie niebezpieczeństwo, lecz również tak bardzo potrzebne zmiany.

W tej książeczce padły słowa, które mnie bardzo poruszyły: „Świat nie ma granic. On należy do wszystkich po równo”. Jakie to prawdziwe, czyż nie? Te słowa skłoniły mnie do refleksji na temat tego, że bez względu na to kim jesteśmy, jest wystarczająco miejsca dla nas i dla zwierząt. Nie musimy sobie wchodzić w drogę. Niestety tak, jak w tej pięknej opowiastce z morałem, zły Sępnik chce, by wszyscy mu byli ulegli, tak i w realnym świecie znajdą się ludzie, którzy nie mają dobrych zamiarów, którymi kieruje pycha, chciwość i żądza władzy. Niestety nie da się tego uniknąć, co napawa mnie niezmiernym smutkiem.

Jestem zachwycona „Podróżniczkiem”. Jest to przepięknie wydana historyjka, niosąca za sobą ważne przesłanie, nie można wierzyć we wszystko, co słyszymy, ponieważ wiele możemy stracić, biorąc za pewniak czyjeś słowa. Książeczka jest przepięknie wydana. Ma twardą oprawę, wygodny format, uroczą wklejkę i cudowne ilustracje wykonane przez Małgorzatę Masłowiecką. Wprost nie można oderwać wzroku od malowniczych ptaszków, które wyszły spod jej ręki. Na końcu autorka umieściła garść informacji na temat gatunków, które wystąpiły w książce. Jest to cenna nauka dla naszych pociech.

Serdecznie polecam Wam „Podróżniczka”, skrycie marząc o tym, by spodobał się Wam on tak jak i mnie. Co prawda nie był on posłuszny, więc dzieci nie koniecznie muszą z niego brać przykład, lecz przyniósł sobie, swojej rodzinie i przyjaciołom wiele dobrego.


Post powstał przy współpracy z:

7 komentarzy:

 1. Przeczytam z moimi siostrzeńcami.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chętnie po nią sięgniemy! Moja młodsza chłonie jak gąbka każdą książkę o zwierzątkach :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna książka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Super, czytać, że jesteś zachwycona tą książką.

  OdpowiedzUsuń
 5. Przepiękne wydanie i ważne przesłanie to elementy, jakie mnie mocno zachęcają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Pięknie wydana książeczka! Dzieciom na pewno się spodoba.

  OdpowiedzUsuń
 7. kupię córeczce:) ona uwielbia takie książeczki:)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).