3 cze 2021

Tuba i Patefon. Detektywi na tropie - Katarzyna Ryrych


 

Tytuł: Tuba i Patefon. Detektywi na tropie 

Autor: Katarzyna Ryrych

Wydawnictwo: Wilga

Gatunek: Literatura dziecięca

Liczba stron: 192

Premiera: 19.05.2021 r.

 


Tuba i Ptefon, to para przyjaciół, którzy odstają od reszty rówieśników, są postrzegani, jako odludki, mają tylko siebie, ale bardzo się lubią. Ich zamiłowaniem jest zabawa w detektywów, kochają Sherlocka Holmesa i marzą o tym, by przeprowadzić prawdziwe śledztwo. Bez przerwy natykają się na jakieś tajemnicze sprawy związane z ich osiedlem. Bardzo interesuje ich to, skąd wzięły się na strychu drewniane skrzynie przypominające trumny, czy ich nowi sąsiedzi są groźnymi porywaczami i co zostało zamurowane w ścianie. Pewnego dnia ich niewinne śledztwo przemienia się w niebezpieczną akcję, której będą musieli stawić czoła.

„Tuba i Patefon. Detektywi na tropie” to ciekawa książeczka zarówno dla nastolatków, jak i dorosłych. Wiadomo, iż nie jest to krwawy kryminał, gdyż jak możemy się zorientować, powieść kierowana jest do młodszych czytelników. Posiada akcent humorystyczny, a akcja jest ciekawa.

Główni Bohaterowie – Ala i Michał, czyli Tuba i Patefon, to oryginalne dzieciaki, które lubią wścibiać nosa w nie swoje sprawy, włamywać się do obcych domów, w celu rozwikłania nurtujących ich zagadek. Wszędzie ich pełno, niewątpliwie jeśli ktoś ma zamiar wykonać jakiś niecny uczynek, trzeba upewnić się, że tej dwójki nie ma w pobliżu, ponieważ nie ustąpią oni, gdy zobaczą coś niepokojącego.

W książce między całą detektywistyczną sprawą oraz zabawnymi gagami autorka wplotła ważne wartości, jakimi jest pomoc osobom starszym, lojalność wobec przyjaciół oraz szacunek do innych osób. Książka uczy tego, że trzeba mieć oczy szeroko otwarte i jeśli dziecko widzi coś podejrzanego, to ma prawo podzielić się swoimi wątpliwościami z kimś dorosłym.

Język oraz styl tej książki jest prosty w odbiorze, więc nawet młodsze dzieci nie powinny mieć problemu z jej zrozumieniem. Ponadto pozycja została wzbogacona ilustracjami Elki Grądziel, a jak wiadomo, młodzi czytelnicy lubią pozycje z ilustracjami. Katarzyna Ryrych znana jest z wielu powieści dziecięcych, do jej twórczości należy między innymi seria „Z parasolem” oraz „Plus minus 16”. Warto sięgnąć zarówno po historię Tuby i Patefona, jak i po inne jej powieści. Polecam!


Za możliwość przeczytania książki serdecznie dziękuję:


12 komentarzy:

 1. Jaka fajna książeczka. Dla moich dzieci na pewno w przyszłości będzie idealna.

  OdpowiedzUsuń
 2. Gdybym była młodsza z chęcią bym po nią sięgnęła.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię książki detektywistyczne. To takie wprowadzenie do późniejszego czytania kryminałów.

  OdpowiedzUsuń
 4. Wydaje się ciekawa. Lubię czasem przeczytać coś kierowanego do młodszych czytelników.

  OdpowiedzUsuń
 5. Fajnie prezentuje się ta książka :D
  Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 6. dla rodziców i ich pociech super czytanka:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Wydaje się bardzo fajna i genialną ma okładkę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Mam tylko nadzieję, że książka nie skusi dzieci do włamywania się do obcych domów :P

  OdpowiedzUsuń
 9. Ciekawa książka, z chęcią bym ją przeczytała. ;)

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).