6 wrz 2015

Między światami - Roxana Saberi (przedpremierowo)

 


Tytuł: Między światami
Autor: Roxana Saberi
Wydawnictwo: SQN
Gatunek: autobiografia/pamiętnik
Liczba stron: 380
Premiera: 23.09.2015 r,
10/10


Roxana Saberi – autorka, a zarazem bohaterka książki pod tytułem „Między światami”  jest trzydziestoośmioletnią kobietą, która w swym życiu przeżyła prawdziwy koszmar. Została aresztowania w Iranie dnia 31 stycznia 2009 r. i skazana na osiem lat więzienia za szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. Swoją karę miała odbyć w teherańskim wiezieniu Evin, w którym panowały nieludzkie zasady. O absurdalnym procesie usłyszał cały świat. Jej sprawę poparły takie osobistości jak Barack Obama, Hillary Clinton, a także liczne organizacje. Ostatecznie jej pobyt w areszcie został skrócony do ośmiu miesięcy.

Człowiek jako istota ludzka skonstruowany jest tak by odczuwać różnego rodzaju  nastroje, emocje, uczucia. Jednym z tych negatywnych, a zarazem według mnie najgorszym uczuciem jest bezsilność. Tęsknota daje nadzieję na to, że w końcu uda się ujrzeć to za czym się tęskni, złość nawet taka która przeradza się w gniew lub frustrację pozwala dać upust swoim emocjom, by w końcu wyciszyć się i przeminąć, poczucie winy lub wyrzuty sumienia zawsze można załagodzić naprawiając gnębiący nas uczynek, ale co poradzić na bezradność? Jest to brak możliwości podjęcia działania w trudnej sytuacji. W takim właśnie punkcie znalazła się bohaterka. Świadoma swej niewinności, zmuszona do wypowiadania szeregu kłamstw, nie była w stanie udowodnić swego braku winy, głównie dlatego, że nikt nie chciał jej słuchać. Z góry uprzedzeni urzędnicy traktowali ją jako winną. W miejscu w którym się znalazła nie istnieje takie coś jak sprawiedliwość czy zasada domniemanej niewinności. 

Iran nie jest jedynym miejscem na świecie, w którym kobiety są poniżane i mają ograniczone prawa. Serce mi się ściska, do oczu napływają mi łzy, a w środku mnie narasta niewyobrażalny gniew, na to jak nieludzko są one traktowane. Według Islamu życie kobiety jest warte o połowę mniej od życia mężczyzn. Niejednokrotnie żeńska część populacji jest okrutnie bita, karania, nie ma żadnych praw, nie mówiąc już o rozrywkach. Bez pieniędzy, możliwości pracy i wykształcenia nie mogą sobie pozwolić na rozpoczęcie nowego życia. Czytając książkę, po raz kolejny dziękowałam Bogu za to, że urodziłam się i mieszkam w Polsce. Ludzie często narzekają na swoje problemy, ale przynajmniej mają prawo by narzekać. W dalszym ciągu temat praw człowieka i tego co dzieje się, w krajach islamskich owiany jest tabu. Kto wie co dzieje się za zamkniętymi drzwiami domów w których znajdują się zastraszone kobiety.

„Między światami” wywarło na mnie ogromne wrażenie, zważywszy na to, że jest to książka oparta na faktach autentycznych. Czuję ogromny szacunek i podziw do Roxany Saberi, ponieważ mimo traumatycznych przeżyć jakie było jej dane doświadczyć, nie poddała się. Mimo chwil zwątpienia wciąż wierzyła w to, że uda jej się wydostać z piekła. Nie do pomyślenia jest to, że kobieta chciała tylko poznać ojczyznę swego ojca i napisać książkę. Nie miała pojęcia, że jest szpiegowana przez wiele lat, po to by w końcu niespodziewanie posądzić ją o szpiegostwo. 

Trudno opisywać tę książkę jako ciekawą, pełną niespodziewanych zwrotów akcji czy posiadającą wciągającą fabułę mając świadomość, że opasywane tam rzeczy są w stu procentach prawdziwe, ale prawdą jest, że pouczająca historia autorki jest niezwykle interesująca i wzruszająca. Mimo tego, iż przed rozpoczęcie lektury, znałam jej zakończenie, cały czas trzymałam kciuki za kobietę, z zapartym tchem czytając kolejne strony. Pozycja niewątpliwie trafia na listę mych ulubionych książek. Mimo, iż życzę autorce kolejnych powieści, to mam nadzieję, że nigdy więcej nie będzie musiała ona doświadczyć tak przykrych rzeczy, by je napisać.

 PREMIERA: 23.09.2015 r.

