Strony

25 lis 2013

Kalwaria Wejherowska cz. 2

Jak postanowiłam tak też zrobię. Przedstawiam drugą część Kalwarii Wejherowskiej. Pierwszą część możecie znaleźć tutaj

14. Kaplica Pierwszy upadek Chrystusa

Kaplica zbudowana w roku 1649, ufundowana przez Księdza Mateusza Jana Judyckiego - inicjatora budowy Kalwarii Wejherowskiej. Jan Judycki był pierwszym urbanistą Wejherowa oraz bliskim przyjacielem Jakuba Wejhera. Jest to najstarsza Kaplica w Kalwarii Wejherowskiej.
Pod kamiennym baldachimem znajduje się rzeźba Chrystusa upadającego pod Krzyżem. W XIX w. kapliczkę obudowano murem pruskim. Kapliczka Pierwszego Upadku Chrystusa jest zarazem trzecią stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. 


Widok od strony kapliczki spotkania Chrystusa z Matką Boską.Schodząc po schodach w dół, pozostawiając za sobą Kaplicę Pierwszego Upadku i Kaplicę Podjęcia Krzyża naszym oczom ukazuje się Kaplica spotkania Chrystusa z Matką Boską.


15. Kapliczka spotkania Chrystusa z Matką Boską

Na dole czeka na nas rozleglejszy placyk z uważaną za najładniejszą w Kalwarii Wejherowskiej Kaplicą


Kaplica jest zarazem czwartą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana.Zbudowana na planie różyw 1654 r. z fundacji pierwszej żony Jakuba Wejhera - Anny Elżbiety Schaffgatsch. Posiada ornamentykę flamandzką lub niderlandzką.We wnętrzu znajduje się obraz namalowany na blasze cynowej przedstawiający spotkanie Jezusa z Matką.
16. Kaplica Cyrenejczyk

Z placu przy Kaplicy Spotkania z Matką Bożą idziemy alejką, trochę pod górę do widocznej Kaplicy Cyrenejczyk.
Kaplicę wybudowano w 1654 r., a jej fundatorami byli dworzanie Jakuba Wejhera.


Kapliczka jest jedną ze starszych - wybudowana jako trzecia w powstającej Kalwarii Wejherowskiej.Jest zarazem piątą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Wewnątrz znajduje się rzeźba Chrystusa niosącego Krzyż, który pomaga Mu dźwigać Szymon Cyrenejczyk odziany w ubiór rybacki, co nawiązuje do zajęć ludzi z tego regionu. 

17. Kaplica Weronika

Kapliczka jest zarazem szóstą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Wybudowana przed rokiem 1654 jako piąta kaplica w Kalwarii Wejherowskiej. Ufundowana przez Annę Teresę córkę Jakuba Wejhera i Anny Elżbiety Schaffgotsch. Wewnątrz znajduje się pierwotna kapliczka w formie baldachimu z ciosanego kamienia z figurą św. Weroniki trzymającej chustę. W XIX w. pierwotna kapliczka została omurowana obudową szachulcową. 


Zastał nas wieczór podczas robienia zdjęć ;)


Ścieżka prowadząca do kolejnej Kaplicy - Bramy Łez.


18. Kaplica Brama Łez - Drugi upadek Chrystusa

Kaplica ufundowana przez Jakuba Wejhera przed rokiem 1654. Jest zarazem siódmą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Idąc lekko pod górkę dochodzimy do kaplicy w formie bramy.


W Jerozolimie przez taką bramę wyprowadzano skazanych na śmierć. Również Chrystus został wyprowadzony przez nią przed ukrzyżowaniem.
Na zewnętrznych ścianach po obu stronach Bramy znajdują się 22 wgłębienia symbolizujące krople łez - stąd nazwa bramy. Natomiast w zamykanej po prawej stronie bramy wnęce jest umieszczony obraz ukazujący Drugi Upadek Chrystusa.

