Strony

11 mar 2015

Anatomia kłamstwa - Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant

 


Tytuł: Anatomia kłamstwa
Autorzy: Philip Houston, Michael Floyd, Susan Carnicero, Don Tennant
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: Literatura faktu
Liczba stron: 301
Rok: 2015
7/10


Trójka najwybitniejszych specjalistów do odkrywania oszustw i kłamstw, a jednocześnie byłych agentów CIA ukazuje sekrety amerykańskiego wywiadu w czasie przesłuchań największych terrorystów świata.  Jeśli chcecie dowiedzieć się po czym poznać czy partner Was zdradza, czy Twoje dziecko ma kontakt z narkotykami, czy Twoi przyjaciele są prawdziwi, koniecznie zaopatrzcie się w „Anatomię kłamstwa”.

„Ludzie nie dlatego wierzą w kłamstwa, że muszą, ale dlatego, że chcą w nie wierzyć”

Czy wiedzieliście, że przeciętnie każdy z nas oszukuje i zmyśla około dziesięciu razy na dzień? Kłamstwem jest również niedomówienie oraz zatajenie prawdy. Oszukujemy nie tylko dla własnych korzyści. Robimy to również po to by nie sprawić komuś przykrości lub gdy uważamy, że tak dla niego będzie lepiej. Podczas, gdy mówimy fałsz, nasz organizm przyjmuje za zadanie zataić prawdę. Odczuwamy przy tym dyskomfort, a w naszym umyśle dokonuje się dysonans poznawczy. Przyspieszony puls, drapanie się, uciekanie wzrokiem, czerwienienie się – to tylko niektóre z czynników, które mogą nas zdradzić. Należy pamiętać, że kłamstwo ma krótkie nogi i lepsza jest najgorsza prawda niż najpiękniejsze kłamstwo.

„Prawda jak maska kłamstwo ukrywa, nagość najlepszym przebraniem bywa”

„Anatomia kłamstwa” jest książką, która może się spodobać fanom filmów kryminalnych i sensacyjnych, jak także osobom ciekawym tego jak funkcjonuje policja, amerykańska agencja rządowa oraz ludzie odpowiedzialni za przesłuchiwanie świadków i przestępców. Po jej przeczytaniu otworzyły mi się oczy na to, że kłamstwo można poznać nie tylko po sposobie jego wypowiadania, ale też po gestach, zachowaniu osoby, z którą rozmawiamy. Książka zawiera wiele wypunktowanych zwrotów i tabelek z przydatnymi informacjami, dzięki którym czytelnikowi łatwiej zrozumieć na czym polega „sztuka oszukiwania”. Szczerze powiedziawszy, nie miałam pojęcia, że istnieje tyle jego rodzajów i że jest to tak złożony proces. W jednym zdaniu człowiek może użyć fałszu z rodzaju pominięcia, popełnienia i wpływu. Autorzy przytoczyli wiele ciekawych przykładów z własnego życia. Pozycja zalicza się do literatury faktu, ale ja w pewnym stopniu uznałam ją za poradnik. Wiadomo, że człowiek nie jest chodzącym wykrywaczem kłamstw, ale po lekturze „Anatomii kłamstwa” będę umiała łatwiej rozpoznać, gdy ktoś będzie próbował mnie oszukać. Powstało wiele filmów, w której przedstawiono opisywaną przeze mnie tematykę, między innymi „Kłamstwo”, „Kłamca, kłamca”, „Było sobie kłamstwo”. Uważam, że zagadnienie jest ciekawe i można się nad nim długo rozwodzić. Gorąco polecam i z góry przepraszam za wielokrotne użycie słowa „kłamstwo”, ale jego synonimy w pełni nie odzwierciedlały przekazu.

