6 paź 2023

Jadzia Pętelka idzie do dentysty - Barbara Supeł


 

Tytuł: Jadzia Pętelka idzie do dentysty 

Autor: Barbara Supeł

Wydawnictwo: Zielona Sowa

Gatunek: literatura dziecięca

Liczba stron: 24

Premiera: 27.09.2023 r.

 


Przyszedł czas na okresowy przegląd zębów,  a wiadomo, jak bardzo dzieci się boją dentysty. Jadzia Pętelka jest przestraszona, ale gdy widzi, że jej brat Staś dostał niebieską plombę, też chce dostać taką samą. Pani doktor jest bardzo miła, wszystko jej cierpliwie tłumaczy i zamienia tę stresującą wizytę w zabawę. Czy Jadzia ma zdrowe ząbki? Przekonajcie się sami!

Do tej pory nie czytałam książek o tej rezolutnej dziewczynce, ale za to doskonale znam jej starszego brata. Muszę przyznać, że Jadzia jest równie sympatyczna i dzielna. Nawet dorośli nie lubią chodzić do lekarzy, zwłaszcza do dentysty, ale każdy, zarówno duży, jak i mały powinien brać z niej przykład. Kto by pomyślał, że fotel może być helikopterem, lampa może robić za słońce, a specjalistyczne sprzęty mogą stworzyć wiatr, deszcz lub odgłos wydawany przez pszczoły. W dżungli, do której oczami wyobraźni przeniosła się Jadzia, niestraszny jest przegląd zębów. Nieopodal jest też mama, dzięki której na pewno jest jej raźniej, a na koniec wizyty może sobie wybrać tatuaż. Bardzo bym chciała takich lekarzy w prawdziwym świecie!

Książeczka została pięknie wydana. Ma okładkę w małym formacie, która jest miękka i miła w dotyku. Posiada uroczą, różową wklejkę w serca oraz kolorowe ilustracje, które wykonała Agata Łukasza. Jest przeznaczona dla dzieci powyżej jednego roku, lecz moja czterotygodniowa córeczka również słuchała tej historyjki z zainteresowaniem i choć zapewne nic z niej nie zrozumiała, to podobały jej się imitacje dźwięków, które zostały w opowieści wyróżnione po to, by je naśladować.

Zawsze powtarzam, że warto sięgać po tego typu pozycje, gdyż uczą dzieci, życiowych rzeczy, tym razem na przykład tego, że strach ma wielkie oczy, że warto przełamać się i udać do lekarza, by sprawdzić, czy z naszym zdrowiem jest wszystko w porządku, a w razie konieczności podjąć leczenie. Mycia ząbków oraz tego, że smakołyki źle na nie wpływają, należy uczyć dzieci od najmłodszych lat. Jestem pewna, że po lekturze tej książeczki o przygodach Jadzi, Wasze dzieci poczują się raźniej!


Post powstał przy współpracy z:

http://www.zielonasowa.pl/

12 komentarzy:

 1. Świetnie, że są takie książeczki, które pozwalają dzieciom oswoić lęk przed nieznanym.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ja też uważam, że takie książeczki mają wielką wartość dla dzieciaków.

  OdpowiedzUsuń
 3. Fajna książeczka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. Fajna książeczka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 5. Świetna książeczka! Idealna dla maluchów :)

  OdpowiedzUsuń
 6. No tak, dentysta to też nie jest mój ulubiony lekarz :) Jak byłam małą dziewczynką, nie było takich książeczek, a więc nie było przygotowania na tak mocne doznania w lekarskim gabinecie :) dziś książeczek edukacyjnych dla najmłodszych jest bardzo dużo, wiec mogą poznać wiele zagadnień w przystępny sposób.

  OdpowiedzUsuń
 7. Też uważam, że warto sięgać po takie książeczki. Bardzo ładne wydanie. ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Bardzo lubię takie książeczki, potrafią w miły sposób pokazać dzieciom coś, co z pozoru może ich przerażać. Przygotować odpowiednio, nastawić nieco bardziej pozytywnie :)
  Świetny blog - obserwuję i będę pojawiać się częściej!

  OdpowiedzUsuń
 9. Te książeczki są świetne, oswajają z wieloma strachami malucha

  OdpowiedzUsuń
 10. Aż żałuję, że nie mam dla kogo jej kupić ani komu polecić.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).