Strony

26 maj 2014

Śmieć - Andy Mulligan


Tytuł: Śmieć

Autor: Andy Mulligan
Wydawnictwo: Replika
Liczba stron: 288
Rok: 2010
Andy Mulligan autor książki pod tytułem „Śmieć” jest jednym z najpopularniejszych angielskich pisarzy zajmujących się pisaniem książek dla młodzieży. W swoim życiu był również reżyserem teatralnym i wolontariuszem w Kalkucie. Ostatecznie przyjął posadę nauczyciela dramatu i języka angielskiego. Uczył w wielu krajach, między innymi w Brazylii i Filipinach, co przyczyniło się do rozwoju jego pasji pisarskiej. Otrzymał prestiżową nagrodę literatury młodzieżowej: Guardian Children’s Fiction Prize. 

Czternastoletni Raphael wraz z przyjaciółmi: Gardo i Szczurem, mieszkają na wysypisku śmieci. Co dzień przekopują ogromne sterty w poszukiwaniu czegoś co nadałoby się do sprzedania, a nie okazałoby się po raz kolejny ludzkimi odchodami.  Pewnego dnia udaje im się odnaleźć coś co wywołuje w nich radość i podniecenie. Nie przeczuwają jednak jak bardzo zdobycz ta wpłynie na ich dalsze losy. O tajemniczą paczuszkę, zaczynają pytać policjanci. Chłopcy muszą zacząć kłamać, uciekać, ukrywać się. Wpadają w poważne tarapaty. Kawałek po kawału jednak odkrywają zaskakującą tajemnicę.

Mieszkając w warunkach opisywanych przez autora, człowiek zaczyna cieszyć się z małych rzeczy, których przeciętny człowiek nie zauważa. Raphael nie wie czy danego dnia uda mu się coś sprzedać lub włożyć do ust. Żyje chwilą i choć jest biedny ma przyjaciół i rodzinę, a czy to nie jest najważniejsze w życiu? Wyobrażając sobie moje życie na wysypisku w mig odchodzą  na bok wszystkie moje „problemy” dnia codziennego. Marudzę, że wstaje rano do pracy, że w domu nie ma nic słodkiego, że po raz kolejny widzę rozrzucone w łazience skarpetki narzeczonego. Teraz myślę tak: nie mam pracy – nie mam pieniędzy - nie kupię słodyczy. Mieszkam wśród śmieci i nie mam domu i wygodnej kanapy, a przede wszystkim nie mam biblioteczki. Mój narzeczony nie rozrzuca skarpetek bo ich nie ma. Po przeczytaniu książki czuje się niezmiernie bogata. Mogę co dzień zjeść ciepły posiłek, wyjść do kina kiedy mi się podoba, kupić książkę czy schronić się przed deszczem w bezpiecznych czterech kontach. O ile piękniejsze byłoby życie gdyby wszyscy potrafili docenić to co mają: dom rodzinę, zdrowie, prace.

Gdy spostrzegłam książkę, nie czytając jeszcze opisu zaintrygował mnie sam tytuł. Nie miałam w rękach nigdy powieści opowiadającej losy zbieracza śmieci. Czyta się ją szybko. Niecałe trzysta stron połknęłam w jeden piątkowy wieczór przy lampce wina. Od kiedy tylko ujrzałam przesyłkę wiedziałam, że nie będzie to zmarnowany czas. Historia chłopców chwyta za serce i daje do myślenia. Polecam każdemu bez względu na wiek czy płeć. Kilkuosobowa narracja pozwala zrozumień sens fabuły.


Książkę otrzymałam dzięki uprzejmości Wydawnictwa Replika

 Już 27 maja nakładem Wydawnictwa Replika ukażą się następujące pozycje:
Roland ToporCzarne krowyMistrz groteski i czarnego humoru powraca w niepublikowanym dotąd zbiorze!
Ostatnia książka Rolanda Topora, którą napisał krótko przed śmiercią. W tym nieopublikowanym dotąd zbiorze trzydziestu trzech opowiadań znaleźć można wszystkie tematy, które prześladowały autora: wyalienowanie w świecie rzeczy i pieniądza, potworność i starzenie się, lęk przed uciekającym czasem i krążącą wokół śmiercią. A wszystko to zroszone czarnym humorem, wrodzonym poczuciem groteski oraz na przemian sztubacką i niepokojącą fantazją – znakami rozpoznawczymi Topora.
Siedemnaście lat po śmierci, Topor wciąż się śmieje!
Polecamy także inne książki Rolanda Topora:*
Terry Brooks
Miecz Shannary
Absolutna klasyka światowej high fantasy!
Ponad 20 milionów sprzedanych egzemplarzy cyklu!
Dla Flicka i Shei Ohmsfordów spokojna dolina Shady Vale jeszcze do niedawna była niemal całym światem. Teraz jednak, kiedy na progu karczmy ich ojca staje najpierw tajemniczy druid, potem zaś małomówny książę, a na niebie pojawiają się istoty, o jakich nie śnili w najgorszych koszmarach, zostają wciągnięci w wyprawę, której sensu z początku nie są w stanie pojąć...
Na podstawie cyklu powstaje serial!


*

Theodor Kröger
Syberia. Moje miejsce na ZiemiZadziwiająca historia zesłańca na Syberię.
Opowieść o poszukiwaniu szczęścia i sensu życia tam, gdzie pozornie nie sposób ich odnaleźć.
Kiedy rozpoczyna się I wojna światowa, Theodor Kröger, Niemiec mieszkający w Petersburgu, słyszy wyrok, którego obawiają się wszyscy przeciwnicy Rosji: zesłanie. W ten sposób trafia do Nikitino, wsi w głębi groźnej Syberii, gdzie lato jest krótkie i upalne, a zima mroźna i śmiertelnie niebezpieczna...
PODPIS
Photobucket Photobucket Photobucket

6 komentarzy:

 1. Nie wiem czy to dla mnie...chyba musze przewertowac aby się skusić

  OdpowiedzUsuń
 2. Tytuł intrygujący i okładka nawet ciekawa, chciałabym się przekona czy tak samo jest z treścią :)
  zapraszam na rozdanie! :)
  http://just-be-yourself-coca.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 3. Tytuł intrygujący, okładka nawet też, chciałabym się przekonac czy treśc również :)
  zapraszam na rozdanie! :)
  http://just-be-yourself-coca.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 4. Tytuł 'Czarne krowy' tak mnie powalił, że nie wiem co napisać... :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie słyszałam o autorze, muszę o nim poczytać, by zdecydować się na książkę.

  OdpowiedzUsuń
 6. "Śmieć" zrobił na mnie duże wrażenie. warto zapoznać się z tą książka :)
  Teraz chyba skusze się na "Syberia..."

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).