19. Kaplica Płaczących Niewiast

Powstała przed rokiem 1657 z fundacji Jakuba Wejhera. Jest to najmniejsza ufundowana przez niego kapliczka. 


Jak widać kapliczka stoi w zagłębieniu, przypuszczalnie teren w tym miejscu został podwyższony przy budowie pobliskiej drogi lub parkingu przy ul.wylotowej na Strzepcz.


We wnętrzu na ścianie znajduje się malowidło olejne przedstawiające Jezusa pocieszanego płaczące niewiasty. 


20. Kaplica Trzeci upadek Chrystusa

Jest pierwszą na ostrym podejściu na wzgórze zwane Golgotą.


Ta kapliczka jest zarazem dziewiątą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Powstała po roku 1657 z fundacji Jakuba Wejhera. Wewnątrz znajduje się figura Chrystusa ukazująca Trzeci Upadek pod Krzyżem. 

21. Kapliczka Obnażenia Chrystusa

Podchodzimy wyżej i dochodzimy do kompleksu trzech kaplic. Pierwsza to Kaplica Obnażenia Chrystusa.
W tle widać Kaplicę Trzeciego upadku Chrystusa


Ta kapliczka jest zarazem dziesiątą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Ufundowała ją druga żona Wejhera - Joanna Katarzyna przed rokiem 1665.
We wnętrzu na ścianie malowidło o tematyce Obnażenia Chrystusa.22. Kaplica Przybicia do krzyża

Już na wypłaszczeniu wzgórza Golgoty stoi kapliczka Przybicia do Krzyża.Kaplica została ufundowana przez Jakuba Wejhera na początku powstawania Kalwarii tj. przed rokiem 1657. Jest zarazem jedenastą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Wybudowana na planie bardzo wąskiego prostokąta. We wnętrzu na ścianie malowidło o tematyce przybicia Jezusa do Krzyża 

23. Kościół Trzech Krzyży

Centralną Kaplicą stojącą na szczycie wzgórza Golgota jest Kościół Trzech Krzyży. Został ufundowany przez Annę Wejherównę - córkę Demetriusza Wejhera w latach 1652 - 1654.


W roku 1654 w kaplicy ustawiono Trzy Krzyże z Chrystusem i Dwoma Łotrami. W kościele tym odbywają się centralne uroczystości nabożeństw Kalwaryjskich. Jest zarazem jest dwunastą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Na frontowej ścianie Kościoła w dniu 8 maja 2005 r. wmurowano tablicę pamiątkową upamiętniającą pobyt w roku 1953 przyszłego Ojca Świętego Jana Pawła II. Jako ksiądz Karol Wojtyła był tu z grupą krakowskich studentów 24. Kaplica Matki Boskiej Bolesnej (Pieta)

Właściwie na tym samym placu co Kościół Trzech Krzyży wybudowana została w latach 1654-1665 Kaplica Zdjęcia z Krzyża - Kaplica Matki Boskiej Bolesnej (Pieta).


Kaplica jest zarazem trzynastą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana. Została ufundowana przez drugą żonę Jakuba Wejhera - Joannę Katarzynę Radziwiłównę. W XIX w pierwotną kaplicę obudowano widoczną na zdjęciach konstrukcją ryglową. We wnętrzu znajduje się rzeźba polichromowana ukazująca Matkę Boską ze martwym Jezusem - zwana Wejherowską Pietą.


25. Kaplica Grobu Pańskiego

Kaplica Grobu Pańskiego jest ostatnią kaplicą Kalwarii Wejherowskiej położoną na morenowych wzgórzach. Schodzimy do niej po długich kamiennych schodach. Kaplica jest zarazem ostatnią czternastą stacją Drogi Krzyżowej Chrystusa Pana.


W dole widać ulicę Harcerską. Kaplica została ufundowana  przed rokiem 1653 przez Annę Konstancję Wejherównę córkę Mikołaja Wejhera. Jest jedyną kaplicą na Pomorzu Gdańskim zbudowaną z wapienia ciosanego.