Wyzwania czytelnicze:
przeczytam tyle ile mam wzrostu  (łącznie: 47,7 cm na 161)Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN

http://www.wsqn.pl/

25 komentarzy:

 1. Opis brzmi ciekawie:) ..ale tak się zastanawiam...skoro można poznać wszystkie "sztuczki";) (albo prawie wszystkie;) to możliwe jest, że człowiek będzie się wszędzie dopatrywał oznak kłamstwa..a może nie tak do końca wszystkie są prawdziwe..? Możliwe, że niektórzy ludzie mają pewne zachowania wyuczone (mam na myśli od dzieciństwa, poprzez wychowanie czy warunki w jakich żyli) i niekoniecznie w ich wydaniu będzie to oznaką kłamstwa...z kolei "fachowcy" w tej dziedzinie będą nie do odszyfrowania;) ..znałam takiego jednego gościa, oj to był niezły manipulant i nie dawał znaku po sobie że kłamie, ani ciut ciut! Dopiero po czasie wychodziła prawda....wiadomo, ma krótkie nogi;)
  Pozdrawiam i zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o tym również autorzy napisali w książce :)

   Usuń
 2. Ciekawa propozycja. Lubię tematy związane z ludzkimi zachowaniami, a wiedząc że coś takiego jest -poszukam.

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo ciekawa ksiazka i od razu przyszedl mi do glowy paradoks klamcy Zenona z Elei ;)

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje mi się, że ja mogłabym znaleźć w tej książce coś ciekawego dla siebie ;))

  OdpowiedzUsuń
 5. To już chyba druga recenzja tej książki, którą dziś czytam. W życiu nie pomyślałabym, że to taka interesująca lektura. Poważnie, teraz muszę zdobyć i przeczytać, taki poradnik mi się przyda :D

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakoś nie chce mi się wierzyć, że każdy z nas oszukuje i zmyśla około dziesięciu razy na dzień. Może ja jestem naiwna, albo ze mną coś nie tak, gdyż owszem czasami zdarza mi się zataić jakąś informację, ale zazwyczaj mówię swojej rodzinie niemal o wszystkim.
  A z filmów o tej tematyce osobiście oglądam i uwielbiam ''Mentalistę''. Rewelacja :)

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam - lubie takie kasiazki:)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zastanawiam się właśnie nad przeczytaniem :) bo tematyka fajna,ale czegoś mi brakuje

  OdpowiedzUsuń
 9. Ooo, ile się dowiedziałam o kłamstwie z Twojej recenzji, więc co dopiero by było po przeczytaniu tej książki! :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Widziałam film ,,Kłamca, kłamca" :)
  Temat bardzo ciekawy!

  OdpowiedzUsuń
 11. jeju Leon się nie wyrobi z lekturą tylu fajnych dzieł jakie polecasz:D

  OdpowiedzUsuń
 12. To mogłoby byc ciekawe! Podchodzi coś pod psychologię ;)

  OdpowiedzUsuń
 13. Książki nie czytałam ale przez kilka tygodni oglądałam serial i temat kłamstwa , tego dlaczego i w jaki sposób kłamiemy jest bardzo ciekawy i wart zainteresowania :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Kiedyś oglądałam serial, w którym łapano złoczyńców za pomocą takich sztuczek. Za pomocą gestów itp.
  Książka może być ciekawa :)

  OdpowiedzUsuń
 15. Książka w ciekawy sposób przedstawia jak można odkryć kłamstwo ;) Cieszę się, że było w niej sporo przykładów :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Oglądałam na National Geographic, jak rozpoznać kłamcę i zaciekawiło mnie to. Rozglądnę się za tą książką :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Czytałam już o tej książce na blogach i bardzo mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
 18. Zainteresowała mnie tematyka tejże książki.

  OdpowiedzUsuń
 19. Mam wielką ochotę przeczytać tę książkę!

  OdpowiedzUsuń
 20. czytałam i choć moim zdaniem jest doskonałym zebraniem całości, niewiele nowego wniosła do mojej wiedzy;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).