13 wrz 2019

Seksuolożki. Sekrety gabinetów - Marta Szarejko


Tytuł: Seksuolożki. Sekrety gabinetów
Autor: Marta Szarejko
Wydawnictwo: Znak Horyzont
Gatunek: reportaż, medycyna
Liczba stron: 352
Premiera: 12.08.2019 r.
Mamy XXI wiek, medycyna, technologia poszły do przodu, a seks wciąż jest tematem tabu! Nie powinno tak być, przecież jest to jak najbardziej naturalna rzecz. Naszym poprzednim pokoleniom wpajano, że jest to wstydliwa kwestia, o której nie powinno się rozmawiać i tak właśnie babki, matki, córki, wnuczki, ciotki, siostry, matki idą tym tokiem dedukcji. A może gdyby o tym rozmawiały, to ich życie byłoby lepsze?

Dlaczego tak wiele kobiet obwinia się o to, że są nienormalne, że coś jest z nimi nie tak, zamiast sięgnąć po pomoc. Dlaczego uważa się, że masturbacja jest zła? Dlaczego kobieta ma się obwiniać za to, że ma mniejsze potrzeby seksualne niż jej partner, albo wręcz przeciwnie, są one większe? Dlaczego ból podczas stosunku ma być przemilczany? Seks jest bardzo ważnym, ale przede wszystkim indywidualnym aspektem życia każdego człowieka. Taka jest nasza natura. Nie ma nic złego w tym, że ludzie uprawiają ze sobą seks, bez względu na to, czy się kochają, czy nie. Ważne, by odbywał się za obopólną zgodą. Nieważne czy jest to związek heteroseksualny, homoseksualny, czy jest zbiorową orgią. Nie róbcie drugiej osobie krzywdy, jednocześnie nie zmuszajcie się też do czegoś, na co nie macie ochoty!

Drugą, równie ważną kwestią jest wyciągnięcie ręki po pomoc. Nie ma w tym nic złego. Cieszę się, że coraz więcej osób sięga po poradę psychologa, seksuologa, psychiatry, nie świadczy to o niczyjej słabości, a o tym, że chce się coś zmienić w swoim życiu. Szanuję telefony zaufana, które pomagają ludziom w kryzysach, również tych seksualnych. Gdy spojrzę wstecz i cofnę się wspomnieniami do czasów, kiedy byłam w wieku dojrzewania, to muszę powiedzieć, że uświadamianie młodych ludzi było na opłakanym poziomie, tak zwane wychowanie do życia w rodzinie bardziej śmieszyło, niż uczyło. Mam nadzieję, że z upływem lat, to się zmieniło.

Uważam, że tę książkę powinna przeczytać każda kobieta. Znajdują się w niej wywiady ze specjalistkami. Poruszane są między innymi tematy gwałtu, problemów seksualnych nastolatek, orgazmów, zdrad, przemocy i innych rzeczy dotyczących pożycia, seksualności oraz kobiecości. To książka od kobiet dla kobiet, nie ma w niej miejsca na tabu. Musicie wiedzieć, że bez względu na to, czy jesteście niepełnosprawne, homoseksualne, czy macie problemy dotyczące tej sfery, to nie oznacza, że jesteście nienormalne. Niezwykle ważna jest akceptacja samej siebie i warto nad nią pracować, choć w świecie stereotypów, narzucanych nam w dzieciństwie wartości oraz wpływu wiary na obraz seksu, postrzeganego przez Kościół jako grzech i czynność służącą jedynie do reprodukcji, jest to ciężkie.


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:
https://www.znak.com.pl/

21 komentarzy:

 1. Cieszę się, że takie książki trafiają w ręce czytelników. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Odpowiedzi
  1. No tak, to najważniejsze w całej tej pozycji.

   Usuń
 3. Książka już czeka na mojej półce. Dobrze, że takie pozycje są wydawane.

  OdpowiedzUsuń
 4. Mam odmienne wrażenie. Uważam, że seks dawno przestał stanowić temat tabu :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety w dalszym ciągu wśród wielu ludzi seks jest tematem tabu (zwłaszcza wśród niepełnosprawnych kobiet, ofiar gwałtu, homoseksualistek, osób, u których w domu nie porusza się tego tematu itd.), będziesz o tym wiedzieć, jak przeczytasz książkę ;)

   Usuń
 5. Bardzo wartościowa książka :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Dobrze, że powstają takie książki :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Temat książki rozwinęłaś bardzo ciekawie opis recenzji wskazuje na tematykę bardzo ważną i świadomość jej w środowisku którym żyjemy i jak o tym rozmawiać z nastoletnimi dziećmi. Aczkolwiek książka mnie nie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 8. w wolnej chwili lektura obowiązkowa!

  OdpowiedzUsuń
 9. Książka, która może przynieść korzyścic :)

  OdpowiedzUsuń
 10. To z pewnością nie jest lekka i przyjemna książka, ale i po takie lubię od czasu do czasu sięgnąć, szczególne, że ta porusza bardzo ważny temat. 😉

  OdpowiedzUsuń
 11. chciałabym ja przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Książkę czytałam i również polecam. To smutne, że w XXI wieku kobiety nadal tak mało wiedzą o własnym ciele...

  OdpowiedzUsuń
 13. Jestem zdecydowanie zachęcona do niej. I z pewnością będę starała się w jak najszybszym czasie sięgnąć po nią. ;)

  OdpowiedzUsuń
 14. Trudny temat pomimo, że poruszony w 21 wieku. Myślę, że duża część nauczycieli nadal nie będzie umiała rozmawiać na te tematy.

  OdpowiedzUsuń
 15. Myślę, że warto sięgać po takie książki. Jak będę miała okazję to na pewno ją przeczytam. ;)

  OdpowiedzUsuń
 16. nie znam tej książki, ale myślę, że masz rację. Powinna ją przeczytać każda kobieta. W ogóle ten temat tabu powinien być już dawno złamany. Normalny. Do rozmów z każdym, a nie tylko z lekarzem, a i to z zaczerwienioną buzią ze wstydu

  OdpowiedzUsuń
 17. Bardzo ciekawa książka! Koniecznie muszę ja przeczytać. Niestety mam wrażenie, że temat seksu i całej jego otoczki to tabu, którego nie należy ruszać A ten, kto to robi jest postrzegany jako frywolny i nawet rozwiązły. Szkoda, bo seks jest cudowny i nie należy się z tym kryć ;) na pewno przeczytam te książkę.

  OdpowiedzUsuń
 18. Fajnie, że takie książki powstają, bo wciąż wiele osób ma problem z rozmawianiem o tych sprawach. A w sumie niepotrzebnie, bo to wszystko jest ludzkie...

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).