Wyzwania czytelnicze:
Przeczytam tyle ile mam wzrostu (łącznie 146 cm i 8 mm na 161cm)


Za egzemplarz recenzencki serdecznie dziękuję Wydawnictwu SQN
http://www.wsqn.pl/


28 komentarzy:

 1. Bardzo bardzo chcę ją przeczytać!

  OdpowiedzUsuń
 2. Też czekam na tą książkę! Bałam się, czy się nie zawiodę, ale widzę, że jest totalnie warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Uwielbiam książki oparte na faktach więc chętnie ją przeczytam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Idealna dla mnie. Bardzo lubię książki o takiej tematyce. Od siebie polecę "Tysiąc wspaniałych słońc"

  Insane z przy-goracej-herbacie.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. Książki oparte na faktach zawsze dają do myślenia. Chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 6. Jeżeli książka trafia na listę Twoich ulubionych to koniecznie muszę ją przeczytać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Widziałam już tę książkę w zapowiedziach i już wtedy zwróciłam na nią uwagę. Teraz tylu będę jeszcze bardziej zniecierpliwiona czekać na premierę :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Ja jakoś niespecjalnie przepadam za takimi pozycjami, wiem, że są w jakiś sposób wartościowe, ale po prostu mnie nie interesują...
  Jakby coś, nie jest poprawne używanie zwrotu fakt autentyczny, bo jest to mniej więcej masło maślane ;) Mowa potoczna wprowadza nam do głowy wiele bubli ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. pleonazm, ale jest to poprawna forma :)

   Usuń
  2. Nie wiem, nie znam się aż tak dobrze, po prostu rzuciło mi się w oczy, a gdzieś słyszałam o tym pleonazmie dlatego stąd mój komentarz. Sama popełniam tryliard takich błędów, jeżeli błędami można je nazwać :D

   Usuń
 9. Będę pamiętała o premierze tej książki :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Uwielbiam książki w stu procentach oparte na faktach, bo tylko takie mogą naprawdę dać do myślenia. Na pewno po nią sięgnę jak tylko pojawi się w księgarniach ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Zwróciłam uwagę na tę książkę w zapowiedziach. Muszę ją przeczytać koniecznie:)

  OdpowiedzUsuń
 12. lubię książki oparte na faktach! brzmi super!

  OdpowiedzUsuń
 13. Nie pierwsza i nie ostatnia (!) książka tego typu (nie chcę pisać brutalnego: o tym samym). Ale taka jest prawda. Tematyka wojenna również może kogoś chwytać za serce, jednak bądźmy szczerzy: ile można czytać o tym samym? Być może ktoś potrafi bez końca, lecz ja z pewnością nie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. chyba nie dorosłaś do tego typu książek.
   O czym niby miała napisać kobieta która przeżyła piekło? o miłości?
   Poza tym skoro twierdzisz, że było wiele takich książek to może podasz mi jakiś tytuł o niewoli w Evin, bo ja nie czytałam.
   I jeszcze napisz jakie tego typu książki czytałaś. Jestem ciekawa.

   Usuń
 14. hm dzieło na pewno mocne w słowach i emocjach.. a jak na faktach to już w ogóle

  OdpowiedzUsuń
 15. Właśnie natrafiłam na Twojego bloga, już tutaj zostaje i zaczynam czytać. Zazwyczaj gdy jadę do Polski wcześniej robię listę jakie książki mam zamiar kupić. Teraz moja lista chyba będzie na dwie strony A4 dzięki Twoim opinią ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niezmiernie mi miło! A książek nigdy za dużo :)

   Usuń
 16. Jak czytam bądź oglądam materiały o zbliżonej tematyce to mam podobne odczucia jak Twoje. Po obejrzeniu fragmentu 'Kwiatu pustyni' dziękowałam, że żyję w Polsce i zauważyłam, że już tyle nie narzekam na nasz kraj...

  OdpowiedzUsuń
 17. Muszę przyznać jednak, że unikam nieco tym podobnej tematyki, bo jakoś mnie dołuje.

  OdpowiedzUsuń
 18. Książka z pewnością warta przeczytania :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Mamy kilka książek o podobnej tematyce i każda z nich wywarła na nas duże wrażenie :)

  OdpowiedzUsuń
 20. Lubię książki na autentycznych wydarzeniach - w przyszłości będę szukać tej powieści (teraz już mam dość spory stosik książek do przeczytania ;))

  OdpowiedzUsuń
 21. Przeczytałam już kilka książek o podobnej tematyce i mimo że historię tych kobiet są wstrząsające, to chyba nigdy mi się nie znudzą... więc tę też chcę! :-)

  OdpowiedzUsuń
 22. No pewnie, że bardzo chcę przeczytać.. Tematyka przerażająca, ale interesująca, zawsze chętnie poznaję tego typu historie, chociaż wolałabym, aby nigdy już nie powstawały :(

  OdpowiedzUsuń
 23. Tak, to jest straszne jak w niektórych krajach traktuje się kobiety...

  nie wiem czy zdecydowałabym się na przeczytanie tej książki.

  OdpowiedzUsuń

Komentarze z adresami do Waszych blogów nie będą publikowane. Wiem jak do Was trafić i nie musicie wklejać linków (chyba że chcecie mnie zirytować).