26. Kaplica Brama Oliwska

Kaplica znajduje się ona w centrum Wejherowa przy ul. 12 Marca (droga wylotowa na Gdańsk)


została ufundowana przez Piotra Jerzego Przebędowskiego w XVIII w.Została zbudowana dla pątników przybywających od strony Oliwy na Kalwarię. Zwana jest też Bramą Nowej Jerozolimy. Tylko Brama Oliwska znajduje się poza obszarem całej Kalwarii.

To już koniec jesiennej wędrówki po Kalwarii Wejherowskiej. Zapraszam do osobistego zwiedzenia tego miejsca ponieważ warto. Uważam, że jest to jedno z najpiękniejszych miejsc w Polsce.


PODPIS

16 komentarzy:

 1. Szkoda, że nie można było pokazać malowideł, na pewno są równie piękne jak te kapliczki;)
  Czekam na kolejne sprawozdanie z Waszej wyprawy;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. mogłabym pokazać malowidła, ale są one dostępne w godzinach rannych, a my na ogół wieczorem jesteśmy na Kalwarii ;)
   Ach ostatnio była wyprawa na Lębork, ale Martynka karty nie wzięła -.-

   Usuń
 2. Budowle mają tyle lat, a jak sa pięknie odrestaurowane! Bardzo podoba mi się fotografia Kaplicy Pierwszego Upadku Chrystusa - piękne odbicie w wodzie. Sama uważam także, ze Kaplica uznawana za najpiękniejszą czyli tą Spotaknia Jezysa z Matką, jest taką i w moim guście. Ale całe miejsce jest niesamowite. Chciałabym je zobaczyć na żywo. Kto wie, może mnie kiedyś po nim prowadzisz? ;)
  Bardzo mi pasuje ta tabliczka z informacją, że Jan Paweł II modlił się tam ze studentami. To takie bardzo w stylu wspaniałego Karola Wojtyły. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zapraszam :) Na pewno oprowadzę, ale polecam na wiosnę :)

   Usuń
 3. Co za przepiękne miejsce, chętnie i ja przeszłabym taką drogę krzyżową, i jak ładnie oświetlone i odnowione :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. a więc zapraszam ;) Mogę robić za przewodnika :D

   Usuń
  2. Zbiera Ci się grupka, Gąsko. ;)

   Usuń
 4. Kalwaria to chyba jedna z najbardziej rozpoznawalnych atrakcji (można ją tak nazwać, nie?) Wejherowa. Oczywiście tuż obok przepięknego rynku - byłaś tam tuż przed Świętami? Mają nieziemskie iluminacje, rok i dwa lata temu dosłownie nie wiadomo było, na co patrzeć :)
  Trzymaj się ciepło.

  OdpowiedzUsuń
 5. wspaniałe zdjęcie kapliczki spotkania Chrystusa z Matką Boską :) piękne tam musi być wieczorem, na żywo z pewnością jeszcze lepiej niż na zdjeciach :)

  OdpowiedzUsuń
 6. ...ciekawa architektura, każda kapiczka w innym stylu, muszę keidyś odwiedzić to miejsce!
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 7. ale czad :) pierwsza wygląda troszkę jak japoński domeczek :D
  nie przepadam za kapliczkami,a le niektóre mają cudny urok.

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam takie miejsca, choć doceniam je bardziej "po świecku", niż "religijnie". Mają w sobie urok, spokój i chętnie bym się tam kiedyś wybrała.
  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń
 9. Świetny klimat uchwyciłaś na zdjęciach, trochę mi się kojarzą te kapliczki z krajem kwitnącej wiśni :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Wielokrotnie słyszałam o tym miejscu, ale jeszcze tam nie dotarłam. Odrestaurowane kapliczki wyglądają przepięknie! :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Piękne są te kapliczki, aż chciałabym zobaczyć je na żywo :-)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).